Andrej Babiš se válkou o policejní reformu vmanévroval do defenzívy, která pokračuje i v následujících dnech. Ve sněmovně se klub ANO octl v řadě citlivých hlasování v rozporu s ČSSD. Koaliční spolupráce je v rozkladu, s mizivou šancí na obrat k lepšímu. V této situaci se Babiš snaží vytěžit maximum ze Šlachtovy vzpoury. Pomůže mu před volbami z nesnází?
Zklidnění situace po téměř měsíc trvající bouři, kterou vyvolal návrh sloučit protimafiánský a protikorupční útvar, je v nedohlednu. Koaliční střety probíhají dennodenně, sice s menší mediální intenzitou, ale vnitřní trhliny se rozšiřují.
[ctete]64831[/ctete]
Babišova poziční válka
Počátkem června rozpoutalo impérium Agrofertu válku o Roberta Šlachtu, ve které vsadilo na sílu. Jak mediální, tak politickou. Babiš v tomto pozičním střetu, kde očekával pomoc prezidenta Zemana a jeho spojenců uvnitř ČSSD, tvrdě narazil. Reorganizaci, a tudíž i obhajobu svého chráněnce Šlachty, který po jeho boku naplno vstoupil do politického boje, se mu zastavit nepodařilo. Jeho hrozby se ukázaly jako plané. Naplno se odkryla jeho dominantní tvář majitele obřího holdingu, který potřebuje uhájit svoje mocenské a ekonomické pozice, a odchod ANO z vlády nemyslel vážně.
ANO v této partii projevilo politickou nekompetenci. Vrcholkem ledovce je nezvládnuté řízení bezpečnostního výboru jeho místopředsedou Bronislavem Schwarzem, který jej svolal za zády ČSSD. Po sérii hlasování, kdy kolikrát nebylo jasné, o čem se vlastně hlasuje, nakonec zkrachovala snaha anonistů, aby na výboru vystoupili Šlachta s Ištvanem o údajně nekalém pozadí změn v policii a trestné činnosti jejích špiček.
Koaliční karamboly
Série koaličních karambolů nyní pokračuje během jednání Poslanecké sněmovny. Před závěrečným hlasováním je novela zákona o střetu zájmů, na které není koaliční shoda. Poslanec ČSSD Jan Chvojka navrhuje, aby člen vlády, který se nevzdá své firmy, v níž má minimálně 40procentní podíl, přišel o dotace, subvence a podporu z veřejných rozpočtů. Pokud by Babiš zamířil do příští vlády, nemohl by vlastnit ani média. Obdobné pozměňovací návrhy prosazuje poslanec Martin Plíšek (TOP 09).
„Je to další zákon namířený proti mé osobě, já si počkám na finální verzi, jak se to schválí. Je to další pokus, jak mě vyautovat z české politiky,“ komentoval Babiš vývoj kolem zákona, který bude definitivně schvalován zřejmě v září.
Další rozkol v koalici nastal při hlasování o zákonu o financování politických stran, kde prošel pozměňující návrh, podle kterého budou moci hnutím a stranám půjčovat peníze jenom banky. Znamená to, že do budoucna nebude moci hnutí ANO úvěrovat Agrofert, jako při posledních volbách. Ani tento návrh ANO nepodpořilo. Babiš mu poskytl výhodnou bezúročnou 65milionovou půjčku. Výhodná je i pro Babiše, protože takto může držet svoje hnutí v šachu.
Vyšetřovací komise proti zájmům ANO
Nejzávažnější problémy ve sněmovně však nastaly kolem pokračující Šlachtagate. Hnutí ANO neúspěšně navrhovalo, aby Šlachta s Ištvanem vystoupili na jejím plénu. Zaměňuje tak parlament s revolučním tribunálem, kde je možné ventilovat i přímými důkazy nepodložená nařčení. ÚOOZ přitom porušil služební předpisy, protože závažná podezření tohoto typu nepatří poslancům, ale příslušným vyšetřovacím orgánům.
Ačkoli Babiš velmi usiloval o to, aby Šlachtova zjištění co nejdříve vyplavala na světlo, čerstvě ustanovená sedmičlenná parlamentní vyšetřovací komise se babišovcům příliš nezamlouvá. O tom svědčí i jejich další experimenty na parlamentní půdě, zejména bizarní návrh poslance Milana Brázdila, aby vyšetřující komisi tvořilo všech dvě stě poslanců a poslankyň.
Pro Babiše má vyšetřovací komise smysl jedině tehdy, pokud budou odhaleny avizované nepravosti zpochybňující policejní reorganizaci. Nemůže se mu však zamlouvat, aby vyšetřování zahrnovalo i velmi nestandardní postupy ÚOOZ a Ištvanových lidí, které by vrhly stín pochybností i na jejich Babišovu politickou záštitu. A už vůbec se mu nemůže zamlouvat, pokud budou předmětem zkoumání masivní nelegální úniky ze spisů vedených ÚOOZ do médií vlastněných Agrofertem.
Co chtěl Šlachta na Hradě?
Není však všem dnům konec. Mezitím se odehrála audience odcházejícího Roberta Šlachty na Hradě. Následoval tak svého souputníka Ištvana, který se s prezidentem Zemanem setkal před třemi lety poté, co se Šlachtou torpédovali vládu. Tehdy byla hlava státu výřečná, a na základě Ištvanových informací sestavil svoji vládu bez parlamentní podpory. Teprve nedávno přiznal, že jej Ištvan uvedl v omyl, a výsledky vyšetřování ÚOOZ dnes tvrdě kritizuje.
Šlachtovu návštěvu Hradu označil za chybu i komentátor Martin Fendrych (Aktuálně.cz), jinak jeden z nejaktivnějších obhájců ÚOOZ. Podivné je už jen to, že Šlachta, na rozdíl od Ištvana, požádal o schůzku sám. A tentokrát ji prezident nijak nekomentoval. Poučil se, nebo za tím je něco jiného?
Audience samozřejmě vyvolává otazníky. Dozvěděl se Miloš Zeman, který takticky kolem reorganizace manévruje, co potřeboval? Vyložil mu Šlachta, co na koho má? Seznámil prezidenta s „poznatky“, které chtěl sdělit poslancům bezpečnostního výboru, a které mohou citelně zasáhnout především hlavního soupeře hnutí ANO, Sobotkovu ČSSD?
Prezidentovi se hodí informace ze všech stran, včetně těch od ministra vnitra Chovance. Podle toho se zařídí do budoucna. Proto se nedá vyloučit, že časem začnou unikat informace z trezoru, kam Šlachta podle svých slov uložil svoji sedmdesátistránkovou zprávu. Nikoho by nemohlo překvapit, pokud by se tak stalo ještě před krajskými volbami, a to nejspíše v probabišovských médiích. Tedy ještě před dokončením mandátu vyšetřovací komise.
Horké předvolební léto je na spadnutí, a to nejen kvůli předpovědi počasí.
[ctete]65987[/ctete]