V pondělí zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu na Ministerstvu práce a sociálních věcí vedeném Janou Maláčovou (ČSSD). V souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízením zakázky na IT systém měli být obviněni dva lidé. Podle poslance Jana Bauera (ODS) nese společně s ministryní odpovědnost i premiér Andrej Babiš.
Přestože předseda vlády rád hovoří o „protikorupční vládě“, Bauer je toho názoru, že ve skutečnosti jde spíše o kabinet „prorostlý korupčními skandály“. Od začátku roku ho kvůli předražené zakázce na elektronické dálniční známky opustil už ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO). Toho následoval náměstek ministra obrany Filip Říha, který nebyl schopný vysvětlit zvýšení ceny zakázky na pasivní radary Vera NG. Zde se navíc spekulovalo o tom, zda se Říha nestal pouhým obětním beránkem za samotného šéfa resortu Lubomíra Metnara, poněvadž v takovém případě by opustili Babišovu vládu hned dva ministři za ANO v krátkém časovém úseku.
V aktuální kauze MPSV je podle informací policie jedním ze zadržených náměstek pro ekonomiku a informační technologie Jan Baláč, kterého měla na úřad přivést sama šéfka resortu. „Obvinění náměstka a blízkého spolupracovníka ministryně Maláčové z korupce je velmi závažná zpráva. Myslím si ale, že otázkou dne není, že policie zasahuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí kvůli dlouhodobě zpochybňovaným IT zakázkám, ale proč současně kvůli korupci nezasahuje také na resortech dopravy nebo obrany vedených hnutím ANO,“ dodává Bauer s odkazem na nedávné kauzy. Druhým obviněným je vedoucí oddělení bezpečnosti ICT Karel Macek.
Jak se budou vyplácet dávky, nikdo neví
Vedle ministerstva zasahovaly orgány činné v trestním řízení také ve firmě OKSystem, která je dosavadním dodavatelem systému na výplatu sociálních dávek. Dvakrát prodloužená smlouva ale vyprší začátkem roku 2021. Firma sice zvítězila i v prvním tendru na nový IT systém, ale tehdejší vedení ministerstva od smlouvy odstoupilo. OKSystem se proto nyní soudí. V druhém tendru pak uspěla společnost DXC Technology, ale případ nakonec skončil u antimonopolního úřadu.
Na základě původních plánů měl být přitom ucelený systém uveden do provozu již v roce 2017. Oproti původním nákladům v celkové výši 1,5 miliardy korun se ale nový systém prodraží, a to až o miliardu. Kdo ho nakonec bude dodávat, zůstává nejasné. Přesto se stále mluví o spuštění v příštím roce.
Tajnůstkaření nahrává spekulacím
O selhání současné vlády mluví i Piráti. ,,Kdyby zástupci ministerstva postupovali transparentně, nevydávali informační embarga na opoziční poslance a problém coby kritickou infrastrukturu státu eskalovali na vládu, nemusela situace dospět až do takto tristní fáze, která dále podkopává důvěru lidí ve stát,“ komentuje poslanec Lukáš Kolářík.
Pirát dále kritizuje především „tajnůstkářský přístup“, který podle něj přirozeně nahrává nejrůznějším spekulacím. Že neměl resort ministryně Maláčové řešit zakázku sám, ale zapojit například vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci, mají napovídat historické zkušenosti. „Nastal čas hrát s otevřenými kartami. Proto svolám podvýbor pro IT na MPSV, kam si zástupce ministerstva pozvu a rovnou se na věc dotáži ministryně Jany Maláčové i v rámci interpelací,“ dodává Kolářík.