Vládě se podařilo protlačit státní rozpočet za cenu ostudného divadla a podrazu na armádu, která plní jednu z klíčových rolí v boji proti koronaviru. Andrej Babiš a Jan Hamáček porušili dané slovo a kapitulací před KSČM ohrozili důvěryhodnost České republiky před spojenci.
Schvalování státního rozpočtu na rok 2021 provázely nebývalé problémy. Ještě dva dny před závěrečným hlasováním v poslanecké sněmovně hrozilo rozpočtové provizorium. Vzepřela se KSČM, tentokrát nikoli naoko, a její výkonný výbor neodsouhlasil podporu rozpočtu, pokud vláda nesebere 10 miliard korun rezortu obrany.
Babiš: Neustoupím komunistům
Vláda se do poslední chvíle dušovala, že to nepřipadá v úvahu. „Nepřistoupím na to. Naši vojáci byli a jsou naprosto klíčoví pro boj s epidemií a v dnešním nestabilním světě potřebujeme špičkovou techniku. To je investice do naší bezpečnosti,“ ujišťoval v Právu premiér Babiš.
„Nejsme připraveni podpořit snížení rozpočtu ministerstva obrany. Obrana nyní sehrává klíčovou roli i v boji s pandemií a máme závazky k NATO. To je věc, která není pro jednání, a rozpočet obrany snižovat jednoznačně nebudeme,“ přidala se ministryně financí Alena Schillerová.
Ministr obrany Lubomír Metnar dokonce pohrozil rezignací. „Dojde-li ke škrtům v rozpočtu ministerstva obrany a dojde-li k těm katastrofálním dopadům, jsem připraven vyvodit osobní odpovědnost. Jsem člověk, který drží slovo,“ řekl Blesku, jenže slovo nedodržel.
Když šéf ANO první den projednávání rozpočtu ve sněmovně zjistil, že nemá pro jeho schválení dohodnutou většinu, snažil se odpovědnost přehodit na opozici, kterou vyzval, aby odešla ze sálu a snížila hlasovací kvorum. Úlohou opozice ovšem není tahat za vládu horké kaštany z ohně kvůli manažerské neschopnosti premiéra.
Během horečnatého vyjednávání ve sněmovně začaly prosakovat zprávy, že ANO komunistům ustoupí, což vyvolalo odpor v ČSSD. Pohrozila, že pokud se sáhne na peníze pro obranu, rozpočet nepodpoří. „Celé odpoledne hledáme řešení v situaci, kdy vláda nemá většinu,“ potvrdil jednání Hamáček s tím, že komunistický návrh týkající se armády považuje za velký problém.
Komunisté na koni
Uplynuly dva dny a všechno je jinak. Komunisté prosadili svou a dosáhli přesunu 10 miliard z obrany do rozpočtové rezervy. Vláda si připravila nelogickou legendu, že je tento přesun jen krátkodobý.
„My jsme s tím návrhem nesouhlasili, ale museli jsme zvolit menší zlo. Přesunutí části peněz z ministerstva obrany je dočasné. Je to v rezervě, žádné peníze se obraně neberou. Rezerva znamená, že tam na krátký čas peníze přesuneme, a předpokládám, že v lednu je co nejrychleji vrátíme,“ sliboval Babiš ve sněmovně.
Za premiérova slova se schoval i šéf ČSSD Jan Hamáček, když svůj další názorový veletoč odůvodnil „zlomem, který přišel ve chvíli, kdy pan premiér ujistil sociální demokracii, že je připraveno řešení, které možná může vypadat jako komplikované, ale v politice, když chcete dosáhnout cíle, nemůžete jít občas přímou cestou“.
Podraz na armádu
Tento zásah nelze nazvat jinak než podrazem na armádu, i z toho důvodu, že dnes významně pomáhá státu v boji s koronavirem, včetně nasazení vojáků a techniky. Je plivnutím do tváře i spojencům v NATO, když se vláda zavázala zvyšovat podíl výdajů na obranu po sedmi letech stagnace za vlád ANO a ČSSD.
Komunisté torpédují obranyschopnost a spojenecké závazky ČR systematicky a vláda jim dnes ustupuje. Společně tak mohou ohrozit připravené modernizační projekty, což je v zájmu celé místní prokremelské scény.
Jenže komunisté, kteří jsou nyní na koni, že poměrně snadno dosáhli svého, si tradičně představují dočasnost trochu jinak a žádnou takovou dohodu nepotvrzují. Tvrdí sice, že nebudou proti návratu 10 miliard armádě, ale v jiné struktuře a v jiném čase, jelikož původně chtěli tyto prostředky vyčlenit na boj s covidem.
Šéf KSČM Vojtěch Filip se nechal slyšet, že se obává toho, že armáda použije tyto peníze na nákup vojenské techniky. Komunisty zároveň zaskočilo oznámení vlády, že o jejich zpětný přesun z rozpočtové rezervy požádá už v lednu.
Neuvěřitelná fraška kolem státního rozpočtu tak nemá konce. O užití peněz z rozpočtové rezervy rozhoduje vláda, která se dnes tváří, že obrana o žádné peníze nepřišla a okamžitě jí je vrátí. Pokud to tak dopadne a nejde jen o další prázdný slib, nezbývá než se ptát, k čemu posloužilo tohle absurdní divadlo kromě toho, že prošel nesmyslný a na vodě postavený státní rozpočet.
Jde jen o rozpočet armády?
Jsou komunisté skutečně tak naivní, že by se nechali tak snadno opít rohlíkem? Vyloučit se to nedá, což může vyvolat další vlnu napětí a rozkolísání menšinové vlády. Nebo jsou součástí tohoto podivného manévru stylem „vlk se nažral a koza zůstala celá“ jiné, neveřejné dohody?
O případných zákulisních dohodách zatím můžeme jen spekulovat. Jisté je, že komunisté, fungující u nás jako trvalá expozitura Kremlu, mají jistě mnohem závažnější zájmy než na just NATO škrtnout deset miliard korun obraně.
Jejich vlajkovou lodí je v souladu s okruhem prezidenta Miloše Zemana dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech, s preferovaným ruským dodavatelem Rosatomem. Nyní harmonogram plánu poněkud drhne, a proto bude zajímavé sledovat, jestli nedostává nový impuls.