Andrej Babiš si v den výročí 17. listopadu neodpustil další nestoudnost, vhodně ilustrující jeho současné postavení. Postěžoval si, že je společnost rozdělená a současně znovu napadl „takzvané demokratické strany“ z největších lumpáren. Na druhé straně se diví, že s ním nikdo soudný nechce jít do vlády.
Předseda hnutí ANO položil květiny na místě, kde si veřejnost připomíná výročí pádu komunismu, a uvedl přitom, že je skvělé, že máme svobodu a svobodu slova. „Na druhé straně si myslím, že lidé čekali další věci a nečekali, že společnost bude tak rozdělená, tak polarizovaná, že v ní bude tolik nenávisti. To je dneska náš velký problém,“ dodal.
ANO versus zloději a tuneláři
Společnost je podle něho rozdělená na příznivce a odpůrce prezidenta Miloše Zemana, příznivce jeho hnutí a na „takzvané demokratické strany, které to tady za dvacet let nechaly rozkrást a vytunelovat“. Myslel tím i Zemanovu a Grossovu vládu, které mu protekčně přihrávaly významné průmyslové podniky?
[ctete postid=“167046″ title=“Dárek k výročí 17. listopadu: Vládu agenta Bureše podrží agent Falmer“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/17.11.1989-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Při příležitosti 28. výročí 17. listopadu se ve složité povolební situaci začíná “ permalink=“http://forum24.cz/darek-k-vyroci-17-listopadu-vladu-agenta-burese-podrzi-agent-falmer/“]167046[/ctete]
Babišovo pokrytectví je dechberoucí. Ještě před čtyřmi lety u nás nebyla svoboda slova jen prázdná fráze, kterou si dnes dovoluje pouštět do éteru politický podnikatel ovládající polovinu mediálního trhu, přičemž s dalšími médii, zejména komerčními televizemi, má uzavřené barterové dohody o neútočení.
Novináře, kteří nejsou na jeho výplatní pásce, označuje za zkorumpovanou pakáž, a jeho odpůrci jsou prý placeni zločineckým matrixem. Když se objevily jeho kauzy, které by už dávno „tradičnímu“ politikovi zlomily vaz, odrovnal je jako dílo mafie, která se ho snaží vystrnadit z politiky.
Je to právě tento apoštol nových pořádků, který kolem sebe šíří zlobu, zášť a nenávist v dosud nevídané míře. Prostřednictvím svých všehoschopných médií organizuje kampaně proti oponentům, kriminalizuje je, a nehledá přitom rozdíl mezi opozicí nebo koaličními partnery.
Nepřítelem malý podnikatel
Neútočí ale jen na politiky. Nepřítelem je pro něj i malý podnikatel, kterého vykresluje jako zloděje a „bílého koně“ okrádajícího stát a svazuje ho novými předpisy a vyššími náklady. Zavádí přitom státní buzerace a udavačské projekty, jaké si v předchozích vládách nedovolili prosazovat ani socialisté.
Může se potom divit rozhořčení živnostníků, ze kterých ždímá každou korunu, když se sám vyhýbá placení daní, kde to jde, a ve vládě si pojistil postavení největšího tuzemského příjemce státních dotací a daňových úlev, na které drtivá většina malých či středních podnikatelů nedosáhne?
Andrej Babiš si stěžuje na rozdělenou společnost, na druhé straně od vzniku hnutí ANO 2011 už šest let v tomto štěpení sám mocně přitápí pod kotlem.
Vyvezl se na jakobínské vlně protikorupční revoluce, kde se mohl spolehnout na spřízněné policisty ze Šlachtova protimafiánského útvaru a vysoce postavené státní zástupce. Mimochodem, od té doby, co Robert Šlachta není ve funkci a pracuje u Babiše v celní správě, najednou zmizely spektakulární policejní akce, které většinou nevedly k předem avizovanému cíli. Ovšem co není, může zase být.
