Po Robertu Šlachtovi zakotvil pod křídly ministra financí jeho bývalý blízký spolupracovník z ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Proslavil se nařčením policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Okatější projev náklonnosti hlasitým kritikům policejní reformy, která je Andreji Babišovi trnem v oku, si lze jen těžko představit.
Bezpečnostní divize Agrofertu se rozrůstá
Tím se znovu potvrzuje záliba šéfa hnutí ANO soustřeďovat kolem sebe bývalé policisty a zpravodajce, od kterých očekává, že budou prosazovat jeho zájmy. Šlachta a Komárek nejsou jediní z bývalého protimafiánského útvaru, kteří našli angažmá u mogula, zaměstnávajícího početnou bezpečnostní divizi Agrofertu. Jsou však v každém případě mediálně nejznámější.
Jiří Komárek má podle zjištění Práva nastoupit na Finanční správu, spadající pod ministerstvo financí. Od března má mít na starosti koordinaci daňové Kobry, tedy specializovaného společného týmu policistů, celníků a právě finanční správy zaměřeného na daňové úniky. Jak bude fungovat jeho spolupráce s policisty, které veřejně pohaněl, je ve hvězdách.
Samotný Komárek se dosud hospodářskou kriminalitou nezabýval, to jsou však nepodstatné detaily. Ani Robert Šlachta, který nastoupil jako náměstek ředitele celní správy ve výběrovém řízení, kde se „shodou okolností“ ocitl jako jediný uchazeč a nemohl splnit všechna původní kritéria, neměl do té doby s prací celníků nic společného.
Vnější pozorovatel se může právem domnívat, že post náměstka celní správy byl pro Šlachtu přidržen pro případ, kdyby nevyšla snaha zbortit policejní reformu, kvůli které hnutí ANO vyhrožovalo pádem vlády. Šlachta s Komárkem se z řad policie vyšachovali sami, ale když ministr financí vyhodnotil, že by mu pád vlády mnoho pozitivního nepřinesl, aspoň se o své spolubojovníky postaral.
Skandální angažmá
Angažmá obou policistů v resortu Andreje Babiše je skandální. Potvrzuje se jen, že se účastnili politického boje s tím, že očekávali krytí ze strany hnutí ANO. Rozehráli vysokou hru proti vedení policejního prezidia, aniž by v ruce měli hodnověrné důkazy o jeho trestné činnosti.
Ze závěrů parlamentní vyšetřovací komise, schválené jednomyslně všemi hlasy (tedy i poslancem za hnutí ANO Chalupou), přitom vyplývá, že se veřejný útok Jiřího Komárka, který v červnu loňského roku obvinil Tomáše Tuhého v reportáži Jiřího Hynka z České televize z vážné trestné činnosti v řádu stovek milionů korun, neprokázal.
Najevo naopak vyšly velmi nestandardní skutečnosti. Informace o možném spojení Tomáše Tuhého s únikem informací v případu TESCO SW se Jiří Komárek, který s jeho vyšetřováním neměl nic společného, dozvěděl od státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Šeredy, který mu poskytl přepis usnesení GIBS o odložení věci s chybnými závěry.
Nepotvrdilo se, že by se úniku informací dopustil Tomáš Tuhý ani že je z tohoto úniku podezřelý. Přitom celá kauza žila zejména díky masivnímu angažmá Babišova tisku svým životem a ovlivnila výsledek krajských voleb. Dlužno dodat, že na Komárka bylo podáno trestní oznámení pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů.
Samotný Komárek podal v souvislosti s policejní reorganizací trestní oznámení, které pražské Vrchní státní zastupitelství počátkem letošního roku odložilo jako nedůvodné.
