Komentáře
20. 10. 2020
Armáda úspěšně naváží desítky tun zdravotnického materiálu do Letňan. Zahajuje stavbu vojenské polní nemocnice. Má mít kapacitu až 500 klasických lůžek a 10 ventilovaných lůžek. Vojenská polní nemocnice postavená narychlo na okraji hlavního města bude skvělou kulisou pro Čaulidi. Pan Bestinkóvid si nenechá ujít takovou příležitost. Protože o sobě rád říká, že vše zařídí, tak zařídil nemocnici. PR žně. Jenže celá tato pro odborníky nesmyslná akce může skončit přesně naopak. Další ohromnou ostudou premiéra. Proč? Protože není personál.
O tom, že Armáda ČR zvládne bezchybně postavit polní nemocnici, příliš nikdo nepochybuje. Problémem je ale personál. Od vedoucích lékařů až po uklízeče bude potřeba zhruba 300 lidí, kteří budou nemocnici udržovat v chodu a budou pečovat o pacienty. A tito zdravotníci jednoduše nejsou. Už teď se klasické nemocnice potýkají s nedostatkem sester a lékařů. Stát do služby povolal studenty.
„Co se týče personálu, armáda samozřejmě nemá ty kapacity. V současné době, jak se to plánuje, jsme schopni pro zajištění provozu poskytnout 100 vojáků,“ přiznal ministr obrany Lubomír Metnar pro iRozhlas.cz. A v tom je ten problém. Navíc bude potřeba 100–200 lidí. Jedinou možností tak je „stáhnout“ zdravotníky z ostatních nemocnic, kde je jich už teď málo.
Sestavit a secvičit týmy navíc může trvat několik týdnů, jak v rozhovoru pro Český rozhlas popsal lékař Tomáš Šebek, který pomáhá v rizikových zemích po celém světě v rámci organizace Lékaři bez hranic. „V momentě, kdy zde máme plně funkční systém poskytování péče cestou lůžkové a ambulantní složky a neuvěřitelně bohatou síť nemocnic, která už v tento moment se potýká s nedostatkem lidských zdrojů, není dobrý plán stavět nemocnici na okraji hlavního města v relativně malé kapacitě. Myšlenka toho je špatná. Věřím tomu, že je možné nemocnici postavit a technicky ji vybavit. To všechno zvládne armáda perfektně. Ale není možné ji vybavit personálně. Zdravotníci z různých koutů se nejdříve budou muset naučit spolu žít, poté teprve budou poskytovat nějakou péči. Než takové týmy vycvičíte, je to otázkou dlouhých dnů, ne-li týdnů. Pokud polní nemocnice, tak cestou rozšiřování kapacit stávajících nemocnic – počínaje univerzitními až po ty menší, okresní. Rozhodně ne ale projekt na zelené louce,“ uvedl lékař Tomáš Šebek.
Shrnuto, stát zaplatí za pronájem hal v Letňanech přes 20 milionů korun. Pan premiér se nechá v postavené polní nemocnici vyfotit, jak to pěkně zvládl, a to je asi tak všechno. Ve spolupráci s armádou mohl stát cíleně zvyšovat kapacity v těch nemocnicích, kde je to akutně potřeba. Jenže to by nebylo tak pěkné na fotkách a videozáběrech. Tomáš Šebek to v uvedeném rozhovoru shrnul jednoduše: „Tam (v Letňanech pozn.red.) bude buď personál, který bude zmatený a nebude kooperovat, nebo tam nakonec žádný personál nebude, protože bude primárně potřeba v těch stávajících zdravotnických kapacitách.“