Lidovce čekají už v sobotu volby, které rozhodnou o novém předsedovi strany. O místo mají přitom zájem hned tři kandidáti včetně současného místopředsedy a člena sněmovního Výboru pro bezpečnost Jana Bartoška, který se netají apetitem k budoucím námluvám s ODS. O tom, jak se ve straně počítají homosexuálové, i co dokázala Babišova vláda, mluvil v rozhovoru pro FORUM 24.
Pokud se chcete stát předsedou, musíte porazit europoslance Tomáše Zdechovského a bývalého ministra Mariana Jurečku. Všichni tři opakujete, že chcete stranou zvednout, aby neoscilovala kolem 5 %. Co chcete udělat jinak než oni?
Za delegáty sjezdu přicházím s tím, že mám vizi, kam KDU-ČSL posunout, a řada věcí zazní v projevu… Ale co mohu prozradit, tak vidím velký potenciál v mobilizaci členské základy a zapojení nestraníků, kteří za nás kandidují v komunálních či senátních volbách. Podstatné je i zlepšit naši komunikaci v rámci PR a přítomnost v médiích, i větší důraz při prosazování našich témat. Jako důležité vidím i to, že bychom měli klást mnohem větší důraz na přítomnost žen v politice, protože jednostranný mužský pohled nám úplně nesvědčí.
Mluvíte o tom, že by se strana měla více prosazovat. Nicméně bylo zvykem, že opoziční strany získaly během vládního období převahu ve voličských preferencích. Proč se to nyní nedaří?
KDU-ČSL má dlouhodobě setrvalý stav, i když poslední trendy ukazují, že se nám daří získávat nové příznivce i voliče. A k hnutí ANO… Tam je potřeba si uvědomit, že jsme v období ekonomického růstu, takže se tam může rozdávat a nemusí se bohužel příliš myslet na budoucnost.
Stačí KDU-ČSL tenhle mírný růst?
Jasně že ne! Myslím si, že pozice KDU-ČSL má být daleko silnější, než je.
Můžete to ale zvládnout sami? Nemusíte se spojit, abyste měli jistotu, že se KDU-ČSL dostane do Sněmovny?
Základní je, aby byla KDU-ČSL silná sama o sobě, aby měla svobodu volby, jak se rozhodnout. Až potom se musí otevřít diskuze v rámci členské základny. Mnoho věcí také ukážou krajské volby, lidovci jsou ti, kteří spojují, a ukazuje se, že to v řadě krajů skutečně dokážeme. Ať jde o Ústecký kraj, kde jdeme společně s ODS, či jižní Čechy s TOP 09 a Hnutím pro Budějice, a tak dále. Takže se ukazuje, že lidovci mají potenciál spojovat, a daří se jim to. A co se týče parlamentních voleb, tak je důležité, aby se k tomu vyjádřila nejdříve členská základna, takže nechci prozatím předbíhat, všechny možnosti jsou otevřené. Ale pravda je taková, že tam, kde to dává smysl, tak je potřeba se o případné spolupráci bavit.
O jednu koalici jste se v minulost už pokoušeli, a to s hnutím STAN, kde jste nakonec ve strachu z nepřekročení 10% hranice koalici rozpustili. Pomáhá nyní i možnému předvolebnímu vyjednávání změna vedení?
Spolupracovat můžete nejenom tam, kde to dává smysl, ale hlavně tam, kde se nachází voličská poptávka. Zatímco konzervativní voliči KDU-ČSL toto uskupení podporovali, tak se ukázalo, že ti liberálnější se rozhodli pro volbu jiných uskupení. Nyní za sebe říkám, že je mi nejblíže ODS, ale je to otázka další diskuze.
Vraťme se ještě k nadcházející stranické volbě. Mám pocit, že na vaši adresu slýchám nejméně výtek. Ale i přesto, co vám členové vyčítají?
Říkají mi, že bych se měl více usmívat s tím, že vypadám často jako zápasník, a já jsem přitom tak milý člověk (smích).
Oproti zbylým dvěma kandidátům se i díky členství v příslušném sněmovním výboru vyjadřujete často k bezpečnosti. Jak vidíte aktuální situace ze strany Ruska a Číny?
Hlavně naše tajné služby říkají, že jsou Čína a Rusko země, které zde vyvíjejí nepřátelské aktivity. Informace k tomu máme, a je potřeba si uvědomit, že toto riziko do budoucna poroste. Ukazuje se, že jde o oblast, kterou nesmíme podceňovat. Z pohledu bezpečnosti České republiky si nyní dovolím s jistou mírou nadsázky říct, abychom zapomněli na uprchlíky, ale riziko, které zde do budoucna je, že nás tyto země geopoliticky nebo technologicky převálcují. Naprosto klíčová je zde otázka 5G sítí a možnost vidět každému takřka až do ledničky a hodnotit, zda a jaké firmy do toho pustíme.
Dále se musíme vypořádat i s šířením falešných zpráv na sociálních sítích, které ovlivňují atmosféru ve společnosti. Jako klíčové vidím přijetí zákona o ochraně investic, kde je naprosto zásadní, abychom do kritické infrastruktury státu nepouštěli země, které svým zřízením nejsou demokratické. Svět se změnil. My musíme být součástí svobodného demokratického světa a podle toho se chovat.
Jak tedy postupovat?
S Čínou i Ruskem se jako s našimi partnery musíme bavit. Avšak na druhou stranu nesmíme rezignovat na naše hodnoty a lidská práva. Nemůžeme mlčet k tomu, že jsou v Číně pronásledováni křesťané a Ujguři či odebírány orgány. A co se týče Ruska, nesmíme zase mlčet k tomu, že se tam násilným způsobem potírá politická opozice. Jestli rezignujeme na tyto zásadní věci, tak rezignujeme na naše lidství.
