Andrej Babiš ztratil veškeré zábrany a zbabělým postojem ke spojencům vyvolal mezinárodní blamáž. Zaúkolováním Miloše Zemana, aby jeho skandální výroky vyžehlil u polského prezidenta, jen potvrzuje hrubý přešlap a diletantskou nekompetenci.
Babišův marketing narazil na svoje limity. Soudě podle posledních průzkumů zatím příliš nezabírá agresivita, strašení válkou, kanonáda lží a očerňování soupeře. Marketérům ANO, postrádajícím jakékoli etické záklopky, se nyní stala nemilá věc komplikující závěrečnou fázi kampaně.
Babišův granát
Mašinérie ofenzivního hnusu byla rozjeta na plné obrátky, ale teď do jejího soukolí hodil granát samotný kandidát. Nyní se musí defenzivně bránit a zahlazovat napáchané škody.
Pokud něco rezonuje z duelu prezidentských kandidátů v České televizi, je to výrok Andreje Babiše, že by nevyslal české vojáky do Polska či Pobaltí, pokud by byly napadeny nepřítelem.
„Ne, určitě ne. Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ bránil se rezolutně a opakovaně.
Takto vyřčená slova se těžko berou zpět. Stejně jako Babišova dehonestace „válkychtivé“ armády, která má dnes nejvyšší důvěru veřejnosti ze všech domácích institucí. Později sice otočil, že by v případě napadení dodržel spojenecké závazky, ale džin z láhve byl vypuštěn a jeho dopady jsou ještě horší, než to vypadalo po nedělní debatě.
Byla to provokace
Babiš se zviditelnil v zahraničních médiích, opět negativně, a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Nabalující se ostudu řešil obvyklým způsobem. Byl prý moderátorem vyprovokován a jeho výroky byly překrouceny.
Z kontextu debaty bylo podle něj jasné, že nikdy nezpochybnil článek 5 kolektivní obrany NATO, což napsal i polskému premiérovi Morawieckému. „Požádal jsem prezidenta Zemana, aby totéž řekl prezidentovi Dudovi,“ oznámil. Miloš Zeman se totiž s Andrzejem Dudou setká v Náchodě.
Z kontextu debaty naopak vyplývá, že zase lže. Oslovením Dudy se navíc povedlo zřejmě už vyčerpanému Babišovu týmu povýšit lapsus z duelu na nejvyšší mezinárodní úroveň. Tím je spolehlivě zajištěna jeho další medializace nejen u nás, ale i v zahraničí.
Nadbíhání voličům
Problém spočívá v tom, že Babiš v debatě nevypadl z role, šité na míru jeho potenciálním voličům. Nebylo to neuvážené přeřeknutí, on takto skutečně uvažuje a myslí vážně svoje „mírotvorná“ hesla jak z dílny propagandy SSSR.
Jde tak naproti společenským proudům vystrašeným válkou, k čemuž sám mocně přitápí, požadujícím vstřícnější vztahy s Ruskem a ukončení pomoci Ukrajině s obvyklou zavádějící formulkou „na úkor českých občanů“.
Oslovuje i voliče KSČM, SPD a prorusky orientované „vlastenecké“ scény. V případě úspěchu by jistě artikuloval jejich zájmy. Nestačí proto obhajoba Babišových pretoriánů Schillerové a Havlíčka, že to tak nemyslel.
Vyslyší Zeman jeho apel? Jeho prezidentský kandidát rychleji mluví, než myslí, a svojí nevypočitatelností se stává bezpečnostním rizikem. Zeman byl odjakživa zastáncem vojenských misí NATO, kde čeští vojáci patřili k nejoceňovanějším.
Po únorové invazi na Ukrajinu se převtělil z kremelské spojky v jestřába požadujícího tvrdý postup proti Rusku. Tím kopíruje postoje české i polské vlády. Nyní se ukáže, jestli to nebyly jen fiktivní mimikry poté, co se nekritickou podporou Putina a Lavrova znemožnil.
Zbabělý mnichovan
Zemanův favorit se vybarvil jako zbabělý mnichovan, ochotný kvůli svým krátkodobým politickým cílům poškodit spojenecké závazky v NATO.
Prezident by se měl od Babiše důrazně distancovat, jelikož ho zatahuje do nekomfortní role poslíčka, žehlícího jeho průšvihy ještě předtím, než byl hypoteticky zvolen do funkce. Je to i jeho vizitka. Trapnost situace, kdy Zeman Babiše označuje za „zkušeného politika“ a kandidát se prezentuje jako „diplomat“, který se vyzná, je do očí bijící.
Zeman však enormně nainvestoval do Babišovy podpory. Jako jediný byl patrně svolný k dohodám vyhovujícím zájmům končícího hradního bratrstva. Dá se proto předpokládat, že svého spojence, s nímž ušel dlouhou a křivolakou cestu od časů opoziční smlouvy, podrží.
Nebylo by to v kampani poprvé. Zeman se vložil do pochybné hry, kdy Babiš na dramatické tiskové konferenci oznámil, že jeho manželka Monika je v ohrožení života.
Šaráda s kulkou
Dostala dopis s kulkou a výhrůžkami, který byl šéfovi ANO z neznámých důvodů předán až dva dny po doručení. Mezitím se s Monikou účastnil mítinků v severních Čechách a nic nenasvědčovalo tomu, že vnímají nějaké nebezpečí.
Zeman přes tyto otazníky obvinil z vyhrocené atmosféry Babišovu konkurenci. „Je tady jeden blázen, duševně nenormální člověk, který uvěřil tomu, že Andrej Babiš je zlo. Čili uvěřil Nerudové, a díky tomu se stal bláznem,“ řekl v internetové televizi XTV.cz.
Podivný příběh pokračuje dva dny po bombastickém oznámení ohrožení života. Monika doprovázela svého manžela na volebním mítinku v Brně, kde osobně rozlévala víno. Oligarcha v tom nevidí žádnou souvislost.
Tento přístup nápadně kontrastuje s obdobnou situací před třemi lety, kdy Babiš podle svých slov „vyhnal“ svoji ženu do Dubaje, aby ji uchránil před stejnými hrozbami zabitím. Ani jí prý skutečný důvod cesty neřekl, tak byl „ohleduplný“. A dnes nic. Žádné pláže v Dubaji, ale práce v kampani, kde se shromažďují stovky lidí, včetně oponentů. Není to divné?
Babišova kampaň se stává karikaturou sebe sama, včetně Zemanova angažmá. To však neznamená, že má Petr Pavel vyhráno. Rozhodují sečtené počty hlasů, nikoli průzkumy. Ještě se může mnohé odehrát. Marketéři ANO se nezastaví před ničím, ještě nedrhnou dno.