Babiš se v Paříži setkal s Macronem. Tento předvolební tah je dvojsečný. Potřásá si rukou s francouzským prezidentem, zatímco doma napadá takřka vše, co jeho evropská frakce, jíž je ANO součástí, prosazuje. Navíc může ztratit hlasy váhajících euroskeptických voličů.
Kandidát ANO se chtěl blýsknout svými evropskými kontakty. Několik dní před volbami inicioval schůzku s Emmanuelem Macronem, který jej poněkud nepochopitelně přijal. Vměšuje se tak do domácí předvolební kampaně, což nemá zapotřebí. Babiš nemá v Unii dobré jméno kvůli prokázanému střetu zájmů a nelegálnímu čerpání dotací.
Jsme přátelé
Je to podivné i z toho důvodu, že Francie donedávna úzce kooperovala s Fialovou vládou během českého předsednictví a našly společné zájmy třeba v prosazování jaderné energetiky. Babiš je navíc vyšetřován francouzskou prokuraturou kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků při netransparentním nákupu luxusních nemovitostí za 400 milionů korun na Azurovém pobřeží.
„Jsme přátelé. Vážím si toho, že si na mě nejvýznamnější politik v Evropě našel čas v Elysejském paláci, tak jak si ho pro mě našel i před nedávnem v Praze,“ uvedl Babiš na sociálních sítích, zatímco konkrétní výstupy z jednání byly strohé a neurčité. O to ale nešlo. Babiš touto akcí připomněl, že je „selfíčkový“ politik.
Macronův tým prokázal, že se příliš neorientuje v českých reáliích. Babiš si v Paříži padá do náruče s tahounem evropské politiky, kterou často napadá před domácím publikem. A to i ve volební kampani. Nabízí se ovšem otázka, zda není tento marketingový tah spíš kontraproduktivní.
Babišova dvojí hra
Hnutí ANO je v Evropském parlamentu součástí frakce Renew Europe, v níž hraje klíčovou roli Macronovo uskupení Republika vpřed!. Na rozpor Babišových slov a činů v této souvislosti upozorňuje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
„Renew na evropské úrovni nejvíce tlačí zelenou politiku Green Deal, včetně zákazu spalovacích motorů. Výsledný kompromis je vždycky pod úrovní požadavků této frakce. Také patří k nejhlasitějším zastáncům oslabování principu jednomyslnosti při rozhodování EU,“ uvedla Vrecionová pro deník FORUM 24. „Babiš doma říká svým voličům všechno opačně, zatímco jeho europoslanci hlasují se svou frakcí.“
Proti Orbánovi
V této plejádě licoměrnosti by se dalo pokračovat. Babiš současně prohlašuje, že jeho přítelem je i maďarský premiér Viktor Orbán, jenž ho podpořil před sněmovními volbami. Letos se tento scénář nezopakoval. Šéf ANO usoudil, že Orbánův příklon k Rusku, jímž se v EU dostává do izolace, je pro něj dnes riskantní.
Babišovo rozkročování je absurdní také proto, že frakce Renew Europe patří k nejostřejším odpůrcům maďarského prezidenta. Babišovi europoslanci hlasovali pro rezoluci odsuzující tzv. zákon proti pedofilii, jehož součástí je zákaz propagace tematiky LGBT na školách.
Macronova frakce, jejíž součástí je i maďarské opoziční liberální hnutí Momentum, v souvislosti s tímto zákonem vydala ostré prohlášení, ve kterém varuje před „putinizací Maďarska“.
Z výše uvedených důvodů se nelze divit, že spanilou jízdu do Elysejského paláce ostře zkritizoval šéf SPD Tomio Okamura, jenž proti Babišovi razantně prosazuje svého kandidáta na Hrad Jaroslava Baštu. Dostal nečekanou munici.
Nahrávka Baštovi
„Plně se projevilo, kdo jsou političtí spojenci Andreje Babiše. Nejsou to vlastenečtí politici, ale zastánci nejtvrdšího prounijního směřování. To nemyslím nijak hanlivě, ale prostě to tak je,“ okomentoval schůzku Okamura.
Babišova akce s Macronem dokonale zapadá do rétoriky SPD, Trikolóry a představitelů dalších podobně orientovaných spolků, že mezi Babišem, Fialovou vládou, a tudíž koalicí podporovanými kandidáty není žádný rozdíl.
„Volit Andreje Babiše znamená volit to zlé, s čím dnes bojujeme – znamená to volit diktát Bruselu, pokračování vlády pětikoalice, Green Deal, covidový teror, přijímání migrantů, cenzuru a umlčování názorů a přítomnost cizích vojsk na našem území,“ agituje Okamura. Bašta už vyrukoval s hesly, že „nebude skákat, jak Brusel píská, dost bylo papalášů“.
Někteří komentátoři a marketingoví analytici míní, že Babišovi může pařížská návštěva pomoci bodovat u váhajících voličů jako tomu, se kterým se mocní tohoto světa baví a považují jej za jednoho z nich. Proto je prý přijetí u Macrona vítanou vzpruhou.
Existuje ovšem i zcela opačný, méně eufemistický úhel pohledu. Skalní jádro ANO bude akceptovat každé divadlo, jež mu jeho tým naservíruje. Babiš se však s Baštou pokoušejí strhnout na svoji stranu váhající elektorát neparlamentních stran vymezující se vůči západním strukturám.
Babiš tímto rozporuplným tahem, kdy doma říká něco jiného než v Evropě, jen těžko osloví prozápadní voliče, kteří mu jeho pružné převlékání kabátů neuvěří. Naopak může definitivně zlomit váhající národovce, že mu to nehodí, a to ani ve druhém kole. Vždyť se paktuje s „papaláši“, kteří nás, Baštovými slovy řečeno, nutí „skákat, jak Brusel píská“.