Místopředsedkyně Evropského parlamentu a europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová připustila na dotaz deníku FORUM 24 na tiskové konferenci před zasedáním EP, že urážky vyslovené premiérem Andrejem Babišem na adresu europoslanců Moniky Hohlmeierové, Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksy byly „nešťastné“.
„Já bych taková slova nevolila,“ uvedla Charanzová s tím, že byla ráda, že se Babiš omluvil. „Bylo to nešťastné,“ dodala. Místopředseda europarlamentu Marcel Kolaja (Piráti) na stejný dotaz odpověděl, že jde o více než nešťastnou věc a že „omluva“ Andreje Babiše byla nedostatečná vzhledem k tomu, že poté znovu uvedl, že europoslanci Zdechovský (KDU-ČSL) a Peksa (Piráti) poškozují Českou republiku. „To ale není pravda, oni dělají svou práci,“ zdůraznil Kolaja.
Babiš během kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP do České republiky na konci února o Hohlmeierové řekl, že je pomatená, a Peksu se Zdechovským označil za vlastizrádce. Všichni kvůli těmto slovům čelili výhrůžkám smrtí a Zdechovský uvedl, že byla ohrožena i jeho rodina. Babiš pak na Twitteru svá slova bral zpět. Sám se přitom s europoslanci, kteří se zabývali čerpáním dotací a jeho střetem zájmů, odmítl setkat.
Proti urážkám se ústy Hohlmeierové nejprve ohradil výbor, později i Evropská lidová strana. V dopise je ostře odsoudil předseda Evropského parlamentu David Sassoli, který avizoval, že věc bude řešit například s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
V Evropském parlamentu se bude v červnu schvalovat rezoluce týkající se Babiše a jeho problému se střetem zájmů. Do ní se promítnou i doporučení europoslanců z kontrolní mise. Někteří členové Evropského parlamentu uvádějí, že by Babiš neměl Českou republiku zastupovat na Evropské radě během vyjednávání o Víceletém finančním rámci na období let 2021–2027 právě proto, že jeho střet zájmů není doposud vyřešen.