Exministr financí a předseda ANO Andrej Babiš ve svých plánech s oblibou propaguje konkrétní firmy. Otázkou, která napadne i nepříliš podezřívavého člověka, je, zda za to od nich nedostává zaplaceno. Ostatně, je to právě Babiš, kdo se svých kritiků často automaticky vyptává, kdo je platí. Jednu společnost prý využívá jako taxislužbu, jinou zase zmiňuje v souvislosti se zprostředkováním pronájmu bytů. Uvádí to své vizi pro rok 2035 „O čem sním“.
Systém hodnocení zaměstnanců těchto firem zákazníky bychom podle Babiše mohli po roce 2035 přenést na státní správu. Ten, kdo bude mít hodně negativních hodnocení, bude vyhozen. Takže Babiš úplně rezignuje na jakékoli objektivní hodnocení, třeba prostřednictvím kontrol. Nemáte‑li v oblibě dejme tomu svého souseda, který je úředníkem, lehce ho připravíte o zaměstnání. Stačí, když mu společně se svými kamarády vystavíte (nejlépe opakovaně, bude‑li to umožněno) negativní hodnocení.
Obdobné opatření bylo některými politiky v minulosti navrhováno pro lékařskou péči. Jenže by pak možná nejhůře dopadali lékaři, kteří jakožto nejlepší specialisté provádějí ty nejnáročnější a mnohdy zároveň nejméně nadějné operace. Kdyby tedy Babiš svůj plán na rok 2035 rozšířil z úředníků i na lékaře státních zdravotnických zařízení, a ti by pak tedy byli propouštěni, vedlo by to k prohloubení nedostatku lékařů, tedy ke katastrofě.
Lidé tedy podle Babišova plánu budou moci od roku 2035 bonzovat úředníky, obdobně jako mohou hlásit třeba hospodské či obchodníky (nebo do budoucna kadeřnice, lékaře či instalatéry), kteří jim včas nedají nově vymyšlený typ účtenky. Úředník, který bude z jakéhokoli důvodu vadit hodně lidem, dostane vyhazov. Není to nespravedlivé?
Aniž bychom chtěli kohokoli nabádat k obcházení Babišových nápadů, někoho jistě napadne naopak dohodnout se s klientem. Ten na vás pošle pozitivní referenci, vy třeba dostanete vyšší odměnu a o tu se společně rozdělíte. I vy jedni! Podvádět se nemá!
V případě pronájmu bytů Babiš propaguje firmu, na kterou si stěžuje Sdružení nájemníků. Firma podle tohoto sdružení porušuje stavební zákon, kvůli „rychlonájemníkům“ zhoršuje vztahy mezi obyvateli domů a státu unikají daně, což by Babišovi jakožto bývalému ministrovi financí mohlo vadit, kdyby ovšem sám nevyužíval možné díry v zákoně ohledně umělého dělení svého dluhopisu na miliardy kousíčků, dále kdyby nepodnikal v daňovém ráji a konečně kdyby nepřesouval zisky a ztráty mezi svými jednotlivými firmami.
Sdružení tvrdí, že byty Babišem opěvované společnosti byly kolaudovány k bydlení, nikoli k podnikání a poskytování služeb, takže jsou užívány v rozporu s kolaudačním určením.
Pokud se opravdu někdy v budoucnu rozšíří Babišovy nápady pro rok 2035, rovněž povedou k rozmachu Babišovy oblíbené on-line evidence tržeb. Předseda ANO totiž odhaduje, že se v blízké budoucnosti rozšíří sdílení. Je to dobrá myšlenka (lhostejno, že občas vyslovovaná či realizovaná už v minulosti jinými lidmi). Sdílení parkovacích míst, automobilů, deštníků, noclehu, obědů.
Problém je, že se bude jednat o častou (nikoli ojedinělou) činnost za účelem zisku. Takže nezaplatíte‑li své sousedce za oběd bankovním převodem, nýbrž v hotovosti, kartou a podobně (v případě protislužby to je otázka interpretace), bude si sousedka muset pořídit „on-line pokladnu“ a vždy nejpozději v okamžiku předání oběda vám bude muset vydat nově vymyšlenou účtenku a informovat o vašich obědech „Babišovu“ centrálu. Babiš sám ve svých snech zmiňuje právě problém, jak sdílená parkovací místa či obědy zdanit. Tak si tedy představuje ekonomiku budoucnosti.