Zvýšení daní z nemovitosti v průmyslových lokalitách bude vyšším příjmem do městské pokladny kompenzovat vysokou ekologickou zátěž na město a jeho obyvatele. Takový byl ve zkratce plán radnice severočeských Lovosic a většiny zdejších zastupitelů. Ti v loňském roce schválili opatření, které mělo městu zajistit zmíněný zhruba padesátimilionový příjem navíc. Jenže to nedopadlo. Největší dopad by zvýšení daně z nemovitosti ve vybraných lokalitách totiž mělo na chemičky šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na okraji města. Společnost Lovochemie, patřící do Babišova holdingu Agrofert, si něco takového nenechala líbit a obrátila se na soud. Ten chemičce vyhověl.
V případě rozlehlých areálů chemiček Preol a Lovochemie by to dle odhadu starosty města Vojtěcha Krejčího (PRO Lovosice) dělalo zhruba 20 milionů korun. Agrofert se proto obrátil na Krajský soud v Ústí nad Labem a ten ho podpořil v boji proti Lovosickým. Opatření označil za neplatné.
Co teď bude, není jasné. Lovosický starosta se brání, že postupovali přesně podle pokynů finanční správy. „Je celkem zarážející, že ministerstvo financí, které připravilo novelu k dani z nemovitosti, rozesílalo skrze finanční správu podklady, které mají obcím pomoci s postupem při vydávání opatření obecné povahy. Takto postupovaly další samosprávy v ČR, a tedy všechna vydána opatření v roce 2024 by tak dle soudu měla být nicotná, tedy neplatná,“ konstatoval Krejčí.
Město si nyní podle něj počká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kam se v rámci podané kasační stížnosti odvolalo. „Zároveň jsem rád, že nám s tímto případem pomáhá také Svaz měst a obcí, který také podklady od finanční správy na obce rozesílal,“ doplnil starosta Lovosic.
Babišův holding však vidí ve snaze lovosických zastupitelů zvýšit daň z nemovitosti překročení pravomocí. „Ukázalo se, že město Lovosice účelově překročilo své pravomoci,“ řekl webu Seznam Zprávy mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Něco takového odmítá starosta s tím, že zastupitelé postupovali dle platných nařízení.
Pro deník FORUM 24 pak Krejčí vysvětlil, na co měly být příjmy z vyšší daně z nemovitosti použity. „Podpora města ze strany průmyslových podniků byla v uplynulých letech minimální. Myslíme si, že podniky, které trvale vysoce zatěžují životní prostředí ve městě, by tuto svojí činnost měli obyvatelům kompenzovat. To máme v plánu udělat tímto opatřením,“ přiblížil.
„Peníze potom půjdou na podporu projektů spojených se zlepšením životního prostředí ve městě. Také na opravy a budování dětských hřišť, na rentgen, na skatepark, na školní jídelnu, zateplení tělocvičny a na další projekty vedoucí k celkovému zvýšení komfortu života obyvatel ve městě,“ dodal Krejčí.
Lovochemie, která proti nařízení u soudu bojuje, je trvale v kladných číslech. Před dvěma lety například podle veřejných zdrojů vzrostl tomuto podniku zisk o rekordních 1225 procent na 424 milionů korun.