Firma Vodňanské kuře z holdingu Agrofert Andreje Babiše roky vykořisťovala vietnamské dělníky. Informoval o tom Deník Referendum. Podle něj o systematickém porušování zákoníku práce přitom vedení drůbežáren nemohlo nevědět.
Mezi lety 2015-2021 ve firmě Vodňanská drůbež pracovalo několik stovek dělníků z Vietnamu v otřesných podmínkách. Neměli u sebe smlouvy, pracovali dlouhé přesčasy a jejich výplaty neodpovídaly odpracovaným hodinám. Navíc je zastrašovali zprostředkovatelé, které si firma najala jako tlumočníky. Ti měli osud vietnamských pracovníků pevně v rukou už od jejich příjezdu. Měli u sebe jejich pracovní smlouvy, takže Vietnamci neznali svůj plat, ani svá práva. Tlumočníci si navíc z výplat brali procenta. Běžná sazba například za prodloužení zaměstnanecké karty byla 10 500 korun. „My jako nově příchozí neumíme moc česky, neznáme pravidla, zákony, takže jsme všechno museli řešit přes ně a oni nám z výplat, které jsme dostávali, ubírali,“ vysvětlil pro Deník Referendum jeden z vietnamských pracovníků. „Považují nás za podřadné pracovníky. Kdybych řekl otroky, trochu bych přeháněl, ale už se to tomu blíží. Chci jenom, aby tento systém skončil,“ dodal.
Od roku 2013 do roku 2019 získala drůbežárna podle Deníku N nejméně 538 pracovníků z Vietnamu. Je to přitom mnohem více než jakákoliv jiná firma – druhá společnost Faurecia Components Písek jich za stejnou dobu zaměstnala 117.
Manažerka komunikace a PR Agrofertu Adéla Čabayová odmítla komentovat, jak se firma tak úspěšně k vízům dostávala. Do práce dělníky nalákali už v Hanoji. Za vízum přitom musel každý pracovník zaplatit 14 tisíc dolarů, tedy přes 300 tisíc, protože systém udělování pracovních víz ovládli zprostředkovatelé. Právě dluh za tato víza je pak důvodem, proč se vietnamští pracovníci báli z práce odejít, a často pracovali i přes čas. Místo domluvených osmi hodin pracovali až šestnáct hodin denně. „Vietnamci pracovali zejména na lince s kuřecími křídly, ten tlak na ty přesčasy tam opravdu byl, zůstávali mnohem déle než čeští zaměstnanci, třeba i šestnáct hodin denně,“ říká mnoholetá pracovnice drůbežáren.
Andrej Babiš z celé situace jako majitel firmy profitoval. Od roku 2014 byl místopředsedou a od roku 2017 předsedou české vlády, nemohl proto nevědět o problémech se zaměstnáváním zahraničních dělníků. Kriminálním strukturám napojeným na vydávání víz se navíc během tohoto období podařilo úplně paralyzovat českou ambasádu v Hanoji. Situací se tedy zabývalo hned několik ministerstev, a v červnu 2018 se dokonce musela sejít Bezpečnostní rada státu, které se Babiš účastnil.
Pravidla pro zaměstnávání cizinců by u nás měly vymáhat inspektoráty práce. Nemělo by tedy být velkým problémem ukončit systém, který v drůbežárnách funguje. Mezi lety 2013 a 2019 inspektoři skutečně navštívili pobočky firmy Vodňanské kuře, a to celkem čtrnáctkrát. Přesto se jim podařilo odhalit jen drobná provinění a jen dvakrát uložili firmě pokutu.
Problém je v tom, že kontroly jsou většinou oznamovány dopředu, a zaměstnavatelé tak mají čas se připravit. „Když měla přijít kontrola, tak se vždycky uklízelo, dostávali jsme ochranné pomůcky a některé linky se úplně uzavřely, jako ta na křídla, kde pracovali Vietnamci. Těm se třeba řeklo, ať ten den zůstanou doma,“ řekla Deníku Referendum dlouholetá zaměstnankyně drůbežárny. Neohlášené kontroly pak předpokládají spolupráci poškozených, ti však nejsou nijak chráněni. Pracovníci potom riskují ztrátu zaměstnání, na které je navázáno jeho povolení k pobytu.
Konkrétní zjištění Deníku Referendum odmítl Agrofert komentovat. Faktický majitel Andrej Babiš na otázky Deníku Referendum ohledně vykořisťování vietnamských dělníků neodpověděl.