Metody Státní bezpečnosti
Přes tyto zjevné lapsy se najdou spříznění novináři, kteří budou za každých okolností Šlachtovy postupy obhajovat. Kromě podnikového tisku Agrofertu sem patří Martin Fendrych z Aktuálně.cz a žurnalisté z Respektu v čele s Jaroslavem Spurným. Oba se v boji o reformu postavili po bok Šlachty a Babiše a sugestivně věštili brzký konec ministra vnitra Chovance a policejního prezidenta Tuhého. Nezviklalo je ani zjištění, že se spisem GIBS vyšetřujícím Tomáše Tuhého bylo manipulováno a že média dlouhou dobu zveřejňovala neověřené informace. Přitom cílená výroba dezinformací patřila k běžným metodám práce Státní bezpečnosti.
Zejména Martin Fendrych přivítal závěry komise s velkou skepsí. Podobně jako Babiš ji označil za komedii. Šlachtu brání do krve, ačkoli výsledky jeho práce, ale i na něj napojených olomouckých vrchních žalobců, nejsou valné a nesou četné prvky nezákonnosti. Ani svržení vlády monstrózní policejní operací zatím avizovaná odhalení z obří korupce nepřineslo. Naopak dnes ve vládě sedí ministr vyšetřovaný z několika trestných činů, a nic se neděje.
Babišovy posily z ÚOOZ
Robert Šlachta a Jiří Komárek nejsou jediní policisté, kteří se z bývalého ÚOOZ přesunuli do neformální bezpečnostní divize Agrofertu, i když Andrej Babiš lovil i ve vodách bývalé protikorupční policie a dalších bezpečnostních složek. Zde jsou jména, která se objevila v otevřených zdrojích.
Ivan Černík: Působí jako bezpečnostní ředitel Státní tiskárny cenin spadající pod ministerstvo financí, kam nastoupil z pozice náměstka ředitele ÚOOZ. Mj. měl na starosti kauzu razie na Úřadu vlády.
Ondřej Hluško: V roce 2014 kandidoval jako lídr za hnutí ANO v komunálních volbách v Českém Krumlově. Dříve působil jako vyšetřovatel českobudějovické expozitury ÚOOZ a stál za kontroverzním obviněním pražské Rady kvůli kauze Opencard.
Ludvík Bína: Nastoupil na Odbor kontroly Ministerstva financí, odkud nedávno odešel. Dříve působil v jihočeské expozituře ÚOOZ, kde se rovněž podílel na kauze Opencard.
Libor Hadrava: Za hnutí ANO byl zvolen radním pro bezpečnost na pražském magistrátu, přičemž dříve působil sedm let v ÚOOZ.
Milan Trnka: Působí v jedné z dceřiných firem Agrofertu, je regionální bezpečnostní manažer AgroZZ.K. U Šlachty předtím pracoval na odboru násilí.
Marcel Kadlec: Dnes je bezpečnostním manažerem lesnických společností Agrofertu, dříve řídil českobudějovickou expozituru ÚOOZ.
Martin Fendrych ani Jaroslav Spurný tyto personálie neberou v potaz, ačkoli mohou být zárodkem změn ve vedení policie, pokud by hnutí ANO po volbách obsadilo ministerstvo vnitra. Babiš by se nepochybně snažil dosadit do klíčových policejních pozic jemu naprosto oddané lidi, kteří nepůjdou po jeho kauzách, ale středobodem jejich zájmu se stane jeho konkurence.
Fendrych si v jednom ze svých článků stěžuje na hlasování o usneseních ve sněmovně na základě doporučení vyšetřovací komise. „Pro všechny body hlasovali ,všichni proti Babišovi‘. Tahle finta se podařila ministru Chovancovi dokonale. Robert Šlachta dostal nálepku Babišova člověka, takže kdo je pro ÚOOZ, podporuje ANO,“ píše Fendrych.
Může si snad někdo soudný, à propos po Komárkově novém angažmá, myslet něco jiného? Vypadá to tak, že kromě Babišových novinářů, u nichž se to očekává, novináři z Respektu a Martin Fendrych, úzce a nekriticky napojení na Roberta Šlachtu, neprozřou nikdy.