Hnutí ANO Andreje Babiše stále ještě patří v Evropském parlamentu do liberální frakce Renew Europe. Hlasování o rezoluci týkající se jeho střetu zájmů však ukázalo, že tato frakce za českým premiérem nestojí. Dvacet šest spolustraníků rezoluci dokonce podpořilo.
Proti rezoluci se z Renew Europe postavilo pouze sedm europoslanců, z čehož bylo pět Čechů, konkrétně členů hnutí ANO. Zbytek frakce se zdržel. Ukazuje se, že v liberálním uskupení se prohlubuje závažný problém. Je to totiž právě Renew Europe, která nejhlasitěji kritizuje poměry v Polsku a Maďarsku. Stále častěji ovšem zaznívá jasná odpověď a výzva: zameťte si před vlastním prahem.
Zátěž jménem Babiš je pro Renew obrovská. Jedná se v podstatě o eurofederalistickou frakci, která sebe sama označuje za nejvíce prounijní. Jak se asi jejím poslancům poslouchají Babišova slova o tom, že Evropský parlament je zbytečný? Že je svrchovaný premiér a že nám tady nebude nic přikazovat nikdo z Bruselu? Že nepřijmeme jediného migranta? To asi nejsou právě vyjádření, která by vylepšovala jeho europoslancům situaci.
Právě poslední Babišovo vyjádření o tom, že Evropský parlament je zbytečná instituce, jsou o to pikantnější, že Dita Charanzová, europoslankyně, která se za ANO dostala do Evropského parlamentu z prvního místa na kandidátce, je místopředsedkyní europarlamentu. Jestlipak i ona sdílí názor na to, že místopředsedá instituci, která je zbytečná?
Je jasné, že jelikož se problémy budou stupňovat, pro Renew bude nevyhnutelné situaci řešit. Žádná frakce nechce být oslabená, a už vůbec ne ve chvíli, kdy jde o hnutí, které v členské zemi vede vládu. Babišovy kauzy a jeho protievropská rétorika by ale měly liberální frakci dříve nebo později přivést k sebereflexi. Pokud to ovšem se svou liberálností myslí vážně.