
FOTO: ČTK

V posledních dnech dochází k vývoji, který málokdo předpokládal. Andrej Babiš ztrácí půdu pod nohama. Dostává se do tragikomické polohy, kdy překonává divadelní výstupy Radka Johna. Výhrůžky mění v kapitulaci, sliby v prach. Jeho marketéři, pokud pro něj ještě pracují, si musejí zoufat. Jejich dílo se bortí. Hnutí ANO utrpělo těžký direkt a Babiš nastavuje svoji pravou tvář.
Šéf hnutí ANO projevil svou zranitelnost a podezřele zarputilou obranou reputačně zlikvidoval svého chráněnce Roberta Šlachtu. Čím hlasitěji se bude dovolávat olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a jeho bizarních právních konstrukcí, na řadě bude i on. Agrofert se jistě nevzdá. Prohrál jednu bitvu, i když významnou, nikoli válku. Ale bojem o Šlachtu ztratil kus svého vlivu, s čímž nepočítal.
Ztrátu sebekontroly Babiš projevil i Otázkách Václava Moravce, kde nebyl schopen odpovídat na otázky, šířil konspirační teorie o spiknutí kmotrů a v roztržitosti moderátora oslovoval „pane Chovanče“. Musí se dít něco zásadního, jestliže se chová jako hysterické dítě, kterému rozkopali bábovičky.
[ctete]64409[/ctete]
Sedm názorových veletočů hnutí ANO
Znovu se ukázalo, že Andrej Babiš se nijak netrápí s konzistentností svých postojů. To sice není nic nového, ale tentokrát se názorové veletoče ANO odehrály na tak malé časové ploše, že vyčnívají nad běžný normál. Připomeňme si jejich vývoj před a po podpisu reorganizace ministrem vnitra Chovancem.
Krátce poté, co záměr policejní reorganizace „náhodně“ prosákl do Lidových novin, pohrozil ministr spravedlnosti Pelikán rezignací. Později prohlásil, že nikdy nic takového nesliboval.
Po Šlachtově rezignaci Babiš prohlásil, že ministr vnitra destabilizuje policii a hnutí ANO zváží setrvání ve vládě. Ve vládě setrvali.
Když se premiér rozhodl svolat Bezpečnostní radu státu, napsal Babiš na Twitter: „Jasně, ať to proberou. Ale bez nás.“ Nakonec se jí s ministry ANO zúčastnil a ještě vyhrožoval, že příští bezpečnostní radu může svolat sám.
Babiš prohlásil, že bude požadovat rezignaci policejního prezidenta Tuhého a ministra vnitra Chovance, pokud po zasedání bezpečnostní rady policejní reformu podepíše před dohodovacím řízením koalice. Když se tak stalo, žádné odstoupení neinicioval.
Hnutí ANO pohrozilo, že vypoví koaliční smlouvu, ale zůstane přitom ve vládě. Svoji další výhrůžku si následně rozmyslelo.
Babiš varoval, že fungování vlády bude v případě „rozložení ÚOOZ“ obtížné. „Pak by to nebyla protikorupční vláda, ale vláda prokorupční.“ To mu nijak nebránilo v „prokorupční vládě“ setrvat a ještě se u Moravce vychválit, jak je díky němu úspěšná.
V neposlední řadě Babiš stále opakuje, že Šlachtův útvar „byl poslední ostrov, na který Chovanec neměl vliv“. Aby vzápětí ministra vnitra napadl, že stojí za „vylhaným“ obviněním Agrotecu plzeňskou expoziturou ÚOOZ.
V tom už se nevyzná ani Martin Komárek.
Porušování koaliční smlouvy
Šéf hnutí ANO je rozhořčen, že ministr vnitra podpisem reorganizace porušil koaliční smlouvu. Existují však rozdílné výklady tohoto konkrétního ustanovení. Především se ale Babiš tváří, jako by koaliční smlouva nebyla porušována každou chvíli a mnohem průkazněji. A hnutí ANO v tomto směru udává prim. Stačí tři příklady z poslední doby.
Babiš prohlásil, že hodlá proti vůli KDU-ČSL i ČSSD podpořit populistický návrh komunistů na zdanění církevních restitucí. Nic nedbá na to, že by tato změna znamenala porušení uzavřených smluv s hrozbou nákladných arbitráží.
ANO zablokovalo přijetí protikuřáckého zákona, aniž by předem avizovalo změnu postoje ve sněmovně. Podobné případy nejednotného hlasování koalice při přijímání vládních zákonů či pozměňovacích návrhů jsou už běžným koloritem doby.
Nestandardní je i počin ministrů Babiše a Pelikána, kteří předložili poslanecký návrh zákona o whistleblowingu, konkurující vládní předloze ministra Dienstbiera. Jejich verze je ještě ostřejší. Zaručuje udavačům nedotknutelnost bez sankcí v případě křivého obvinění, případně statisícové odměny ze státní pokladny.
Babišův extatický tisk
Je úsměvné, pokud Babiš tvrdí, že se o změnách v policii dozvídá z médií. Jsou to ovšem jím vlastněná média, která spustila extatickou kampaň za Šlachtovu záchranu. Zejména šéfredaktor Lidových novin Ištvan Léko, do jehož webu Česká pozice Babiš napumpoval v minulých letech desítky miliónů korun, dnes splácí dluhy i s úroky. Proto se nelze zbavit dojmu, že si ministr financí z lidí tak trochu utahuje.
Emotivní průchod své zlobě předvedl Léko ve svém komentáři (17. 6. 2015, „Oranžová temnota vzplála“) a kdekomu vyčinil. „Zaznamenali jste, že by takzvaná pražská kavárna šla do ulic nebo psala petice? Dával snad někdo na demonstraci proti korupci ministrovi vnitra červenou kartu?“
Mladá fronta DNES sice není tak agilní, ale nezůstává příliš pozadu. Na titulních stranách přináší fantastické příběhy (17. 6. „Plán kmotrů, jak odstranit Šlachtu“), které mají na základě několik let starých odposlechů doložit, že Šlachtu odstranila mafie. Tyto Ištvanovy konstrukce papouškuje samotný Babiš, aniž bere v úvahu, že tehdy k žádné reorganizaci nedošlo, mezitím se změnila vláda i vedení policejního prezidia.
Ukřivděný Šlachta
Pozadu nezůstává ani Šlachta, který vstoupil do otevřeného boje. Přes spřízněný týdeník Respekt (20. 6. 2016) přišel s jinou teorií likvidace ÚOOZ. Prý šlo o kauzu vynášení citlivých informací z protikorupčního útvaru, přičemž její vyšetřování je podle Šlachty teprve na začátku. Zároveň přiznává, že důkazy pro to nemá a dodává neurčitě: „Ještě několik měsíců bude trvat, než policie zjistí, co dokumenty a odposlechy vlastně ukazují.“
Respekt opomněl zmínit, že z vynášení informací jsou obviněni i Šlachtovi blízcí spolupracovníci, detektiv ÚOOZ Vokál a policejní konfident Arifovič, bývalý člen mafie obchodující s drogami.
Šéfredaktor Respektu Erik Tabery ve stejném čísle varuje před tím, že „ne všichni, kteří nás chtějí ochránit před Babišem, to s námi myslí dobře“. Nevidí nebo nechce vidět, že Babiš používá Šlachtu jako svůj mocenský nástroj a štít.
S Rittigem na kus řeči u Moravce
Babiš, který varuje před spiknutím kmotrů, by měl sám vysvětlovat spojenectví s politickým podnikatelem Ivo Rittigem. Ten upřesnil, že se s Babišem zná už dvacet jedna let a tykají si. Majitel Agrofertu by měl přestat mlžit a odkrýt karty.
Bylo by velmi zajímavé sledovat jejich „pokecání“ u Václava Moravce, jak Rittig navrhuje. Moravec by tu rukavici mohl zvednout, jistě by šlo o jeho nejsledovanější pořad v historii. Opravdu jen těžko by se oba pánové bavili o zážitcích s tenisových kurtů, jak dlouholetou známost objasňuje Babiš. K tomu však nedojde, protože se šéf ANO bojí.
Z minulosti má co skrývat, a to je spouštěčem jeho současné nervozity. Veškerá závažná obvinění kolem jeho osoby zásadně odmítá, ale jistotu nevyzařuje. A teď se mu pod rukama drolí jeho způsobem uvažování „poslední ostrov“ v policii, na který měl vliv.
[ctete]64575[/ctete]