Babišův deník Mladá fronta Dnes zveřejnil úvodník, v němž na základě dřívějších výroků ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o internetové bezpečnosti a boji s kyberzločinem dovozuje, že Chovanec plánuje silně omezit anonymitu internetu. Redakce MF Dnes však s ministrem vnitra o dané problematice vůbec nehovořila, vyplývá z Chovancova vyjádření. Ministr vnitra se proti vyznění článku kategoricky ohradil. Babišovo vydavatelství Mafra nařkl na Twitteru z ovlivňování obsahu a vyznění textu, což označil za projev blížících se voleb v médiích patřících koncernu Agrofert Andreje Babiše.
Chovanec v článku mluví o nutnosti lepší identifikace osob na internetu. „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni,“ říká ministr vnitra v MF Dnes. „Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ dodává. Jenže se jedná o Chovancova starší vyjádření vytržená z kontextu.
Článek s podtitulkem „Ministr navrhuje silně omezit anonymitu internetu. Tak, jako to dělají v Číně“ přinesl kromě vyjádření ministra také řadu kritických názorů mluvících o cenzuře svobody slova a za populistické. „Kdopak to má v Mafře obavu z lepšího odhalování hackerských útoků, že kvůli tomu manipuluje obsah?“ ptá se Chovanec.
„Důrazně se ohrazuji proti textu titulního článku dnešního vydání deníku Mladá fronta Dnes, jenž patří do skupiny Agrofert. Ze strany redakce jde o záměrnou propagandistickou manipulaci s mými výroky a s výroky reprezentantů ministerstva vnitra,“ uvedl Chovanec ve vyjádření pro server ParlamentníListy.cz.
„Kdo věří pohádce, že si pan Babiš koupil za mnoho miliard média, aby je nevyužíval pro své politické cíle? Dnes není apríl. Mrzne…,“ napsal Chovanec na sociální síti Twitter.
Článek MF Dnes podle jeho slov obsahuje vyloženě lživá tvrzení včetně samotného titulku. „Snaha zahájit debatu o způsobu lepší ochrany internetu před kriminálním jednáním je zde účelově zaměňována s praktikami totalitních zemí. Buď jde o hrubou novinářskou a editorskou chybu, nebo o cílenou diskreditaci reprezentantů politických konkurentů majitele vydavatelství,“ pokračuje Chovanec.
Podle ministra vnitra je zájem Babišových médií o členy ČSSD nápadný. „V této souvislosti nelze přehlédnout, že právě média tohoto vydavatelství stojí poslední dva týdny v čele mediální kampaně, která těží z kriminálního napadení e-mailové korespondence premiéra Sobotky. Pokud má vedení vydavatelství MAFRA zájem o to, aby si udrželo pověst nezávislého vydavatele, pak je třeba se za tento dnešní novinářský faul omluvit. V opačném případě lze konstatovat, že volební kampaň začala a že bude vedena opravdu všemi myslitelnými prostředky včetně zneužívání kdysi nezávislých médií,“ dodal Chovanec pro ParlamentníListy.cz.
Chovancův údajný nápad ohledně omezení anonymity internetu, o němž informovala dnešní MF Dnes, vyvolal mnoho ohlasů. Printscreen titulní strany deníku se šíří sociálními sítěmi.
Ministrovy výroky rozlítily například předsedu výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Jána Simkaniče. Označil je za populistické a neslučitelné se svobodou společnosti. „Myšlenka ministra vnitra, nazvaná odanonymizování internetu, je skandální a přibližuje nás k autoritativním režimům. Regulace by se dotkla pouze domácích uživatelů, nikoliv skutečných teroristů,“ uvedl Simkanič.
Titulní stranu MF Dnes si dal na svůj facebookový profil i s ironickým komentářem předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Výborně, soudruzi, Čína je náš velký vzor! Doporučuji ještě zrušit listovní a bankovní tajemství, jako tomu bylo za komunistů. Abychom šli s dobou, každý z nás bude mít povinně v uchu čip, abychom mohli být 24 hodin denně sledováni, zda se nedopouštíme zločinu anonymity a soukromí,“ napsal k tomu.