Před pěti lety ještě Andrej Babiš sebevědomě vykřikoval. Možná to bylo sebevědomí jen hrané a skrývala se za ním nervozita. Jak připomíná server Neovlivni.cz, když tehdy poprvé konfrontovali Babiše s dotazem, „jak vysvětlí ztrátu klíčových zápisů z valných hromad Čapího hnízda“, dočkali se jen spílání: „Nic se neztratilo, prezenčka z nějaké valné hromady je irelevantní. Je to prasárna.“
Jenže časy se mění, a to i proto, že na policii promluvil v kriminální kauze Čapí při výslechu Andrej Babiš mladší. Neovlivni.cz píše, že podle jejich zjištění podpořil verzi o podvodu. „Potvrdil, že s farmou fakticky neměl nic společného, na jejím chodu se nijak nepodílel a otec jej jen využil, aby dostáhl na padesátimilionovou dotaci.“
Nikdo se celé roky moc nehrnul do toho, aby dokázal, že verze Andreje Babiše o dětech – majitelích Čapího hnízda – nebyla fiktivní a účelová. „Stačilo předložit dokumenty, které by dokázaly, že se děti skutečně staraly o fungování firmy, chodily na valné hromady nebo tam alespoň poslaly advokáty s plnou mocí.“ Jak server už před lety zjistil, „právě tyto dokumenty neexistují, údajně se ztratily“. „A zpětně je zfalšovat nešlo. Dnes jsou to právě ztracené zápisy z valných hromad, které Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí. V kombinaci s výpovědí Babišova syna a dalších svědků (popsali jsme ZDE a ZDE) je nyní už jednoznačné, že děti neměly s farmou nic společného.“
S tou „náhodnou ztrátou“ to totiž moc na náhodu nevypadá. „Dokud měla farma Čapí hnízdo veřejnou akcionářskou strukturu (vlastnila ji firma ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert), zápisy z valných hromad firma standardně ukládala na obchodní soud. Ve chvíli, kdy se akcie firmy staly anonymní a farma mohla požádat o dotaci, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok, záznamy o přítomných akcionářích na valných hromadách firma přestala zveřejňovat.“
Policie je podle zjištění Neovlivní.cz přesvědčena, že tyto dokumenty nikdy neexistovaly. Zfalšovat je dodatečně by nebylo jednoduché. Protože se změnily technologie tisku, bylo by potřeba použít staré papíry i tiskárny a inkoust. I to někteří šikovní šejdíři dovedou, ale znalci dnes dokáží odhadnout dobu vytištění dokumentu.
Kvůli tlaku evropského Úřadu proti podvodům OLAF museli „ztracené prezenčky“ vyšetřovat úředníci ministerstva financí. „Babišovi auditoři tehdy dodali i to, co si dnes myslí policie: ‚Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňující účast na uvedených valných hromadách je další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo, a.s. byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding.‘“
Na čem, nebo na kom, by se teď postavení Andreje Babiše před soud mohlo zadrhnout? V demokratickém a právním státě jistě na ničem.