Kandidatura Andreje Babiše (ANO) na prezidenta České republiky probíhající soud v kauze Čapí hnízdo neovlivní, shodují se ústavní právníci, které oslovil deník FORUM 24. Prezidentská imunita by expremiérovi vznikla až po složení slibu, soud ale podle všeho rozhodne do poloviny ledna. Do hry však podle ústavního právníka Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy může zasáhnout i dosluhující prezident Miloš Zeman.
„Samotná kandidatura neovlivní trestní řízení nijak. Teprve případným složením slibu po zvolení prezidentem by kandidátovi vznikla prezidentská imunita,“ napsal deníku FORUM 24 ústavní právník Jan Wintr.
S jeho slovy souhlasí i Jan Kysela. „Jde o to, s jakým výsledkem soud doběhne. Pakliže výsledek ve vztahu k Andreji Babišovi bude zprošťující, tak jsme vyřešili problém. Pakliže by rozsudek zněl vinen, tak záleží na tom, jaká povaha trestu by mu hrozila.“
Z vězení se nedá prezidentovat
Pokud by byl trest podmíněný, je to podle Kysely z hlediska toho, jestli Andrej Babiše chce, nebo nechce být prezidentem, právně lhostejné. „V případě, že by rozsudek zněl nepodmíněný trest odnětí svobody, tak je to problém, protože se těžko můžete ujmout role prezidenta republiky, když byste byl ve vězení,“ řekl deníku FORUM 24 ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Z povahy trestu by potom plynuly další kroky.
Do hry ale může podle obou právníků ještě vstoupit dosluhující prezident Miloš Zeman. V případě, že by se proti rozhodnutí soudu nikdo z účastníků soudního procesu neodvolal, rozhodnutí nabude právní moci. „To by vytvořilo předpoklad pro Miloše Zemana, aby udělal něco podobného jako v kauze Miloše Baláka,“ vysvětlil Jan Kysela.
Ve chvíli, kdy by soudní řízení neskončilo a někdo by se proti rozhodnutí soudu odvolal, tak ale sám Miloš Zeman nic udělat nemůže. „Cestou milosti může zastavit trestní stíhání, potřebuje k tomu ale spolupodpis předsedy vlády,“ popsal Wintr. Kontrasignaci předsedy vlády by ale Miloš Zeman podle názoru Jana Kysely nejspíše nezískal.
Proces může pokračovat i za několik let
Pokud by trestní řízení probíhalo a Andrej Babiš by se stal prezidentem, muselo by být podle Jana Wintra přerušeno, protože prezidenta nelze trestně stíhat. „Pokračovat v trestním řízení by bylo možné po skončení výkonu funkce prezidenta,“ doplnil. V tomto případě by došlo i k pozastavení promlčecí lhůty.
Pokud by se ale Andrej Babiš neodvolal, Miloš Zeman by neudělil milost a Andrej Babiš měl nastoupit do vězení, tak podle Jana Kysely nastává komplikovaná situace. „Prezidentem republiky můžete efektivně těžko být, když jste ve vězení. Současně ale to, že jste prezidentem republiky, není důvod, abyste ve vězení nebyl. To bychom pak museli řešit co s tím.“
Rozhodnutí o kandidatuře podle ústavních právníků ale nebude mít vliv na rozhodování soudce Jana Šotta. „Pakliže mu nevadí, že soudí bývalého předsedu vlády, současného velmi mocného muže české politiky, jednoho z nejbohatších občanů České republiky, tak bych se divil, že by se jeho současné nastavení změnilo tím, že řekne, že chce kandidovat na prezidenta. Tím by se soudce Šott, který si dosud počíná dosti autonomně a nezávisle, stal ovlivněným,“ popsal Jan Kysela.