Řada firem spadajících do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše měla loni velmi vysoké zisky. To byl i případ firmy Vodňanská drůbež, která nyní v novém inzerátu nabízí hrubou měsíční mzdu od 17 900 korun, tedy jen o něco málo víc, než je minimální mzda.
Pozice Agrofertu na českém trhu se opakovaně řešila v souvislosti s vysokými cenami potravin. „Agrofert má v řadě potravinářských výrob významné postavení. (…) Je to minimálně v oblasti pekárenství, mlékárenství a masozpracujícího průmyslu. A je skutečností, že podle lídrů na trhu se často řídí i cenová politika těch menších subjektů. Když, řekněme modelově, Agrofert zdraží, tak ostatní mohou také, protože de facto Agrofert prorazí cenovou bariéru, ze které pak mohou těžit i ostatní,“ popsal v září pro Českou televizi agrární analytik a novinář Petr Havel.
Premiér Petr Fiala (ODS) i další vládní politici několikrát ukazovali právě na Babiše jako na příčinu drahých potravin. Podle premiéra by Babiš mohl ceny jedním rozhodnutím snížit.
Babiš následně reagoval s tím, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, ne Agrofert. „Ceny potravin rozhodují řetězce. Je to nesmysl (slova Fialy o Babišově vlivu na ceny). Pan premiér by se měl těšit z toho, že pokud firmy Agrofertu měly asi dobrý výsledek, tak odvedou obrovské daně, které teď firmám (Fiala) navýšil. Předminulý rok to bylo pět miliard, teď to bude ještě víc. A z toho oni žijí v té vládě, která nedělá pro lidi a pro podnikatele vůbec nic,“ řekl Babiš. Ohradil se i samotný koncern.
Agrofert dominuje trhu zejména v pekařství. „Ještě nedávno působily na tuzemském trhu v pekařině dva významné subjekty, Penam a United Bakeries. Ovšem došlo k tomu, že Penam koupil United, a tím pádem došlo k velké koncentraci na trhu,“ řekl Havel.
„Pro Agrofert nebo pro ten spojený subjekt je to jistě dobrá věc, protože jeho strategické postavení na trhu se zvýšilo. Pro spotřebitele to ale dobrá věc není, protože když je i těch velkých hráčů na trhu více, tak se vzájemně hlídají,“ dodal.
Vysoké ceny prošetřoval u pěti základních potravin v celé délce dodavatelského řetězce, tedy od zemědělské výroby přes zpracovatele až po maloobchodní prodej. Žádné porušení hospodářské soutěže nezjistil. Upozornil ale na nedostatečnou konkurenci.
Na podzim, kdy některé ceny potravin začaly postupně klesat, se k chybějící konkurenci vyjádřil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Ceny potravin jdou v řadě případů konečně dolů – a platí jednoduchá rovnice: čím více konkurence, tím rychlejší pokles cen,“ napsal.
Vysoké zisky, nízké mzdy
Babišův Agrofert svým zaměstnancům nabízí velice nízké mzdy. Podle nového inzerátu zveřejněného 30. listopadu na webu úřadu práce si dělník ve výrobě ve firmě Vodňanská drůbež vydělá od 17 940 korun měsíčně na plný pracovní úvazek. Jde přitom o dvousměnný provoz. Průměrná hrubá měsíční mzda ve výrobě potravinářských výrobků je podle Českého statistického úřadu 34 036 korun.
Zrovna Vodňanská drůbež si přitom loni vedla velice dobře, čistý zisk se firmě zvýšil o 165 procent na 240,8 milionu Kč. Celkově holding Agrofert loni zvýšil čistý zisk meziročně o 124 procent na 12,97 miliardy korun, tržby zvýšil o třetinu na 245 miliard korun. Předseda představenstva Zdeněk Průša ale k hospodářským výsledkům skupiny uvedl, že hlavním tahounem růstu byly chemické továrny v zahraničí, které se na provozním výsledku hospodaření podílely z 56 procent.
V lednu také Agrofert v tiskové zprávě tvrdil, že mzdy zaměstnanců reviduje na začátku každého roku a zohledňuje situaci na trhu práce. „Výše průměrné dělnické mzdy ve společnosti Vodňanská drůbež loni činila 30 272 Kč,“ tvrdil koncern.
Deník FORUM 24 na nízké mzdy ve firmách holdingu Agrofert upozorňoval již dříve. Pekárna United Baterie například letos na začátku roku nabízela od 17 900 korun hrubého za měsíc, to je přibližně 15 800 korun čistého. Průměrná hrubá mzda pro pekaře v Praze ale činí přibližně o deset tisíc korun víc.
Redaktorka zavolala na kontakt uvedený v inzerátu, nakonec jí firma nabídla mzdu dokonce 17 300 korun hrubého, tedy o 600 méně, než je v inzerátu. Důvodem bylo prý to, že nemá praxi s obsluhou mísícího stroje. Od 1. ledna tohoto roku je 17 300 minimální mzda. Firma se potom bránila, že šlo o chybu zaměstnance. „Pro letošní rok je na této pozici nabízeno 21 480 Kč. Průměrná mzda našich pekařů pak činí 30 105 Kč,“ napsala deníku FORUM 24 mluvčí holdingu Lucie Bukovanská.
V březnu potom deník FORUM 24 upozornil na inzerát firmy Vodňanská drůbež, kde původní nabízená hrubá mzda za plný úvazek byla 16 800. Nešlo tedy ani o minimální mzdu. Inzerát byl z 28. února letošního roku a šlo o práci na dvousměnný provoz v práci na lince při zpracování a balení drůbežího masa v chladném prostředí asi 8 stupňů. Mezi požadavky byla také „ochota pracovat i v sobotu nebo o svátcích“. Jak pro deník FORUM 24 uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková, datum poslední změny znamená úpravu inzerátu jako takového. Ten tam vkládá zaměstnavatel a úřad jen kontroluje, zda v něm není chyba.
Inzerát byl po zveřejnění článku aktualizován, hrubá měsíční mzda se nově měla pohybovat od 17 900 korun, což je přibližně 15 800 čistého. Po kontaktování zaměstnankyně firmy bylo redakci sděleno, že inzerát už není aktivní. Přesto byl ale stále veřejný na webu úřadu práce i jinde, například na sociální sít LinkedIn nebo webu Pracomat, kde na něj mohli lidé odpovídat.
Babiš přitom hlasitě bojuje za vyšší důchody. Průměrný starobní důchod nyní v České republice přitom činí 20 216 korun, tedy víc, než nabízí některé jeho firmy zaměstnancům. V lednu se má navíc ještě navýšit na 20 693 korun.