Andrej Babiš často zmiňuje, že rozhodně není žádnou hrozbou demokratického systému, jak tvrdí jeho oponenti. Deník Forum24 na základě některých výroků Andreje Babiše ukazuje, že předseda hnutí ANO je ohrožením liberálně demokratického zřízení České republiky. V případě, že by volby vyhrál a měl možnost plnit vše, co říká, žili bychom v systému, který by se tomu demokratickému velmi vzdaloval.
Přímá (ne)demokracie
Andrej Babiš se v Lidových novinách vyjádřil o své představě přímé volby starostů a primátorů a zrušení obecních zastupitelstev. Podle něj koaliční rozhodování příliš zdržuje. Přímo volený starosta by rozhodoval například o rozpočtu a měl by daleko více pravomocí (LN 1. 7. 2017). Co by nastalo, kdyby se starostové bez opozice vymkli kontrole, však exministr financi příliš nedomýšlí. Sám si pokládá otázku: „Když volíme přímo prezidenta, proč bychom nemohli volit přímo starosty nebo primátory?“ Toto srovnání však pokulhává, vezmeme-li v potaz, jaké pravomoci má přímo volený prezident a jaké pravomoci by kumulovali přímo volení starostové rozhodující o rozpočtu v řádu miliard korun.
Senát je podle předsedy hnutí ANO zbytečný, je podle něj drahý a zpomaluje legislativu (Právo 15. 10. 2016). Senát může mimo jiné zabránit prosazování ústavních změn, o které Babiš usiluje. Podle Přemysla Sobotky z ODS je to také důvod, proč Babiš stojí o jeho zrušení. V Senátu totiž nemá takový vliv a nemohl by tak snadno prosadit ústavní změny, které zamýšlí (Forum24 10. 4. 2017).
(Ne)svobodná média
Média by měla v liberálně demokratické společnosti sloužit jako hlídací pes demokracie, tedy mimo jiné dohlížet na to, aby nedocházelo ke zneužívání politické moci. V situacích, kdy média vlastní politik, se tento systém vychyluje, objeví-li se na scéně nahrávka, která přinejmenším naznačuje přímé ovlivňování médií politikem, můžeme na tuto funkci zapomenout. Média, která vlastnil exministr financí, jsou dnes sice ve svěřenském fondu, nicméně se ukazuje přístup, který Babiš k médiím zastává.
Jak sám uvedl, média koupil proto, aby o něm nešířila lži (ČT 24 28. 2. 2015). Po odkupu MAFRY prohlašoval, že jeho média jsou již objektivní, a naopak útočil na ta média, která jej veřejně kritizovala. Z toho je patrné, jakým způsobem Andrej Babiš nahlíží na objektivitu a svobodná média a jak by to vypadalo, pokud by mohl mediální agendu více ovlivňovat.
Předseda hnutí ANO se zaštiťuje heslem „řídit stát jako firmu“, velká část voličů se na tato slova chytá jako moucha na lep, co si však pod pojmem představuje Andrej Babiš a co jeho voliči, mohou být diametrálně odlišné věci. Proti efektivnějšímu výběru daní a efektivnějšímu řízení státu snad nelze nic namítat, ale spojení efektivnosti s autoritářskými postoji Andreje Babiše, jeho vizí změny ústavy, propagací většinového systému, vlastní verzí objektivních médií a přímou demokracií bez jasné kontroly moci se dá jen těžko předpokládat, že by lídr hnutí ANO vedl zemi k efektivnější demokratické budoucnosti.
Jeho argumenty, že většinový systém velmi dobře funguje například v Británii, by neměl být motivem pro zavedení takového systému u nás, kde vycházíme z jiného historického a společenského zázemí. V některých zemích je možné většinový systém použít bez obav z důsledků, jinde to však neplatí, v případě české společnosti a politiků je podle odborníka na ústavní právo Jana Kysely nervozita na místě (Právo 23. 3. 2017).