Andrej Babiš díky naprosté dekonstrukci sociální demokracie nejspíš vyhraje volby a možná se stane premiérem. Nebude to poprvé, co oligarcha získá politickou moc v rámci EU. Indicie o „Babišovi“ v politice můžeme najít v Litvě, kde vládne partaj postavená na milionech oligarchy Ramunase Karbauskise.
Karbauskis ještě jako dvacátník založil společnost Agrokoncernas a zbohatl na výrobě a prodeji hnojiv. Brzy se zařadil mezi nejbohatší Litevce. Později masivně zafinancoval Stranu farmářů a loni v říjnu s ní (společně se Zelenými) ve volbách drtivě porazil vládnoucí sociální demokraty rozložené vnitřními skandály. Tento scénář nemá daleko k tomu, co nás možná čeká už na podzim.
Karbauskis nakonec získal 40 procent hlasů, což nikdo nečekal. Po volbách neusiloval o premiérské křeslo, ale usedl pouze do poslanecké lavice. Premiérem se stal ministr vnitra a bývalý policejní komisař Saulis Skvernelis, který ztělesnil Karbauskisův boj proti korupci. Farmáři a Zelení vstoupili do vlády s jedním menším koaličním partnerem, což bude nejspíš potřebovat i Babišovo Hnutí ANO. Tím koaličním partnerem byli právě sociální demokraté.
Karbauskis není věrná kopie Andreje Babiše. Svou stranu sám nezaložil, ale pouze do ní investoval peníze. Přesto mají mnoho společného. Karbauskis lidi oslovil široce rozkročeným programem, který kombinoval populistická hesla proti korupci, velkému byznysu (ražená jedním z nejbohatších mužů v zemi) a sociálně konzervativní politiky – například boj proti potratům či alkoholismu. Na rozdíl od jiných zemí kampani nedominovalo téma omezení imigrace do země, ale zastavení emigrace Litevců za lepšími podmínkami do zahraničí.
Karbauskis má také blízko k litevským tradicím, na něž často odkazuje a láká venkovské voliče (voličská základna Farmářů). Financuje různé kulturní akce, jako bezalkoholový letní rodinný festival pod otevřeným nebem nebo vzdělávací program pro děti, se kterým mu pomáhá známý litevský hudebník Andrius Mamontovas (to nám taky někoho připomíná).
Brzy po převzetí moci ale začaly problémy v parlamentu. Někteří Karbauskisovi poslanci nejsou členy strany a o řadě záležitostí hlasují mimo stranickou politiku. Uvnitř vlády i partaje zuří spory, a proto je v domácích tématech často zmatek. Vedlo to například k podivnému schvalování novely pracovního zákona, který nahrával podnikatelům a kvůli němuž se sociální demokraté dříve dostali pod palbu kritiky právě od populistického hnutí miliardáře Karbauskise. Jeho Farmáři ale nedávno zákon podpořili v de facto identické podobě.
A jsou tu horší věci. Kritici mu vyčítají mimo jiné technokratické sklony, jeho primární snahou je sice oživení růstu, ale vzhledem k jeho postavení agrobarona mu oponenti vytýkají střet zájmů, stejně jako v případě Andreje Babiše.
Tato tvrzení Karbauskis kategoricky odmítá a nebojí se ani soudit. Nedávno žaloval litevského expremiéra Andriuse Kubiliuse za urážku, ten totiž kritizoval ruské vazby Karbauskisova Agrokoncernu. Kubilius není sám, o ruských kontaktech Karbauskise se toho napsalo mnohé. Konzervativní strana Domovská unie vydala dokument s názvem Strategie jemné dominance, ve kterém popisuje rozšiřování ruského vlivu v zemi na významné energetické projekty, mimo jiné ovlivňováním Agrokoncernu a Farmářské strany. Soud si dokonce vyžádal informace od litevské rozvědky kvůli možnému narušení státní bezpečnosti.
Karbauskis tomu podle kritiků jako jeden z nejbohatších lidí v zemi nahrává svými styky s Ruskem. Podle dokumentu vydělala jeho firma stovky milionů na hnojivech vyráběných v Rusku, partaj pak měla oponovat třeba litevským investicím americké firmy Chevron. V zemi je to velmi citlivé téma, Litva totiž patří mezi nejvíc probruselské státy v Evropě kvůli obavám z Moskvy oživeným po anexi Krymu a díky masivní propagandistické kampani vedené Kremlem ve všech pobaltských státech. Většina Litevců si ale přeje pevnou integraci v NATO i eurozóně.
Někteří politologové už před litevským vládním modelem varují. Možná se brzy také „dočkáme“.