Dělicí linie
Výsledkem Babišova farizejského účtování s polistopadovým režimem, ze kterého bohatě těžil a díky svým klientelistickým vazbám podnikatelsky vyrostl, je rozdrobená dolní komora parlamentu, kde ve volbách uspěly tři antisystémové subjekty ANO, KSČM a SPD, které nelze ani náhodou označit za demokratické.
Andrej Babiš navázal na vykreslování apokalyptické vize komunistů, Miroslava Sládka a Miloše Zemana – „spálené země“ rozkradené zločinnými politiky. Polistopadový režim je v jeho podání dvacet pět let doby temna, kterou zastavil až nástup marketingového hrdiny, který dá rozvrácenou zemi do pořádku. Sám se přitom izoloval v pozici bojovníka s „korupční hydrou“.
Babišovi odpůrci naopak vnímají toto období navzdory všem průvodním chybám a problémům jako nejlepší v historii, jako návrat svobody, demokracie a nových příležitostí do totalitní a profízlované země. Teprve v poslední době se obávají změny tohoto trendu, oslabování demokratických institucí, odklonu na Východ a nástupu oligarchické firemní kultury, se kterou je spojené postupné oživování autoritativních reziduí minulosti.
Nesmiřují se s tím, že předseda hnutí ANO kritizuje svoje současné oponenty z neprokázaných kriminálních deliktů, ačkoli je sám trestně stíhaný a podezřelý z „tunelování“ státních podniků typu Unipetrol, kam do vedení dosadil svoje lidi.
Babišovi odpůrci se nesmiřují ani s tím, jak se dnes plíživě rehabilituje doba normalizace, kdy mohou vládnout evidovaní agenti Státní bezpečnosti a znovu dostávají nejvyšší státní vyznamenání bývalí exponenti komunistického režimu. Mnozí lidé před dvaceti osmi lety cinkali klíči právě proti elitní komunistické nomenklatuře, do které dobře zapadal aktivní aparátčík podniku zahraničního obchodu, aspirující dnes na post premiéra.
Já nic, to ti druzí
Ostatně Andrej Babiš ještě v roce 2011 komunistický režim idealizoval, když vyzdvihl, že „v roce 1989 nemělo Československo žádné dluhy“. Za RVHP se podle něj dalo s „Rusáky“ obchodovat lépe než dnes s Evropskou unií. Vzhledem ke stavu tehdejší zcela postátněné ekonomiky postižené desítky let trvajícím zaostáváním za Západem, obrovským vnitřním zadlužením a znehodnocením životní úrovně obyvatel znějí tyto výroky absurdně.
[ctete postid=“165644″ title=“Hnutí ANO chce ovládnout mandátový a imunitní výbor. Ve hře je Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/Volby-jednání-385×230.jpeg“ excerpt=“Hnutí ANO se pokouší získat kontrolu nad mandátovým a imunitním výborem, který pro “ permalink=“http://forum24.cz/hnuti-ano-chce-ovladnout-mandatovy-a-imunitni-vybor-ve-hre-je-capi-hnizdo/“]165644[/ctete]
Babiš patřil mezi vyvolené a privilegované občany sovětského protektorátu, kteří žili odtrženi od problémů většinové populace. A když se ztrouchnivělý totalitní systém zhroutil jako domeček z karet, tito lidé měli na startovní čáře nezbytných ekonomických a společenských změn nemalý náskok. Jeho mistrování o nenaplněných nadějích a šancích části frustrované veřejnosti je v této souvislosti chucpe.
Babišův mix pochybné minulosti a poznané současnosti, kdy prokázal svoji neloajalitu, nebezpečnost, nekompromisní zacházení s partnery a nekončící střet zájmů, skutečně společnost polarizuje. Totéž dokáže prezident Miloš Zeman zejména stylem svého vystupování, s hutnou výpomocí jeho bizarního a věčně provokujícího okolí.
Proto má předseda hnutí ANO vlastně pravdu, když tvrdí, že jeho osoba a prezident, se kterým tvoří mocenský blok, rozdělují společnost. Nestoudné však je, že na rozdíl od Miloše Zemana, který si na tom vědomě zakládá, se Andrej Babiš tváří ublíženě, že je to výlučně vina těch ostatních.