Ministr Andrej Babiš (ANO) čelí vážné hrozbě vězení za daňové podvody, kterých se pravděpodobně dosud dopouští. Vysvětleme si podrobně, co provedl.
Jak dnes informoval server Echo24.cz, Babišova firma Agrofert vydala tři miliardy korunových dluhopisů. Důvodem zřejmě byla Babišova snaha vyhnout se daním (což se povedlo a dále vede).
Nejprve si stručně vysvětleme, jak mohl Agrofert postupovat, pokud potřeboval další peníze na své investice. Jen tak pochopíme, co a proč Andrej Babiš provedl.
Každá firma si může rozhodnout, z jakých zdrojů bude financovat své projekty, pozemky, stavby, stroje či běžný provoz. V úvahu připadá vlastní financování z naspořených zisků i z peněz od akcionářů (nebo obecně spolumajitelů). Akcionáři si navzájem nemusí nic platit, pokud se firmě zrovna nedaří, ale každý jednotlivý akcionář pak za riziko, které nese, požaduje svoji část dortu (firemního zisku). Nestačí mu předem slíbená odměna v pevně stanovené výši. Čím je dort větší, tím větší je i akcionářův podíl. Ovšem pouze tehdy, když se většinoví akcionáři dohodnou, že dort vůbec budou krájet a rozdělovat.
Firma má ale ještě další možnost. Půjčit si. Může si vzít třeba bankovní úvěr nebo vydat dluhopisy. Co to jsou dluhopisy? Z ekonomického hlediska můžeme říci, že si chce firma od někoho půjčit peníze. Takovému věřiteli v okamžiku půjčky pouze předá papírek, který pak v některých případech může být dál prodáván. Co za to majitel papírku žádá? Samozřejmě předem dohodnutou odměnu. Ve striktně stanoveném termínu. Kvůli takovým věřitelům se musí část dortu povinně odkrojit. I kdyby byl v případě potíží dort zakoupen na dluh. Výhodou však je, že firma odkrojí právě jen onu předem domluvenou část dortíku. Takže si věřitel pochutná na stejně velkém zákusku bez ohledu na to, zda byla firma schopná upéci dort malinký, nebo třípatrový.
Další možností pak ještě je prostě žádný majetek nevlastnit. Všechno si půjčovat. Nebo aspoň drahé a málo využívané stroje. Na konci splátek napůl vyčerpaný stroj buď vrátíte jeho majiteli, nebo si jej ponecháte. Záleží, jak jste se předem dohodli.
Všechny přívody na peníze mají tedy své výhody a nevýhody. Kromě výše uvedených plusů a mínusů se přidávají ještě daně. Pokud podnik jako akcionáři vlastníte, máte problém. Vyplácené kusy dortů (dividendy) totiž podléhají zdanění. Mohli byste namítnout, že přece dani podléhají i úroky, které od vás dostane banka. Jenže úroky si jako firma (či živnostník) můžete „dát do nákladů“, takže vám snižují vaši roční daň z příjmů, kterou přiznáváte. Dividendy jsou tedy znevýhodněné. Vláda Petra Nečase se to pokusila napravit, jenže než náprava stihla spatřit světlo světa, zrušila ji úřednická vláda Jiřího Rusnoka a přátel prezidenta Miloše Zemana. Když pak nastoupila vláda Bohuslava Sobotky, nic s tím nedělala. Socialisté totiž chtějí, jak je všeobecně známo, trestat bohaté úspěšné majitele firem. Problém je, že tím zvýhodňují banky, což socialisté asi nedělají záměrně. Navíc tím velmi poškozují firmy, protože je výhodnější se zadlužovat než používat vlastní peníze. Bylo však podivné, že daň z dividend nechce zrušit Andrej Babiš. Chce snad platit daň z dividend, až se rozhodne rozdělit sám sobě dort z Agrofertu? Jistěže ne. Proto není překvapivé, že nedávno přišel s návrhem na zrušení daně z dividend, ale pouze pro fyzické osoby (tedy i pro sebe), aby byl takový návrh přijatelnější pro jeho levicové koaliční partnery.
Co provedl podnikatel Andrej Babiš (rovněž ministr financí, vicepremiér, místopředseda Bezpečnostní rady státu a předseda politické strany ANO)? Kdysi si založil firmu, která si postupně sama kupovala řadu dalších firem a dnes tak představuje většinu Babišova přiznaného vlastnictví. Babiš do ní nechce nikoho pouštět, takže je jediným akcionářem a firma tak nemá vlastní peníze kromě vlastních vytvořených zisků od nikoho jiného než od Babiše, který si tak může říct: „Firma jsem já.“ Nebo přesněji: „Celý koncern jsem já.“
Dále si podnikatel Babiš bere na své podnikání také bankovní úvěry. Mimo jiné i v tomto případě je jako ministr financí v neustálém střetu zájmů. Proto ho tak bedlivě sledujeme.
Pokud má jako akcionář zdroje jen od sebe a z bankovních úvěrů, nebylo by dobré použít také nějaké dluhopisy? Firemním dluhopisům ve srovnání třeba se Spojenými státy moc neholduje ani Evropa jako celek, ani Babiš. Na konci roku 2012 však jeho firma dluhopisy přece jen vydala. Koupil si je Babiš.
