Mocenské spojenectví mezi expremiérem a prezidentem zaznamenalo v poslední době silné trhliny. Dopomohly k tomu tři zásadní věci. Prohra ANO ve volbách, snaha Andreje Babiše se dostat místo Zemana na Hrad a nepřijetí nabídky hlavy státu k výkonu funkce předsedy vlády. Když se to vezme kolem a kolem, ani jedna z těchto věcí neznačí pro šéfa hnutí ANO nic dobrého, obzvlášť, pokud se pokusí bojovat v prezidentské volbě.
Vztah mezi Zemanem a Babišem byl dlouhá léta „zalitý sluncem“. Jeden druhému vycházel vstříc, pomohli si politicky, někdo tvrdí, že i finančně. Každopádně si ovšem nikdo nemyslel, že by mohl někdo mezi dva dominantní muže vrazit klín. Nakonec se to zřejmě překvapivě podařilo bývalému ministerskému předsedovi. Podle posledních vyjádření prezidenta se u něj totiž zdaleka nenachází v takové oblibě, jak tomu bývalo dříve zvykem.
Není se moc čemu divit. Babiš se totiž zachoval, jak mu radí jeho povaha, tedy agresivně, útočně a bez ohledu na možné důsledky. Vše začalo 10. října, kdy se tehdejší premiér přijel podívat do Lán na prezidenta. Podle několika informací z mnoha zdrojů v tu dobu už na tom byl Zeman zdravotně hodně špatně a patrně ani neví o tom, že za ním přijel Babiš, aby probrali další povolební postup.
Premiér se najednou dostal do velmi nekomfortní situace. Měl sice příslib hlavy státu, že dostane oba dva pokusy na složení nové vlády, ale nevěděl, kdy to bude moci prezident fyzicky provést. Musel tak najednou do svých plánů přidat i variantu, že uzná porážku a roli předsedy vlády přenechá Petru Fialovi. Zároveň ovšem začal vymýšlet, co by se stalo, kdyby se Zeman z ohrožení života nedostal. Proto „statečně“ zaútočil na Vratislava Mynáře, kterému pohrozil vyhazovem, pokud sám nerezignuje.
Jednalo se o klasickou Babišovu reakci na volání ze sociálních sítí, kde se vyžadovala kancléřova hlava za to, že lže o prezidentově zdravotním stavu a dělá z lidí hlupáky. Šéf ANO na tuto „veřejnou objednávku“ zareagoval a jeho Mladá fronta DNES už ho oslavovala jako toho, kdo čistí Hrad od Zemanova okolí. Nic takového se ovšem nestalo, protože se prezidentovi po operaci, při níž mu byla do žaludku aplikována vyživovací sonda, začalo dařit lépe.
Choutky na převzetí pravomocí hlavy státu, které by premiérovi nabídl článek 66 ústavy, si tak Babiš musel nechat zajít. Možná trochu při své touze po prezidentování, zatím zástupném, pozapomněl na to, že Miloš Zeman je velmi mstivý a nezapomíná, když na něj někdo udělá podraz. Navíc Babiš z prezidenta ještě udělal hlupáka, když nenaplnil svou část dohody o tom, že bude premiérem i po říjnových volbách.
Snahu hlavy státu ovlivnit takto jejich výsledky totiž byla velkým tématem, které se mohlo dostat až k Ústavnímu soudu. Když ovšem Babiš vycouval, zůstal v tom Zeman sám, a to nemůže „překousnout“ doteď. Jasně to bylo patrné i z jeho slov pro televizi Prima. V nedělním rozhovoru pro pořad Partie totiž prezident otevřeně prohlásil, že ho Babiš překvapil, utekl z boje a zřejmě definitivně rezignoval. Řečí Miloše Zemana: „Je to zbabělec.“ A právě takovéto výkřiky jsou tím, co může šéfovi největšího opozičního politického subjektu uškodit v prezidentské volbě.
Nejde totiž zapomínat na to, že elektorát současného prezidenta stále může čítat okolo dvou milionů hlav. Část z nich sice současně podporuje i Babiše, ale rozhodně to není drtivá většina. Někteří fanoušci hlavy státu totiž naopak expremiéra naprosto neuznávají. Pokud tedy Zeman začne svými nelichotivými vzkazy na adresu Andreje Babiše nahlodávat své voliče, může se očekávaná podpora stát spíše medvědí službou. Když se k tomu přičte, že prezident evidentně nemá s novým premiérem Fialou žádný větší konflikt, jak tomu bylo například u Bohuslava Sobotky, může být nakonec napřesrok Zeman při volbách důležitější než peníze, které Babiš nasype do kampaně.