Archivy různých institucí už o minulosti Andreje Babiše prozradily leccos. Od jeho spolupráce s StB – kterou sám Babiš popírá a o kterou se soudí – až po detaily Babišova působení v Maroku v 80. letech či pobytu Babišovy rodiny ve Švýcarsku o dvacet let dřív. Právě ve Švýcarsku také možná leží odpověď na otázku, kdo přesně dnešnímu šéfovi hnutí ANO pomohl k ovládnutí holdingu Agrofert. Dokumenty, které by to mohly ozřejmit, ale nebudou kvůli rekonstrukci švýcarského archivu nejméně tři roky přístupné.
Jde o seznam spolužáků z ženevské školy Collège Rousseau, kteří Andreji Babišovi – podle jeho vlastního tvrzení – v začátcích podnikání finančně pomohli, ale jejichž totožnost nikdy nezveřejnil. Identita jeho někdejších spolužáků by byla důležitou novinkou. Jenže dostat se ke jménům nejde. Škola totiž prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a jak se po svých dotazech dozvěděl HlídacíPes.org, příslušné dokumenty nebudou minimálně do podzimu roku 2024 vůbec přístupné.
Zkuste maturanty…
„Práce mají bohužel velmi silný dopad na Collège Rousseau. Museli jsme všechny naše archivy přemístit a jsou uskladněné na několika různých místech mimo budovu,“ napsala škola v odpovědi na žádost o informaci podle informačního zákona, kterou HlídacíPes.org podal přes švýcarského prostředníka.
Ředitelka školy Nathalie Leutwylerová dodala, že „neví, jakou formu budou seznamy žáků z let 1969 –1970 vůbec mít“. Právě na přelomu 60. a 70. let Andrej Babiš školu po dobu jednoho ročníku navštěvoval.
Babišův otec tehdy ve Švýcarsku působil jako obchodní přidělenec ve stálé misi Československa u OSN. Zbytek studia však už mladý Babiš kvůli zdravotním problémům absolvoval na gymnáziu v Bratislavě, kde také maturoval.
Zřejmě jediným konkrétním jménem, které Andrej Babiš v minulosti veřejně uváděl jako svou známost ze švýcarské školy, byl Roland Schaer, někdejší ředitel švýcarské společnosti Ost Finanz und Investment (O.F.I.).
Právě tato firma, podle Babiše založená jeho dávnými ženevskými spolužáky, mu v roce 1995 pomohla odpoutat nově vzniklou akciovou společnost Agrofert od slovenského Petrimexu, a to skrze navýšení kapitálu za ne zcela transparentních okolností. Dodnes není jasné, kdo za O.F.I stál. Babiš oficiálně svůj Agrofert převzal až v novém tisíciletí.
Právě proto by seznam Babišových spolužáků ze Ženevy mohl být zajímavým zdrojem informací. Přístup k dokumentům však nekomplikují jen stavební práce, ale i dlouhé lhůty švýcarských institucí.
Než vůbec škola odpověděla na žádost podle infozákona, uběhlo několik měsíců. Redakce proto školu mezitím oslovila i běžným novinářským dotazem, zda by nebylo možné seznamy studentů kromě uzavřeného školního archivu získat jinou cestou:
„Obávám se, že vám tento druh informace nemůžeme poskytnout. Můžete ale zkusit noviny, například Tribune de Genève publikuje seznamy tříd maturantů,“ napsala s odkazem na archivní vydání ženevského deníku Sofia Pedrosaová z Collège Rousseau.
Spolužáci k nezaplacení
I když některé švýcarské noviny skutečně dodnes zveřejňují seznamy maturantů, to samo o sobě při pátrání po Babišových spolužácích příliš nepomůže. Jak jsme totiž zmínili, většinu středoškolského studia, včetně maturity, už Babiš absolvoval na Slovensku. Maturoval v červnu 1974 (kromě slovenštiny také z ruštiny, francouzštiny a matematiky); jeho maturitní vysvědčení včetně fotek Babišovy třídy loni zveřejnily Seznam Zprávy.
Podobnou třídní fotku či minimálně seznam žáků z Babišovy někdejší třídy, kde sám strávil jediný rok, by mohly ukrývat i archivy školy Collège Rousseau. „Dokumenty se vrátí na podzim 2024, uskladníme je v nových prostorách. Bohužel, do té doby nejsem schopná je najít,“ napsala ředitelka Collège Rousseau.
Odpověď na otázku, které spolužáky mohl mladý Andrej Babiš během tak krátké doby společného studia zaujmout natolik, že mu o víc než dvacet let později pomohli rozjet jeho miliardový byznys v Agrofertu, tak stále chybí.
Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.