Vicepremiér, ministr financí, předseda hnutí ANO a mediální magnát Andrej Babiš se opět obul do svého vládního kolegy Milana Chovance z ČSSD. Je zjevné, že mu nemůže odpustit prohranou bitvu ve válce o reorganizaci elitních policejních útvarů a o svého spolupracovníka Roberta Šlachtu. Podle Babiše se ministr vnitra „rozhodl zlikvidovat jediný fungující protikorupční a protimafiánský útvar u policie“. Babiš to říká v dnešním velkém marketingovém rozhovoru ve svých Lidových novinách, který s ním vedli jeho zaměstnanci Adam Junek a Ondřej Koutník.
„Celkově se náš postoj, že ČSSD nechce bojovat proti korupci, nemění. (…) Zřejmě se sociální demokracie útvaru, který řídil Robert Šlachta, bojí, a proto ho nechtěla na bezpečnostním výboru sněmovny nechat promluvit,“ prohlásil Babiš. Podle něj „byl zlikvidován jediný protimafiánský útvar, plukovníka Šlachty, který se nebál jít ani po politicích, tak jaký boj s korupcí? My potřebujeme nezávislou policii a ta je dnes v moci pana Chovance.“
Blíží se podzimní krajské a senátní volby, a tak je třeba ve vlastních novinách znectít koaličního partnera a hlavního konkurenta: „Někteří lidé v ČSSD mají v krvi politické kšeftování, a na to my nehodláme přistoupit.“ Špatní ovšem nejsou všichni sociální demokraté; najdou se i takoví, kteří zastávají v otázce policejní reformy babišovské postoje, a ty je třeba vyzdvihnout a pochválit. „Ale naopak jsou členové téže strany, kteří tyto hry odmítají hrát. To je například Marie Benešová nebo František Bublan, kteří třeba v případě reorganizace policie jasně vyslovují svůj názor, že není dobře provedená,“ říká Babiš.
Zároveň ovšem Babiš zdůrazňuje, jak je současná vládní koalice stabilní. Podle jeho marketingového pojetí je tomu tak jistě především jeho zásluhou. „Přes hádky, které zmiňujete, je toto volební období nejklidnější za posledních 20 let. A dohadujeme se jen o zásadní věci,“ ujišťuje Babiš.
Jak Babiš zabránil zadlužování země? Setrval v koalici
Kuriózním způsobem vicepremiér vysvětluje, proč jeho hnutí před prázdninami nevypovědělo koaliční smlouvu, i když tím nejprve vyhrožovalo a vydíralo. Samozřejmě, důvodem byla Babišova zodpovědnost vůči lidem a vlasti. „Premiér nechtěl vyslechnout ani naše návrhy, ani policisty, kteří varovali, že to zasáhne do živých kauz. Ale co jsme pak měli dělat? Odejít? To by potom, co ČSSD ovládla všechna mocenská centra, tak akorát znamenalo, že by rozvrátili rozpočet a zadlužili tuto zemi.“ Zajímavé je, že tento fakt (zadlužování země) Babišovi jinak absolutně nevadí a jeho hnutí se na vládní politice aktivně podílí.
Do populistické volební kampaně se samozřejmě dobře hodí i církevní restituce. Zákon nezákon a ústava neústava. „Hnutí ANO mělo vždy za to, že církevní náhrady jsou předražené o 54 miliard korun. Navíc celé schvalování restitucí bylo podivné. Takže zdaněním by došlo alespoň k částečnému narovnání přibližně o dvanáct miliard.“
Prostřednictvím svých novin pak vysvětluje veřejnosti, proč jeho hnutí ANO povede kampaň před parlamentními volbami nelítostně, a to i vůči současným koaličním partnerům. Všechny demokratické politické strany totiž reprezentují staré prohnilé pořádky, a jenom Babiš revoluční pořádky nové. Proto se proti němu všichni spikli. „Já vůbec nechci více než rok před parlamentními volbami spekulovat, zda budu ve vládě. Dá se samozřejmě předpokládat, že v nich se všechny tradiční politické strany spojí proti nám, protože my jsme stále chyba v systému. Teď už vědí, že kšefty ve sněmovně s námi nemůžou dělat, a proto pro ně nejsme zajímaví,“ zní Babišova teorie.
Místo pro Šlachtu v Celní správě
Nové místo pro bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu už má Babiš ve svém resortu nachystané. Podle informací týdeníku Euro by se měl Šlachta stát od 1. října náměstkem šéfa Celní správy, pod něhož spadá vyšetřování. Jejím generálním ředitelem přitom Babišovo ministerstvo financí minulý týden pověřilo Milana Poulíčka, dlouholetého šéfa odboru pátrání, kam plynou všechny klíčové informace.
Překvapivé na tom podle Eura je, že Poulíček byl řízením Celní správy pouze pověřen, nikoliv jmenován protože nemá dostačující bezpečnostní prověrku. Poulíček tak nemá ve své funkci příliš silné postavení a bude muset Babišovi učinit k vůli, co mu uvidí na očích. Šlachtovo jmenování je tak dopředu zaručeno, aniž by ovšem svého chráněnce musel jmenovat sám Babiš.
