Robert Šlachta založil se svými nejbližšími spolupracovníky spolek, který může být předzvěstí vstupu exšéfa ÚOOZ do politiky. Tyto úvahy se objevují od jeho odchodu ze státních služeb a ani dnes je nepopřel. Nemůže se ovšem vyvléknout z faktu, že si zadal s Andrejem Babišem.
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odešel do civilu předloni v listopadu a neskrýval přitom frustraci, že už nemůže ovlivňovat dění v bezpečnostních složkách a organizovat zatýkací akce s vyrozuměním spřízněných novinářů. Jejich výsledky jsou dodnes žalostné, počínaje spektakulárním policejním převratem na Úřadu vlády v červnu 2013.
Nenaplněné ambice
Tehdy Robert Šlachta společně s olomouckým vrchním státním zástupcem Ivem Ištvanem na základě nedoložených obvinění z obří korupce otevřel cestu k moci miliardáři s temnou minulostí. Dříve s ním protimafiánský útvar úzce spolupracoval a jejich společné zájmy se protnuly i po nástupu hnutí ANO do vlády.
Šlachta odešel z řad policie na protest proti policejní reorganizaci v roce 2016, slučující ÚOOZ s protikorupčním útvarem do jedné centrály. Státní služby opustil definitivně poté, kdy nebyly naplněny jeho ambice stát se policejním prezidentem. Až když pochopil, že svoji roli mouřenína ve prospěch zájmů Andreje Babiše dohrál a o jeho služby v pozicích odpovídajících jeho představám není zájem.
Bývalý šéf ÚOOZ následně sepsal knihu, kde „otevřeně“ obhajuje svoji práci s použitím úniků ze živých spisů, nedoložených nařčení a polopravd. S tímto pamfletem objíždí republiku a už tehdy se spekulovalo, že uvažuje o vstupu do politiky.
Nový společenský kurz
Nyní tyto úvahy nabývají reálnější kontury. Server iHNed.cz upozornil, že Šlachta založil Spolek Napřímo, jehož účelem je spojovat lidi a iniciativy, které „aktivně vystupují proti korupci ve státní správě a nespravedlnosti v naší společnosti“. Cílem spolku je hledat řešení ke „snižování korupčního prostředí“ a „vést dialog za účelem nastartování společenských změn a nového společenského kurzu“.
Předsedou spolku je Šlachta a dalšími spoluzakladateli a členy vedení jsou jeho blízcí spolupracovníci z bývalého ÚOOZ Jiří Komárek a Tomáš Sochr. Že půjde o poněkud výběrové společenství, o tom svědčí stanovy. Členem se může stát každý, „kdo se ztotožňuje s účelem spolku a kdo se již osvědčil v naplňování tohoto účelu ve spolupráci se spolkem“.
„Je to krok k mému projektu, který dlouhodobě zvažuji,“ komentoval Šlachta vznik Spolku Napřímo. „To bych teď nekomentoval,“ reagoval tajnosnubně na dotaz, zda má na mysli politický projekt, tedy svůj vstup do politiky.
Důvodem jeho kroku jsou prý reakce na jeho knížku. „Lidé mi vyprávějí o ekonomické trestné činnosti, korupci či chování úředníků. Chci občanům vracet něco zpět,“ dodal ke svému chystanému projektu bez dalšího komentáře.
Krach protikorupční revoluce
Šlachta tím fakticky přiznává svoji prohru, že se společenské poměry nezměnily a tzv. protikorupční revoluce, jíž byl jedním z hlavních vlajkonošů, skončila krachem. Tím hůře, že pomáhal etablovat současný oligarchický režim premiéra Andreje Babiše, jehož mocenská základna mezitím prorostla do státní správy.
Dnes sedí političtí podnikatelé, neboli „kmotři“, přímo ve vládě a vytěžují armádu spřízněných lobbistů a dosazených úředníků, kteří jim jdou na ruku. Nejvíce patrné je to u kruhové obrany střetu zájmů premiéra na evropské úrovni, která se ovšem minula účinkem. O těchto nastolených poměrech se ovšem ve Šlachtově spisku nikdo nedočte.
Pád vlády po monstrózní razii stovek policajtů a vyvolaném očekávání obřích skandálů zatím „vynesl“ několik podmíněných trestů a odškodnění za nezákonné stíhání. Babiš, který se tehdy postavil do čela protikorupčních iniciativ a disponoval patřičnými informacemi, využil mediálně zjitřené situace a chopil se moci.
Společné zájmy s ANO
Šlachtovy zájmy se opakovaně spojily s Babišovými i po volbách, zejména ve zmíněném střetu o policejní reorganizaci. Spor s tehdejším ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) zakomponovalo hnutí ANO i do krajské volební kampaně. Babiš označoval ÚOOZ za jediný poctivý ostrůvek v policii, přičemž tomuto souručenství masivně vypomáhaly deníky Agrofertu, kam cíleně proudily úniky ze živých spisů ÚOOZ.
Šlachta využil svého blízkého spolupracovníka Jiřího Komárka, dnes člena vedení Spolku Napřímo, ke lživému očernění jednoho z autorů reorganizace, policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Komárek se následně „osvědčil“ i při špinění vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, rovněž bez důkazů. Uniklé informace z ÚOOZ přispěly k likvidaci dalšího policisty nepohodlného Babišovi, bývalého ředitele GIBS Michala Murína.
ÚOOZ vystupoval v několika mediálně exponovaných kauzách, vyhovujících politickým či ekonomickým zájmům Babišova impéria. Šlo o případy Bereta, Vidkun nebo majitelů továrny na biopaliva Oleo Chemical, kteří se nechtěli podvolit expanzi Agrofertu.
To byla naše největší hovadina
Z těchto důvodů je krajně nedůvěryhodné, pokud se dnes Šlachta od Babiše okázale distancuje. „To byla naše největší hovadina. To jsme si pak říkali všichni, že jak Babiš vystupoval jediný na naší straně, že my jsme tomu věřili, že to myslí vážně. Že si opravdu přeje, aby policie byla, jaká má být,“ svěřil se serveru Echo24.
„Člověk se může splést. Uvěřili jsme tomu, že chce mýtit korupci. A myslím, že takových je víc, kteří si něco mysleli a procitli. Ano, on si mě kolem reorganizace vzal do huby a já mám stigma Babišova člověka,“ dodal.
Toto stigma Šlachtovi a Komárkovi nikdo neodpáře. Oba po odchodu z policie zakotvili v resortu financí. Bývalý šéf ÚOOZ dokonce v pozici náměstka ředitele Celní správy po jednání s Alenou Schillerovou, tehdejší náměstkyní ministra financí Andreje Babiše. Jako jediný se zúčastnil formálního výběrového řízení, které mu bylo ušito na míru, jelikož nesplňoval ani požadavek celní zkoušky.
Za podobné „trafiky“ hnal Šlachta k soudu případ tří exposlanců, kteří se vzdali mandátu údajně výměnou za nabídku míst ve státní správě. A to ještě zapomněl na podnikatelské stíny svého ochránce a jeho neprůhledně vyšetřované a odložené kauzy Lovochemie a Unipetrol nebo toxické napojení na Stanislava Grosse.
Pokud je založení Spolku Napřímo předzvěstí vstupu do politiky zhrzeného Šlachty a jeho všeho schopných pomocníků, výsledky podobných pokusů o nápravu poměrů jsou už známy. Jsou tristní a nesou zřetelný otisk úsilí „Babišových“ policajtů.