Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) odvolala dnes ředitele Karla Šteina. Ministerstvo zdravotnictví považuje Šteinovo odvolání za nezákonné a Štein trvá na tom, že je ředitelem i nadále. Kvůli pochybám o zákonnosti svolání rady se jednání neúčastnili členové z ministerstva zdravotnictví, pro odvolání hlasovali přítomní členové z resortů financí a obrany, které řídí Babišovo hnutí ANO. Ministerstvo zdravotnictví situaci v pojišťovně označilo za alarmující a připravuje opatření proti případným škodám. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) zmínil jako možné krajní řešení uvalení nucené správy. VoZP má zhruba 710.000 pojištěnců.
Rada dnes odvolala také svou předsedkyni Jitku Šebkovou a na její místo zvolila dosavadní místopředsedkyni Lenku Poliakovou. Právě Poliaková, která v radě zastupuje Babišovo ministerstvo financí, jednání svolala. Podle ministerstva zdravotnictví jí k tomu ale chybělo oprávnění. Neplatnost dnešních kroků opírá také o to, že pro odvolání zřejmě hlasovali lidé, u kterých existují pochyby o oprávněnosti členství.
Z 15 členů správní rady se dnes v sídle VoZP sešlo devět, především zástupců ministerstev financí, obrany a také armády. Pochybnosti o členství dvou z nich podle mluvčího VoZP Richarda Medka řeší soud. Jedná se o zástupce neziskové organizace Svaz vojáků z povolání Armády ČR, kteří byli do rady zvoleni zřejmě na základě ustanovení statutu pojišťovny, podle něhož může být členem orgánu člen odborové organizace. Svaz ale odborovou organizací není a navíc vojáci nesmějí být členy odborů.
Hnutí ANO usilovalo o Šteinovo odvolání delší dobu. Proti byli zástupci resortu zdravotnictví.
Štein označil dnešní rozhodnutí správní rady za nevymahatelné a podle prohlášení trvá na tom, že je i nadále ředitelem. Neúplná rada v problematickém složení mezitím pověřila řízením pojišťovny ekonomického náměstka Pavla Koláře. Na post místopředsedy správní rady dosadila brigádního generála Zoltána Bubeníka.
Ministr Němeček uvedl, že pokud se obě křídla správní rady nedohodnou a pojišťovna nebude plnit závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče, je ministerstvo připraveno uvalit na VoZP nucenou správu. Ta může trvat až rok a je velkým zásahem do činnosti pojišťovny. Stát v podstatě přebere kontrolu nad jejím chodem a všechna rozhodnutí orgánů podléhají schválení nuceného správce, který je zaměstnancem ministerstva zdravotnictví nebo financí. Pojištěnci v případě nucené správy mohou pojišťovnu opustit a přejít k jiné.
Ministerstvo si podle Němečka nechalo zpracovat analýzu možných kroků v případě, že se znesvářená křídla ve správní radě nedohodnou. Na dotaz, zda by takovým krokem mohlo být uvalení nucené správy, Němeček řekl: „Nucená správa je krajní variantou. Pokud bude evidentní, že správní rada není schopna rozhodovat, že orgány pojišťovny jsou paralyzovány a že se to dotýká poskytovatelů zdravotní péče, jsme povinni tento institut uplatnit.“
[ctete]77046[/ctete]
Němeček má dlouhodobě spory s vicepremiérem, ministrem financí, šéfem ANO a oligarchou Andrejem Babišem. Ten prostřednictvím fondu Hartenberg spoluvlastní síť klinik, které se zaměřují na asistovanou reprodukci a genetiku. Podle dnešních Hospodářských novin získal Babiš nově 70procentní podíl v Poliklinice Modřany, druhé největší v Praze.
Vojenská zdravotní pojišťovna je jednou ze sedmi zdravotních pojišťoven v Česku. Má zhruba 710.000 klientů, což ji řadí na páté místo podle počtu pojištěnců. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má 5,91 milionu klientů, nejmenší je pak se 140.000 klienty Zdravotní pojišťovna Škoda. Přibližně stejně pojištěnců jako VoZP má Oborová zdravotní pojišťovna.