Ještě se zmíním o Evropské unii. Funguje váš protikandidát a europoslanec Tomáš Zdechovský jako „hlídací pes na Andreje Babiše“?
Tak vzhledem k tomu, že ho měl pan premiér potřebu citovat, tak předpokládám, že ho velice dobře registruje a ví o něm (smích).
V případě zvolení avizoval odchod z Evropského parlamentu s tím, že by se naplno věnoval české politice. Nebyla by to ztráta?
Tomáš Zdechovský odvádí dobrou práci, ať už je kdekoliv, a je viditelnou tváří KDU-ČSL, a to je dobře.
A co říkáte na jeho nejnovější návrhy? Například ústavně zakotvené právo platit v hotovosti…
Tak nevím, jestli to zakotvovat v Ústavě, ale přecházet čistě na virtuální placení kartami je pitomost. Když vidíme, jak funguje „Velký bratr“, který vás sleduje, kde se všude pohybujete… Tak mít hotovost znamená mít svobodu.
A pokud jde o jeho počítání homosexuálů ve straně? Taky jste počítal?
Spočítané to nemám, ale ten počet nesedí! (smích) Ale je mi to úplně jedno.
Zde hraje roli i otázka adopce dětí homosexuálními páry. Co v případě, že jde o děti z dětských domovů?
Pro mě je rodina táta, máma a děti, a tak to zůstane. A při své terapeutické práci jsem pracoval s pěstounskými rodinami, vážím si každého pěstouna, ale na druhou stranu se systém péče v dětských domovech také proměnil. Pouze se na to nahlíží s nějakou negativní konotací.
Ve straně se debatovalo také o nedostatku změn ve vedoucích funkcích. Jste pro kvóty?
Každé kvóty zavánějí sociálním inženýrstvím. Jsem zastáncem toho, že jsou ženy v politice důležité, a jak jsem měl možnost s nimi diskutovat, tak to není o kvótách, ale o diskusi s nimi a jejich podpoře. V mnoha oblastech si méně věří a nejsou tak drzé jako muži. Ale co se týče samotné členské základny, tak máme více členek než členů.
Jeden z mužských členů vás navíc opustil. Jan Čižinský se nyní rozhodl založit vlastní politickou sílu s tím, že by se chtěl stát premiérem. Necítil jste zradu ve vlastních řadách?
Každý by chtěl být premiér, spousta náčelníků, ale žádný indián (smích). A mrzí mě, že Honza Čižinský odešel, protože je to šikovný chlap a nadějný politik. Kdyby pracoval v barvách KDU-ČSL, tak jsme z toho mohli mít radost všichni.
Proč myslíte, že nechtěl?
Zkrátka se rozhodl… Říkal jsem mu, že oslovuje jiný typ voličů, že je to jeho role. Jenže se rozhodl, že chce jít jinou cestou. Osobně si myslím, že je to škoda, ale kdo ví, třeba se k nám Honza jednou vrátí.
Zde bych se zastavila. Proč se vám nedaří získat hipstery z Letné a zbytku Prahy 7, kde se těší pan Čižinský jako starosta dlouhodobě velké oblibě?
KDU-ČSL má své městské. A pozitivní zpráva je, že spojování s tím, že nás volí pouze lidé, kteří chodí do kostela, je dávno za námi, historie. Naopak se zvyšuje počet těch, kteří nás volí kvůli tomu, že naše hodnoty považují za dobré. Když podle nich žijete, tak svět funguje… Chováte se hezky k ženě, dětem, sousedům, nekradete…
Ale to mohou přeci i voliči jiných stran.
Jasně, ale vždy to bylo: „Nevolím lidovce, protože nechodím do kostela.“ To se změnilo. A roste nám počet lidí, kteří s námi souzní v ochraně dětí, rodičů, a vidí, že jsou v tom lidovci věrní a nezradí je.
A vlajková témata KDU-ČSL pro příští volby? Váš pohled?
Pro lidovce je naprosto zásadní otázka kvalitního vzdělání, dostupného bydlení, aby lidé mohli bydlet za rozumné peníze a nedevastovalo to rodinný rozpočet, nebo ochrana půdy a vody. A v neposlední řadě také bezpečnost, ať už vnější, jak jsme se o tom bavili, či vnitřní, takže kriminalita nebo průmyslové zóny, kde je řada cizinců. Takže posílení bezpečnosti i v těchto místech.
Jak hodnotíte období vlády za Andreje Babiše?
Tak postavili jsme čtyři kilometry dálnic, namalovali jsme si štrougalovskou vizi metra D, nechali jsme umřít lesy, a namísto toho jezdíme zadarmo… A v současné době je v Poslanecké sněmovně taky návrh, že si vláda od podnikatelů půjčí na vratce DPH jednorázově 24 miliard, kdy se termín vrácení protáhne z 30 na 45 dnů, což znamená, že podnikatelé zasponzorují vládu a půjčí jí vlastní peníze. A závěrem paní Válková, přestože spolupracovala s člověkem, který poslal na smrt doktorku Horákovou, zůstává dále zmocněnkyní… Tak takhle jsme se asi posunuli.
Mimo paní Válkovou, jak dlouho je toto ufinancovatelné? Ekonomika zpomaluje a ministryně financí Schillerová sama přiznala, že na důchody při současném nastavení bude do roku 2030.
Tak loni si vylepšila hospodaření tím, že rozpustila fond národního majetku a pomohla si 22 miliardami, které našetřily předchozí vlády na krizové situace jako povodně, a nyní si vláda zase půjčí 24 miliard a vylepší si hospodaření… Žije na dluh a neřeší tyto koncepční věci.