Šéf hnutí ANO Andrej Babiš byl podle časopisu Forbes druhým nejbohatším Čechem roku 2016. Předběhl jej pouze Petr Kellner. V šedesátce jmen, která Forbes uveřejnil, jsou ale další zajímavá jména spojená s Babišovou stranou, je proto dobré se podívat, o koho se jedná – zdaleka totiž ne pouze o chronicky známého Radima Jančuru.
Tak například na 27. pozici najdeme Františka Štěpánka, majitele Sokolovské uhelné, s majetkem 6,7 miliardy korun. Před časem vyplatil třicetiprocentního akcionáře Jana Kroužeckého, za nímž stál finančník Pavel Tykač. To Sokolovskou uhelnou stálo 4,6 miliardy korun.
Ač Štěpánek vystupuje jako moudrý vládce Sokolova, na tamní politiku má velký vliv. Hovořilo se o něm jako o člověku, který má své lidi prakticky ve všech politických stranách v kraji, ale v komunálních volbách měl Babišovu hnutí sestavit celou kandidátku. Navíc podle časopisu Týden hnutí ANO poslal podnikatel sponzorský dar – velmi pravděpodobně i proto, že Sokolovská uhelná má spory se společností ČEZ a tehdejšího ministra financí bylo vhodné si naklonit. Štěpánek sic popíral vlastní politický vliv, zúčastnil se ale schůzí hnutí ANO. Na jednom z mítinků Babiš Štěpánka otevřeně chválil: „Sokolovská uhelná je snad jediná normální privatizace, která se povedla, když si vzpomenu na OKD a Mosteckou uhelnou,“ řekl.
[ctete]144093[/ctete]
Jen o příčku níže skončil Pavel Juříček, majitel společnosti Brano Group, s majetkem v hodnotě 5,9 miliardy. Společnost vyváží automobilové díly do celého světa a loni vydělala 624 milionů korun. V dubnu tohoto roku Juříček sdělil, že bude za hnutí ANO kandidovat do poslanecké sněmovny, a to na severní Moravě.
Jak informoval týdeník Euro, Juříček na konci března ovládl s dalšími severomoravskými byznysmeny a zároveň členy ANO vedení opavské hospodářské komory. Předsedou se stal Zdeněk Gróman, majitel firmy Hagemann. Jedním ze dvou místopředsedů majitel společnosti ADIV Vladimír Schreier. Oba jsou současně členové opavské buňky hnutí ANO, kterou Juříček řídí.
33. místo obsadil Zbyněk Frolík, zakladatel společnosti Linet Group. Podniká zejména v oblasti zdravotnického zařízení, byznys se ale stále rozšiřuje. V roce 2013 Andreje Babiše spolu s dalšími podnikateli otevřeně podpořil. „Například u ministerstva to ale možné je. Nelíbí se nám, že je tu málo investic a republika ztrácí konkurenceschopnost. Potřebujeme lídry, kteří mají charisma a schopnost řízení.“
Frolíka nalezneme také mezi partnery na webu Nadačního fondu proti korupci a u jeho jména je uvedeno: „Chci žít ve férové společnosti, a proto jsem se rozhodl činnost fondu podpořit. Líbí se mi způsob a otevřenost a efektivita vyhledávání korupčních nešvarů a myslím, že dosavadní práce i výsledky fondu už nesou své ovoce. I díky jeho aktivitám otrlost korupčníků se snižuje a stát je nucen více konat jak v oblasti restrikce tak v oblasti zákonů a prevence.“
[ctete]145020[/ctete]
Na 39. místě máme dalšího politika, kterým je senátor za hnutí ANO Jiří Hlavatý, který je majitelem společnosti Juta vyrábějící speciální tkaniny a fólie pro stavebnictví. Firmu vedl už na konci roku 1989, v dalších letech ji koupil od investičních fondů. Do senátu byl za ANO zvolen v roce 2014, za rok pak obdržel státní vyznamenání od dalšího Babišova spojence, prezidenta republiky Miloše Zemana.
S majetkem ve výši 4 miliardy korun obsadil 46. místo Petr Paukner. Se svou skupinou Carbounion obchoduje především s uhlím, elektřinou a plynem, podnikatel sám investuje také do nemovitostí. Paukner vypracoval pro Babiše bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí v České republice, na jejímž základě šéf hnutí ANO změnil svůj názor na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Stalo s tak prý zdarma. Už jen ten fakt, že obchodník s uhlím je tím, kdo podobnou bilanci dělá, dochází k jasnému střetu zájmů.
Babišův obrat:
Velkým Babišovým podporovatelem je také majitel Kofoly Jannis Samaras. Forbes uvádí, že výše jeho majetku dosahuje 3,6 miliardy. Známá společnost expandovala na Balkáně. Kofolu vybudoval jeho otec Kostas.
[ctete]144887[/ctete]
„Když jsem viděl Andreje, jak vytáhl u Krause plakát ANO se slovy ,pojďme to změnit‛, tak jsem si říkal, to je normální blázen. Když vidím, jak jde s kůží na trh, tak mi intuice říká, že to je z jeho strany opravdu nezištné. Fandím mu,“ stojí u Samarase jakožto podporovatele hnutí ANO na stranickém webu. V lednu 2017 podnikatel do Babišovy strany vstoupil.
Do šedesátky nejbohatších se vešel také Zdeněk Pelc – skončil na 54. místě s majetkem 2,8 miliardy korun. Jeho společnost GZ Media vyrábí vinylové desky v Loděnici nedaleko Prahy. A je to skvělý byznys. Je však spravedlivé říci, že v jeho případě se Babiš spíše přiživil na něm.
Někdejší ministr financí mu předával ocenění Podnikatele roku a na Facebooku, kde se jeho marketingový tým chlubí každým setkáním, Babiš napsal: „Na konci minulého týdne jsem jel na narozeniny Františka Piškanina a cestou jsem se stavil u dalšího podnikatele roku. Pan Zdeněk Pelc vyhrál ten titul před dvěma roky a ten jeho příběh je úplně neuvěřitelný. Ani by mě nenapadlo, že ještě někoho v dnešní době budou zajímat gramofonové desky. Ale je to trend. Celosvětový. A pan Pelc je v tom nejlepší na světě. Docela jsem žasnul, jak mají GZ Media velkou továrnu a kolik v Loděnici u Berouna zaměstná lidí.“