„Byl jmenován nový šéf Celní správy, Milan Poulíček, který vyhrál výběrové řízení. A je na něm, aby si našel členy svého týmu. Z mého pohledu by volba zkušeného policisty se znalostí praktik organizovaného zločinu byla jedině logická, ale jestli pana Šlachtu pan Poulíček osloví a jakou nabídku mu dá, je skutečně plně na něm,“ říká Babiš svým Lidovým novinám.
Protiruské sankce je třeba zrušit
Babiš opakuje v Lidových novinách své tvrzení, že Česká republika by už neměla přijmout žádného migranta z Blízkého východu a Afriky. Aby se Evropa vypořádala s migrací, musí podle Babiše vyřešit problémy v Sýrii a Libyi. A to podle něj nepůjde bez jednání a spolupráce s Ruskem.
Protože Evropa není schopná řešit více krizí najednou, měla by si vybrat, co je pro ni důležitější. A protože podle Babiše bez Ruska konflikt v Sýrii a uprchlickou krizi nevyřešíme, měli bychom být vůči Kremlu vstřícnější. To znamená netrvat na dalším prodlužování protiruských sankcí, obzvlášť když „jsou samozřejmě problémem i pro české firmy, protože zlikvidovaly koupěschopnost Rusů“.
Poslankyně Zelienková: zhrzenost a „dívčí válka“
Na poslankyni Kristýně Zelienkové, která v minulých dnech opustila hnutí ANO kvůli nedemokratickým vnitrostranickým poměrům a kauze Čapí hnízdo, nenechává Babiš nit suchou. Podle něj je Zelienková zhrzená, protože nedostala na krajské kandidátce místo, jaké chtěla. Poslankyně má prý „jednoznačně blízko k TOP 09“ a Babiš by se vůbec nedivil, kdyby se objevila na krajské nebo sněmovní kandidátce této strany. „Teď vidí svůj ideál v panu Kalouskovi a TOP 09,“ tvrdí Babiš.
Zelienková se prý nikdy nepřišla Babiše napřímo zeptat na jeho názor nebo argumenty. „Já jsem s ní normálně komunikoval. Nicméně její názory jsem se dozvídal vždy nejdříve přes média. Na klub skoro nechodila a teď kritizuje absenci vnitrostranické diskuse, když ona sama se do té diskuse ani nechtěla zapojit,“ denuncuje Babiš poslankyni.
Zelienková se prý jen potřebovala zviditelnit kopnutím do Babiše. „Každý, kdo si kopne do Babiše, je hned všude v médiích. Babiš se vlastně neměl narodit,“ politoval se oligarcha. Stejně zhrzení z toho, že nedostali požadovanou funkci, jsou prý i všichni ostatní odpadlíci z ANO, z nichž někteří nedávno založili nové vzdorohnutí PRO 2016.
A Babiš přidává ještě jedno vysvětlení, tentokrát o ženské válce. To když se jej jeho redaktor ptá, co je pravdy na tvrzení Zelienkové, že se na Berounsku zakládaly fiktivní buňky hnutí ANO, nelegálně schvalovaly kandidátky do voleb, falšovaly zápisy. „Ona mě na to v nějakém rozhovoru upozornila. Já jsem jí odkázal na paní Jermanovou jako krajskou předsedkyni, protože řešení je v její kompetenci. Revizní a smírčí komise našeho hnutí se její stížností zabývala a zjistila, že je neopodstatněná. Já mám z toho ovšem pocit, že jde spíše o ženský souboj, jaký jsem v hnutí zažil už několikrát. Nejdřív ministryně Helena Válková s náměstkyní Hanou Marvanovou, pak primátorka Adriana Krnáčová s pražskou předsedkyní Radmilou Kleslovou a teď toto. Takže paní Jermanová, která mě prosila, abych vzal paní Zelienkovou do hnutí, měla nějaké spory s paní poslankyní,“ odpověděl Babiš. Vida, vysvětlení je na světě.
Nové vysvětlení, jak Čapí hnízdo zachránilo čerpání evropských dotaci
Se svojí intepretací kauzy Čapí hnízdo prý Zelienková „sprostě lže“, když tvrdí, že se Babiš při budování své luxusní farmy zmocnil peněz pro malé a střední firmy. A zde Babiš přichází s novým, velmi originálním vysvětlením, jak nezneužil evropskou dotaci, ale naopak zachránil její čerpání. V Lidových novinách říká doslova: „Ten regionální operační program pro střední Čechy měl kapitolu 2.1, která byla určena na podporu cestovního ruchu. A přímo pro tuto kapitolu bylo vyčleněno 616 milionů korun. A vyčerpáno bylo jen 494 milionů. Tudíž nevyčerpáno zůstalo 122 milionů korun, takže rozhodně farma nečerpala dotace na úkor nějakých malých a středních firem, které pak neměly šanci.“
A navíc, Čapí hnízdo je prý veřejné, navštívilo ho už na 150 tisíc lidí, zaměstnává 50 lidí a do konce roku tam bude celkem proinvestováno 913 milionů korun, což dá lidem v kraji práci. „Takže farma čerpala přesně podle pravidel, nebyla při tom žádná korupce, bylo to několikrát kontrolováno,“ dodává Babiš. Proč byl tedy v době podání žádosti o evropskou dotaci narychlo účelově změněn vlastník farmy a komu vlastně Čapí hnízdo patřilo a patří, to už Babiš nevysvětluje.