Premiér Andrej Babiš a čerstvě i jeho vládní kolega Richard Brabec účelově převracejí pravdu naruby. Snaží se vsugerovat veřejnosti, že za obludný skandál s únosem premiérova syna mohou novináři, kteří se chovali jako hyeny, a jejich reportáž je součástí naplánované politické kampaně.

Sabina Slonková a Jiří Kubík ze Seznam Zpráv a Neovlivní.cz měli údajně Babišova syna Andreje nahánět a tlačit k výpovědi proti jeho otci a nerespektovali, že je vážně psychicky nemocný. Toto absurdní převrácení skutečnosti provozoval na tiskové konferenci vlády nejen její místopředseda Brabec, ale připojila se k němu dokonce i ministryně za ČSSD Jana Maláčová, které se navíc nelíbí, když někdo „zatahuje do politiky rodinu“.

Úporná snaha převrátit realitu vzhůru nohama a tím svalit celý skandál na novináře a zároveň co nejvíce shodit výpověď Andreje Babiše juniora s odkazem na jeho psychickou nemoc, má jediný cíl: Udržet se u moci.

První lží je, že by výpověď Babišova syna měla být nevěrohodná kvůli jeho psychické nemoci. Andrej Babiš junior mluví v reportáži srozumitelně a jednoznačně. Není zbavený svéprávnosti a jeho výpověď má váhu. Je na něm pouze zřetelně vidět, že byl pod těžkým tlakem. Jeho sdělení, že ho chtěl jeho otec, tehdy ministr financí a nyní předseda vlády, někam odklidit kvůli nespolehlivosti při vyšetřování kauzy, je zcela relevantní a zásadní. Může se navíc jednat hned ze dvou hledisek o trestný čin. Tím prvním je omezování osobní svobody a tím druhým může být maření probíhajícího vyšetřování Babišova dotačního podvodu.

Druhou lží je, že novináři Slonková a Kubík podrobili Babišova syna nějakému nátlaku a nerespektovali jeho nemoc, případně zneužili výpověď psychicky nemocného člověka. Žádný nátlak v reportáži není, Babiš junior mluví v reportáži zcela soudně a jeho sdělení o zadržování a omezování jeho svobody je podepřeno jeho snahou obrátit se o pomoc na policii.

Třetí lží je, že tu jde o politickou kampaň. Takhle hloupě jde shodit každou kritickou reportáž. Zveřejněné informace jsou tak závažné, že vedle toho většina skandálů z minulosti bledne.

Neobstojí ani výčitka, kterou šíří vládní činitelé, že Slonková s Kubíkem nahrávali Babišova syna tajně. Andrej Babiš junior si zcela jasně v reportáži uvědomuje, že mluví s novináři a z následné komunikace plyne, že ví o logickém úmyslu novinářů výpověď zveřejnit.

Jistěže práce výrazných novinářů má být podrobena kritickému zkoumání a v minulosti tu byly i případy, kdy si kritické hledisko zasloužila i činnost právě této novinářské dvojice. Nicméně reportáž o snaze odklidit Babišova syna v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo do psychiatrické léčebny nebo do zahraničí, je zásadním a zlomovým příspěvkem, který před zraky veřejnosti odhaluje děsivé praktiky držitele politické moci. Veřejný zájem na zveřejnění těchto skutečností je zcela jednoznačný a drtivě převažuje nad dílčími pochybnostmi. Fakta jsou jasná: Babišův syn byl ještě před třemi lety zcela zdravý muž a nyní je z něj vytvořen duševní invalida, který měl být schován.

A navíc je zřejmé, že Andrej Babiš junior není obětí nějakých novinářských hyen, nýbrž svého vlastního otce.

Vášnivé vystoupení místopředsedy vlády Richarda Brabce na vládní tiskové konferenci proti Slonkové a Kubíkovi bylo neskutečně trapné a ubohé. Brabec tvrdil, že kdyby jemu někdo takhle útočil na jeho dítě, tak si to s ním vyřídí chlapským způsobem, a naznačoval, že by novinářům Seznamu dal asi nejradší pěstí. Mladému Babišovi opravdu není pět let, nýbrž třicet pět let. A nikdo ho během reportáže nemučil. K čemu to panu Brabcovi je, když ze sebe veřejně dělá takového pitomce? Asi jde o firemní kulturu Agrofertu, kde se Brabec Babišovi staral o jeho chemičky.

Vrcholné číslo v piruetách lži předvedl po jednání s Babišem předseda komunistů Vojtěch Filip. Mluvil o „takzvaných novinářích“ v „takzvaném videu“ a rovněž označil novináře za hyeny a Babiše juniora za nevěrohodného psychicky nemocného člověka. Dal tím najevo, že se komunistům Babišova vláda líbí a jeho skandály jim nevadí. Vzhledem k tomu, že jsou komunisté odpůrci polistopadové demokracie a také pátou kolonou agresivního ruského režimu na českém území, je to výmluvná vizitka o charakteru naší vlády. Navíc podle Filipa nebylo v reportáži nic nového, všechno už prý dávno věděl. K tomu není co dodat.

V článcích deníku FORUM 24 se často objevuje kritika novinářské práce v éře Babišovy kumulované moci. Je ale třeba uznat, když kolegové podají dobrý výkon ve veřejném zájmu. Podařilo se navíc konečně to, co tu už léta nebylo zvykem. Zveřejnění skandální informace převzala a velmi dobře rozpracovala i řada dalších médií, a to včetně těch skutečně masových. TV NOVA, která mnohokrát velmi záhadně držela s Babišem basu, přinesla tentokrát podrobnou a důkladnou informaci. Stejně se zachovala i TV Prima a deník Blesk. To je nesmírně důležité. Je to jakýsi návrat ke svobodnému chování, o kterém se zdálo, že vymizelo. Snad u toho naše profese vydrží. Moc by to pomohlo české demokracii, jejíž svátek si připomeneme právě v sobotu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora