Mezi čtveřicí společností, jejichž účast v tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany je ve hře, zůstává i ruský Rosatom. Opozice to podrobuje tvrdé kritice. Před účastí Ruska v tendru varovala i Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Pro koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) je účast ruské společnosti Rosatom v tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nepřípustná. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky to, že v tendru Česko neosloví čínskou společnost CGN, ale Rosatom ano, nebylo projednáno s parlamentními stranami. Předseda Pirátů Ivan Bartoš rozhodnutí považuje za obcházení bezpečnostních zájmů České republiky. To, že výběrové řízení podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vypíše až příští vláda, překvapilo pirátského poslance Petra Třešňáka.
Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 stále platí, uvedl ve čtvrtek v oznámení zaslaném ČTK vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z aktuálního vyjádření MPO vyplývá, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce. Zůstávají čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom.
Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání MPO nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu letošního roku předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje. Stanovený termín je až po říjnových volbách do sněmovny.
„Pro koalici SPOLU je účast Rosatomu v tendru nepřípustná. Před volbami i po volbách. Považujeme to za bezpečnostní riziko,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK předseda ODS Petr Fiala. „Takový postup nechápu. Když nyní ČEZ vylučuje Čínu, proč nemá stejný přístup na základě podobných argumentů k Rusku?“ táže se lidovecký šéf Jurečka. „Vláda bez konzultace se sněmovními stranami udělala tento krok, respektive ČEZ. Navíc si nejsem vědom, že takový krok byl projednán na vládě a je se souhlasem vlády,“ dodal.
Pokud ministr Havlíček předběžně oslovil Rosatom stran výstavby nových bloků Dukovan, obchází tím bezpečnostní zájmy ČR. Bezpečnostní složky se k aspektům ruských a čínských řešení vyjádřily zcela jasně: odmítavě. Navíc ministr jedná v rozporu s usnesením vlády z dubna 2020.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) March 25, 2021
„Krok vicepremiéra Havlíčka považuji za obcházení bezpečnostních zájmů ČR, tak, jak je definovala bezpečnostní skupina zřízená k dané otázce vládním výborem pro výstavbu nových jaderných zdrojů,“ poznamenal Bartoš.
Zástupci Bezpečnostní informační služby (BIS), zpravodajci i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se podle něj vyjádřili k bezpečnostnímu aspektu účasti Ruska a Číny v tendru jasně. „Ministr Havlíček nám řekl, že se vláda bude řídit těmito závěry. Bezpečnost je důležitý parametr projektu a spolupráce na 80 let a je součástí celého řešení. Evidentně ministr nemluvil pravdu,“ dodal předseda Pirátů.
„Rozhodně je to překvapivá zpráva. Nečekali jsme, že vláda bude chtít takto zásadní rozhodnutí odsunout. Jako většina demokratické opozice jsme zastávali to, že musí být do tendru zohledněna většina bezpečnostních aspektů prezentovaných bezpečnostními složkami,“ řekl České televizi a ČTK ve sněmovně Třešňák. Očekával, že rozhodnutí padne, nebo bude vysvětleno 29. dubna na zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů.
Krok poškozující bezpečnostní zájmy České republiky
„Neberu to jako odložení tendru, ale jako de facto jeho předčasné vypsání. Je to nesmírně znepokojivé. Vycházím z toho, že uchazeči budou mít k dispozici zadávací dokumentaci, aniž by tato byla projednána na úrovni vlády a byly do ní prokazatelně zapracovány bezpečnostní zájmy státu,“ řekla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.
„Tento krok je v rozporu se smlouvami uzavřenými s ČEZ. Budu apelovat na to, aby byl okamžitě svolán vládní jaderný výbor a aby se k celé věci vyjádřili šéfové parlamentních stran. Tento krok ministra Havlíčka pokládám za nepřijatelný a zároveň poškozující bezpečnostní zájmy České republiky a jejich občanů,“ dodala poslankyně Langšádlová.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla: „Je zcela evidentní, že ministr Havlíček se snaží tuto věc prosadit ve dnech, kdy je hlavním mediálním tématem jednání o prodloužení nouzového stavu. Situace se nám jeví jako velmi vážná, proto vyzývám premiéra ke svolání jednání s předsedy všech parlamentních stran. Máme mnoho otázek, které nám musí ministr Havlíček či zástupci vlády zodpovědět.“