Vysoká škola ekonomická v Praze se počátkem roku dostala do hledáčků medií. Národohospodářská fakulta představila nový kurz Hospodářská politika pohledem jejich tvůrců. Nejednalo by se o nic mimořádného, kdyby přednášejícími nebyli samotní ministři Babišovy vlády v demisi.
Událost vzbudila vlnu emocí a studenti sepsali petici jako výraz nesouhlasu. Podle pravidel univerzity se nesměla před volbami na akademické půdě pořádat debata prezidentských kandidátů a nyní dostal kabinet bez důvěry vlastní předmět za kredity. Škola zareagovala výrokem, že si studenti vyžádali praxi a nebude se jednat o žádnou politickou agitaci.
Situace se uklidnila po prvních přednáškách, které proběhly poklidně. Ovšem když je žák připraven, učitel se objeví. A tak navštívil studenty poslední týden semestru i samotný Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO není na VŠE nováčkem, ale zatímco minulý rok přicházel do auly nabité k prasknutí, tentokrát se musel spokojit s několika desítkami studentů.
Studenti uvítali Babiše v přátelském duchu koblihami a rázem jsme se strojem času přenesli o několik měsíců zpátky. Je podzim a kampaň před volbami do poslanecké sněmovny je v plném proudu. Hned na začátku totiž premiér vytáhl svou předvolební publikaci O čem sním, když náhodou spím. ,,Koblihy už nerozdáváme, já rozdávám tuhle knížku. Je to skvělá knížka,“ komentoval vše Babiš.
Dále studentům připomněl blížící se šestileté výročí od založení jeho hnutí ANO ,,bojující proti korupci a nehospodárnosti“ a studenti reagovali smíchem. Jak se během let změnila politika hnutí ANO, tak i elektorát jeho voličů. Babiš si uvědomil, že většina přítomných zřejmě už nepatří k podporovatelům jeho hnutí. Pokračoval tedy osvědčeným balíčkem svých tezí pro veřejná vystoupení. Od inspirací podnikatelem Baťou, přes převzetí know-how od bohatého Finska a posteskl si i nad nedostatkem lidí ve zdravotnictví či školství.
A jak se tedy dělá hospodářská politika pro lidi bez lidí?
Babiš prošel prezentaci, kterou mu připravilo ministerstvo financí. Jednalo se o prezentaci jeho úspěchů v předchozí pozici ministra financí a také chyb minulé vlády.
A co na to říkali studenti?
Tak třeba toto: ,,Všechny přednášky ministrů v demisi byly apolitické, až na tuhle. Byla to masáž. Ta přednáška mě utvrdila v tom, že je to populista. Nakonec vystoupil Ševčík s vlastními daty a ukazoval Babišovi, že s jeho úspěchy nemůže zcela souhlasit,“ komentuje svůj zážitek student Národohospodářské fakulty Vít Vavřinec.
Vysokoškolský kurz kabinetu v demisi si kladl od začátku vysoké cíle. Podle studijního programu měli být studenti po absolvování schopni popsat aktuální situaci, strategie a cíle jednotlivých ministerstev. Naplnil Babiš očekávání? ,,Pan premiér si na akademickou půdu šel dělat kampaň. Trvám na tom, co se projevilo – vláda nemá mít svůj vlastní předmět a k odborné diskuzi o hospodářské politice to mělo daleko. Nic o budoucí strategii nezaznělo. Nerozumím, proč to má VŠE zapotřebí. Namísto toho, aby si ministry pozvali nad rámec výuky,“ popisuje svůj pohled na věc iniciátorka petice Barbora Urbanová.
Otázkou zůstává, na základě jakých kritérií budou studenti hodnoceni. Reprodukce názorů současné vlády a jejich kritické zhodnocení? Nabízí se mnoho možností bez jasné odpovědi. Předmět má být dle plánu zakončen zkouškou. Takže by tam podle slečny Urbanové třeba mohla zaznít otázka: ,,Kdo je podle vás nejlepší premiér a proč je to právě Andrej Babiš?“
Národohospodářská fakulta zamířila svým počinem proti proudu zvyklostí. Pozitivní či negativní dopad se otevírá do prostoru veřejné debaty. Po úpadku prestiže klasických stran a nástupu nových politických sil se zřejmě nacházíme ve zlomovém okamžiku. Zážitek s premiérem v demisi nevyvolává jen otázku na budoucí směřování hospodářské politiky, ale i norem a pravidel. Stanou se tedy ministři v demisi součástí univerzitní výuky i v budoucnu?