Představa Babišova marketingového týmu, že premiérovi vytvoří aureolu respektovaného evropského státníka, se bortí. Stává se spíš černou ovcí, zaměstnávající klíčové unijní instituce, včetně vyšetřovacích orgánů. Na evropské půdě ho hájí jen zástupci ANO a KSČM.
[ctete postid=“225376″ title=“Babiš se bude kvůli „Burešovi“ soudit dál. Jeho šance uspět je nepatrná“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-informátor-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš prohrál spor u Evropského soudu pro lidská práva, který zamítl jeho “ permalink=“http://forum24.cz/babis-se-bude-kvuli-buresovi-soudit-dal-jeho-sance-uspet-je-nepatrna/“]225376[/ctete]
Pevné spojenectví mezi hnutím ANO a komunisty se neprojevuje už jen na domácí půdě, kde je Filipova strana klíčovým pilířem vlády, ale i v Evropském parlamentu. To se projevilo v rozpravě ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, kde se za něj srdnatě postavily europoslankyně obou klubů.
Tento případ kombinace střetu zájmů a trestního stíhání kvůli eurodotačnímu podvodu je přitom na unijní poměry natolik bezprecedentní, že se už nyní natrvalo zapíše do historie.
Černá série
Černou sérii zahájil Evropský soud pro lidská práva, který zamítl žalobu Andreje Babiše na Slovensko kvůli evidenci v archívech Státní bezpečnosti. Ještě v červenci ve sněmovně zvyšoval hlas na opozici: „Vy mi tady nebudete nadávat do estébáků. Já jsem zažaloval Slovenskou republiku na Evropský soud pro lidská práva a vyhraju to!“
Nevyhrál. Navíc jeho případné další soudy se slovenskými úřady mají téměř nulovou šanci na úspěch. Slovenský ústavní soud totiž propříště vyloučil svědectví bývalých řídících důstojníků StB kvůli jejich nedůvěryhodnosti, a právě o jejich výpovědi opíral „agent Bureš“ svoji obhajobu.
Dnes působí český předseda vlády před svými partnery jako hypotetický ekvivalent německého kancléře, pokud by v komunistické éře působil jako agent bývalé východoněmecké tajné policie Stasi. Nepředstavitelné? U nás pro mnohé nikoli.
Současně vyšlo najevo, že už v srpnu Evropská komise pozastavila proplácení dotací pro Agrofert až do lednového auditu, dokud se nevyjasní situace kolem střetu zájmů premiéra. Toto téma se stalo předmětem vážné debaty na půdě Evropského parlamentu, takže je nelze bagatelizovat a shazovat na domácí politický boj.
Na vině jsou ostatní
Andrej Babiš klasicky přehodil vinu na oponenty, kteří prý škodí České republice. Jenže černého Petra střetu zájmů drží v ruce on sám, protože se nejedná o dodržování domácího práva, i když i tam existují pochybnosti, ale o nová evropská pravidla pro čerpání dotací.
V rozpravě zaznělo mnoho výroků, ať už z řad domácí opozice, nebo zahraničních zástupců některých frakcí, které Babiše nepotěšily. Reálně hrozí, že Česká republika bude vracet miliardy za neoprávněně čerpané dotace pro Agrofert, ačkoli šéf ANO trvá na tom, že nic neporušil a nic se vracet nebude.
Babišovu vlajku nesly v pozoruhodné souhře pouze europoslankyně za hnutí ANO Dlabajová a Charanzová a komunistka Konečná. Používaly i podobnou argumentaci. Vše se točilo kolem zpochybňování samotného faktu, že je Babišův případ propírán v Evropském parlamentu.
Kdo poškozuje Českou republiku?
„Pokud nemáme kompletní informace, proč přijímáme rezoluci na plénu?“ tázala se Martina Dlabajová. „Měli bychom vyčkat na stanovisko Evropské komise, potřebujeme prostor k vyjádření českých orgánů, a to si vyžaduje čas a trpělivost. Je to jen honba za lacinými body, co vás zajímá?“
Zároveň ujistila, že prý česká strana s evropskými institucemi intenzivně komunikuje a snaží se situaci řešit. Má tím na mysli stručný dopis premiéra Babiše, zaslaný Evropské komisi na poslední chvíli, když už teče do bot? Času na nápravu měl dost, a jak také zaznělo, svoje sliby nikdy nesplnil. Navíc co očekávat od českých úřadů, pokud jsou pod kontrolou ANO a všechno šéfovi přikryjí?
V podobném duchu navázala Dita Charanzová. „Nevím, co je smyslem této debaty, když probíhá standardní komunikace. Někoho to stálo nemalé politické úsilí dostat tuto věc na plénum Evropského parlamentu. Jsou to hry, které poškozují Českou republiku.“
Nepoškozuje Českou republiku spíše samotný fakt, že je její předseda vlády v dosud nevyřešeném střetu zájmů a přes svoje nejbližší spolupracovníky ve svěřenském fondu si každoročně přihrává miliardové dotace?
Spolupráce s „korupčníkem“ nevadí
Co bylo obzvláště bizarní, nejvášnivěji premiéra obhajovala místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Podle ní si Česká republika nezaslouží být na pranýři. „Česká policie a státní zastupitelství budou konat. Nač tedy tento tlak od europoslanců?“ táže se, ačkoli je její premisa po sérii čistek v bezpečnostních složkách a politických tlacích představitelů ANO zavádějící.
[ctete postid=“224873″ title=“Skandál médií, nebo Andreje Babiše? Průzkumy jako součást propagandy ANO“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-STEM-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Babišova média předvádějí, jak používat průzkumy veřejného mínění v politickém boji. “ permalink=“http://forum24.cz/skandal-medii-nebo-andreje-babise-pruzkumy-jako-soucast-propagandy-ano/“]224873[/ctete]
Konečná se ostře ohradila proti údivu jednoho z poslanců, že spolupráce KSČM s „korupčníkem“ a miliardářem zcela popírá smysl komunistické ideologie v boji proti kapitalismu.
„Čeští komunisté bojují za to, aby se občanům lépe žilo, aby byly zdaněny hanebné církevní restituce, aby se nerozprodával majetek do nejen německých rukou (myšleno Rusko?)… To byl ten důvod, proč jsme podpořili Andreje Babiše!“ burácela a její hlas musel být slyšet za zdmi jednacího sálu.
Kdo zaplatí dotace?
Babišovy další aktivity v EU poté, co podle svých slov údajně vyřešil migraci, například avizovaná vize budoucnosti Evropy, budou poměřovány otázkami: Vyřešil už svůj střet zájmů? Prodá Agrofert, nebo se vzdá čerpání evropských dotací? Bude jako předseda české vlády nadále prosazovat zachování dotací pro velké koncerny, tedy i pro svůj holding?
Podstatné tedy je, co bude dál. Jak bude vláda reagovat na požadavky evropských orgánů? Jak se postaví k tomu, pokud bude muset Česká republika vracet miliardové dotace za Agrofert?
Koaliční ČSSD už avizuje, že není možné, aby za problémy jedné velké firmy, jejíž majitel se rozhodl vstoupit do politiky, platil český daňový poplatník. Jenže vůbec není jisté, že je bude řešit Agrofert, který trvá na tom, že nic neporušil. Takhle si ovšem Andrej Babiš aureolu evropského státníka, kterou ostatně nikdy neměl, nevybuduje.