Europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zřejmě nemůže přenést přes srdce, že Babišova partaj ve středních Čechách pravděpodobně skončí v opozici. Poté, co Starostové a koalice SPOLU oznámili shodu na rozdělení míst v krajské radě, zkritizovala je za komulaci funkcí. Podle ní nebude budoucí koalice „pracovat pro kraj, ale pro obsazení korýtek“. Jermanová je přitom sama kromě europoslankyně zároveň zastupitelkou v Benešově a také zastupitelkou ve Středočeském kraji. Premiantem mezi sběrateli funkcí v hnutí ANO pak je Josef Bělica, který je poslancem, primátorem Havířova a hejtmanem.
„Takže si to shrneme. Upekli koalici, kde když jeden zastupitel dostane rýmu, tak ztratí většinu. Proto bude zastupitelstvo jednou za dva měsíce. Asi to na ledabylé řízení kraje stačí,“ zkritizovala nově vznikající koalici ve středních Čechách europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová.
„Dva radní budou pracovat ve funkci jen tak mimochodem vedle místopředsednictví ve sněmovně a starostování v okresním městě. Je zjevné, že tahle středočeská koalice tu není proto, aby pracovala pro kraj, ale pro obsazení korýtek a zametení stop po podivných obchodech,“ pustila se na sociální síti X dále do představitelů Starostů a koalice SPOLU.
Kumulace funkcí v hnutí ANO
Jermanová ve svém příspěvku kritizuje hromadění funkcí, sama přitom sedí na několika židlích. Nedávno musela podle zákona pustit mandát poslankyně, když v létě získala křeslo v europarlamentu. Zůstává ale zastupitelkou v Benešově a také ve Středočeském kraji.
Babišova politička v tom ale žádný problém nevidí, funkce v obci a na kraji s prací europoslankyně se podle ní dají skloubit. „Určitě se to zvládnout dá. Navíc se nikam nestěhuji, zůstávám se svou rodinou tady a budu odtud vyrážet do Štrasburku a do Bruselu,“ připomněl její slova z letošního léta Radiožurnál.
Jermanová není jedinou tváří hnutí ANO, která sedí ve více křeslech zároveň. Skloubit funkci poslance a hejtmana chce například někdejší ministr životního prostředí Richard Brabec, který se stal lídrem ANO v Ústeckém kraji po odchodu Marka Hrabáče obviněného v korupční kauze. Podobně je na tom také Jana Mračková Vildumetzová. Ta kromě senátorky má být také hejtmankou Karlovarského kraje. „Lidé věděli, že kandiduji jak do senátu, tak do kraje. Skloubit senát s krajem jde lépe než sněmovnu s krajem,“ vysvětlovala Radiožurnálu.
Rekordmanem v Babišově hnutí je pak Josef Bělica, který je poslancem, primátorem Havířova a také hejtmanem Moravskoslezského kraje. Na prosincovém zastupitelstvu sice slíbil, že se funkce primátora vzdá, poslancem a zároveň hejtmanem však zůstane. Totéž avizovali i budoucí hejtmani Ladislav Okleštěk v Olomouckém kraji, Martin Kukla na Vysočině a Kamal Farhan v Plzeňském kraji.
Občas to bez kumulace funkcí nejde
V minulých letech se přitom v ANO razil úzus funkce nekumulovat. Šéf hnutí Andrej Babiš dokonce po členech vyžadoval, aby si vybrali a jednu z funkcí opustili. „U nás je dohoda taková, že kumulace funkcí fakticky není možná,“ prohlásil například v roce 2015 tehdejší první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
To už však v Babišově partaji neplatí. „V minulosti jsme měli asi idealistickou představu o tom, že nebudeme v žádném případě kumulovat funkce, ale docílit toho je velmi obtížné. Snažíme se v první řadě obsadit všechny politické pozice od starostů, zastupitelů kraje, senátorů a poslanců prověřenými lidmi, kteří tu práci profesně zvládnou,“ vysvětloval ve vysílání ČT24 současný první místopředseda hnutí a místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček. „Samozřejmě z kumulace nejsme nadšení, ale občas to jinak nejde,“ doplnil.
Hejtmankou má zůstat Pecková
Zástupci Starostů a koalice SPOLU ve středu oznámili, že se domluvili na místech v radě kraje. Hejtmankou by měla být nadále krajská volební jednička STAN Petra Pecková, středočeský lídr koalice SPOLU a místropředseda poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) bude mít na starosti regionální rozvoj. Zástupci obou uskupení chtějí koncem příštího týdne nebo v týdnu následujícím podepsat koaliční smlouvu, oznámili Pecková a Skopeček po jednání. Podle Skopečka se zároveň rozběhnou jednání o prioritách pro programové prohlášení rady kraje.
V jedenáctičlenné radě by mělo STAN připadnout pět křesel včetně hejtmanky a koalici SPOLU šest. Kromě Peckové zůstanou ve vedení kraje dosavadní členové rady za STAN Michael Kašpar, Milan Vácha a Petr Borecký, kteří budou mít stejné resorty jako dosud, tedy finance, školství a veřejnou dopravu. Novou radní pro životní prostředí za STAN bude Jindřiška Romba.
Za SPOLU budou pokračovat dosavadní radní pro sociální věci Martin Hrabánek, náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (oba ODS) a radní pro kulturu Václav Švenda (TOP 09). Silniční dopravu dostane nově na starosti občanský demokrat Josef Pátek a majetek předseda středočeské krajské organizace KDU-ČSL Robert Pecha. Statutárním zástupcem hejtmanky bude Pavlík, Skopeček a Kašpar budou řadovými náměstky. Podle Skopečka budou oba v neuvolněné funkci, za niž se nebere plný plat.
Starostové a SPOLU mají v novém zastupitelstvu dohromady těsnou většinu jednoho hlasu. Středočeské zastupitelstvo má 65 členů, z toho vítězné ANO obsadilo 25 křesel. Druhý STAN bude mít 20 mandátů a třetí SPOLU 13 zastupitelů. Zastupitelstvo se podle Peckové bude scházet zřejmě jednou za dva měsíce, v končícím období to bylo jednou za měsíc.