Předsednictvo hnutí ANO s okamžitou platností zrušilo svou organizaci v Hodoníně. Učinilo tak na základě doporučení svého jihomoravského krajského předsednictva. Hnutí ANO o tom informovalo v tiskové zprávě. Hodonínskou organizací v posledních měsících zmítal boj dvou vnitrostranických frakcí.
Počátkem listopadu se na hodonínské radnici rozpadla koalice složená z hnutí ANO, komunistů a Změny. Krátce poté se podařilo sestavit novou koalici, na níž se domluvilo pět z osmi členů hnutí ANO, Změna, ČSSD a uskupení Pozitivně pro Hodonín. Zbylí tři členové ANO – odvolaná starostka Milana Grauová, bývalý místostarosta Vojtěch Salajka a někdejší radní Roman Filip – skončili v opozici.
Spory znepřátelených křídel v hodonínské místní organizaci ANO se vedení hnutí několikrát pokusilo řešit. „Předsednictvo si názory obou frakcí ještě naposledy vyslechlo na svém čtvrtečním zasedání a shodlo se, že postupy některých hodonínských členů v mnoha případech buď nerespektovaly stanovy hnutí, nebo porušovaly jeho etický kodex,“ sdělil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.
[ctete]31287[/ctete]
Předsednictvo Babišova hnutí proto rozhodlo, že místní organizaci s okamžitou platností rozpustí. Všem jejím dosavadním členům tím zaniklo členství v hnutí. Krajské vedení ANO má nyní podle Vořechovského za úkol vyjednávat o obnovení místní organizace v Hodoníně.
Osobní neshody a ambice
Zrušení hodonínské organizace hnutí ANO je důsledkem osobních neshod. Pro město, kde se často mění uspořádání na radnici, to není dobrá zpráva, připustili představitelé obou znesvářených frakcí. Aktuální hodonínskou koalici ale neohrozí. Starostu a dosavadního šéfa buňky ANO Milana Lúčku zásah republikového předsednictva překvapil. Jeho předchůdkyně v čele radnice Milana Grauová rozpuštění místní organizace naopak přivítala. „S ohledem na vzniklé komunikační bloky je to lepší řešení,“ řekla. Obnova stranické buňky potrvá několik měsíců.
„Mě to překvapilo. Domníval jsem se, že přešlapy bývalé starostky jsou tak závažné, že to bude předsednictvo řešit jinak,“ uvedl Lúčka. Sám navrhoval vyloučení Grauové z hnutí. Obával se, že rozpuštění buňky oslabí jeho pozici na radnici. Kolegové včetně místostarostů jej však prý ujistili o pokračování v současné sestavě. Na hlasech znesvářených členů ANO není v zastupitelstvu závislý.
[ctete]29112[/ctete]
Podle Grauové je nedávná změna ve vedení města, a tím pádem i rozpuštění buňky ANO, důsledkem Lúčkových osobních ambicí. Místní organizace ANO měla devět členů. Jejich členství zrušením buňky automaticky zaniklo. Grauová má zájem v hnutí dále pokračovat, Lúčka si ovšem spolupráci s ní neumí nyní představit. Krajské předsednictvo pověřilo administrativou při obnovení buňky Petra Hýblera, který jinak vede organizaci Brno-venkov.
Rozpustit a obnovit, vyloučit a znovu přijmout
Hýbler uvedl, že bude postupovat podle stanov. Všichni zájemci musejí podat přihlášku se všemi náležitostmi. „Bude to otevřeno těm dosavadním členům, ale budeme hledat i jinde,“ řekl Hýbler. Rozhodování o přijetí je třístupňové. Nejprve přihlášku posoudí okres, pak kraj, nakonec republikové předsednictvo. Standardní čekatelská lhůta je šest měsíců. Lze ji mimořádně zkrátit.
V Hodoníně se čtyřikrát rozpadla koalice už v minulém volebním období. Za tu dobu se vystřídali tři starostové. Jiřího Mráku (ČSSD) nejprve nahradil Igor Taptič (Nezávislí), jehož pak vystřídala Grauová, která kvůli tomu odešla z ODS. Ve volbách pak byla lídrem vítězného ANO.
Hnutí ANO už v minulosti zrušilo místní organizace v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Opavě. V Brně vyvolala napětí situace kolem radního Tomáše Kratochvíla, kterého chtěl primátor a jeho stranický kolega Petr Vokřál v polovině října odvolat z funkce. Kratochvíl nejprve odmítal rezignovat a později byl z hnutí vyloučen. Z funkce v radě nakonec po měsíci sporů sám odešel.