Jaké k tomu mohl mít důvody? Sám přece vlastní všechny akcie Agrofertu, takže si může kdykoli vyplatit dividendu (ukrojit z dortu) v libovolné výši. Nemá tedy důvod kupovat si od své vlastní firmy papírky, za které po uplynutí určené doby dostane předem dohodnuté peníze (předem dohodnutou část dortu). V tomto případě však zjevně (nebo vysoce pravděpodobně) sehrály klíčovou roli daňové důvody. Náš výběrčí daní se zkrátka chtěl vyhnout placení daní. Pokud si totiž koupíte dluhopis, jehož hodnota (nominální) je jedna koruna, daň z následných příjmů se podle právních předpisů vztahujících se na tehdejší dluhopisy zaokrouhlí dolů, takže neplatíte nic (tedy pokud si nevyjednáte nějaké extrémně vysoké „úroky“). Ono by se taky nic nestalo, kdyby si Babiš koupil jeden papírek v hodnotě jedné koruny. Stát by pak přišel na daních o pár haléřů a soudit se kvůli tomu by se nevyplatilo. Drobný problém však je, že Agrofert takových papírků ke konci roku 2012 vydal pro svého vlastníka tři miliardy.
Chápete? To je přece pro Babiše skvělé. Neznáme přesně jeho postup, takže nevíme, kolik vydělal tím, že takhle pravděpodobně okradl stát na daních. Tudíž ani nemůžeme určit, kolik hřišť, školek, útulků pro nemocné pejsky či venkovských hospod, které byly kvůli EET zavřeny, by se dalo nakoupit, kdyby Babiš všechny daně zaplatil. Přinejmenším však díky serveru Echo24.cz víme, že ročně Babiš získává od své firmy 90 miliónů a nemusí z nich platit žádné daně. Těch 90 miliónů totiž, jak vyplývá z výše uvedeného, dostává doslova po haléřích. Má proto zaplatit velké množství daní (zpočátku měl tři miliardy jednotlivých daňových základů), avšak každá jednotlivá daň je tak nepatrná, že se zaokrouhlí na nulu. A jestliže máte třeba miliardkrát zaplatit nulu, zaplatíte kolik? Nic. Dobře vymyšlené, ne?
Ministr Babiš nebyl schopný ČTK vysvětlit, proč jeho firma postupovala právě takhle. To je zvláštní, asi nebyl připraven, že se na to přijde. Pokud v rámci dané emise nakupoval tyto dluhopisy od vlastní firmy pouze on, není žádný důvod vydávat jednotlivé dluhopisy po koruně, zvláště, když jich jako firma potřebujete tolik.
Obdobné jednání bylo už v minulosti považováno Soudním dvorem EU (který má na starosti některé daňové otázky v rámci celé EU) za daňový podvod. Lze tedy s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že někdo kvůli tomu půjde sedět. Ačkoli je hned na první pohled zjevné, že celý podvod (pokud to tedy byl podvod, jak tomu vše nasvědčuje) vymyslel Babiš, zatím nevíme, zda v jeho firmě nemá pravomoc rozhodovat o takových otázkách někdo jiný. V takovém případě bude obtížné prokázat, že podvod zinscenoval právě Babiš, a zároveň bude obtížné prokázat jeho spolupachateli, že takovou podivnou věc, jako je vydání tří miliard korunových dluhopisů, vymyslel proto, aby pomohl Babišovi. Existuje totiž možnost, že tak učinil pouze v pomatení mysli.
Pokud však rozhodl přímo Babiš, lze téměř s jistotou předpokládat, že půjde sedět. Buď za toto umělé rozdělení dluhopisů ve firmě, nebo dokonce přímo za to, že jako fyzická osoba nepřistupoval k těmto dluhopisům jako k celku.
Svobodné fórum dnes položilo dotaz Babišově politické straně, zda by byla ochotna zveřejnit, jestli o vydání dluhopisů rozhodl právě Babiš. Na ústředí si dotaz po poledni přečetli, ale dosud neodpověděli.
Stejně tak už zhruba měsíc čekáme na odpověď, která Babišova firma je vyšetřována evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) kvůli možnému zneužití dotací z evropských fondů. Babiš totiž tvrdí, že slavná Farma Čapí hnízdo vyšetřována není. Některá jeho firma však už od ledna 2016 vyšetřována je, jak Svobodné fórum v říjnu 2016 zjistilo.
Babišovi fanoušci odpustili svému vysněnému ministrovi financí všechny lži kolem Čapího hnízda. Mimo jiné tvrdil, že neví, komu se zaručil za stamiliónový úvěr. Tedy že neví, kdo byl tehdy majitelem Čapího hnízda. Až posléze zjistil, že se jednalo o bratra jeho přítelkyně a dvě jeho zletilé děti. Asi si doma moc nepovídají. Nebo jsou Babišovi voliči nesmírně hloupí, popřípadě splachovací. Takže je pravděpodobné, že mu odpustí i tyto kličky, jak se záměrně vyhýbat nyní už desítkám miliónů na daních.