Andrej Babiš vyprávěl o tom, jak se jeho vláda bude sestávat ze samých odborníků, bude vlastně takovou partou přátel, která maká. Čas ovšem odhalil několik věcí. Například se ukázalo, že se až o takové profíky nejednalo, ale také je jasně vidět, že kdo skončí ve službách současného premiéra, bývá odsunut tak důkladně, aby se o něj nikdo moc nezajímal.
Když nastupovali do svých funkcí, Andrej Babiš o nich mluvil jako o těch nejlepších, kteří mohli jeho hnutí ve vládě reprezentovat. Martin Stropnický, Karla Šlechtová, Robert Pelikán a Dan Ťok. Bývalí nepostradatelní ministři, dnes nechtění politici, jejichž možné mediální výstupy jsou pro hnutí ANO nežádoucí.
[ctete postid=“243521″ title=“Smoljak: Senát je strašně důležitý, překáží mocichtivým při ohýbání pravidel“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/IMG_9073-385×230.jpg“ excerpt=“Místo v senátu, které kvůli zdravotním problémům uvolnila Zuzana Baudyšová, může “ permalink=“https://forum24.cz/smoljak-senat-je-strasne-dulezity-prekazi-mocichtivym-pri-ohybani-pravidel/“]243521[/ctete]
Každý z bývalých ministrů by totiž mohl mít tendenci se pochlubit s tím, jak to v Babišově „sektě“ ve skutečnosti funguje a jaké úkoly majitel politické firmy rozdává svým podřízeným. Proto není divu, že se kromě Karly Šlechtové už nikdo aktivně na adresu ANO nevyjadřuje. Její kolegové totiž už nefigurují ani v seznamu poslanců a dva z nich se dokonce „sami“ rozhodli, že pro ně bude lepší, když své angažmá ve vrcholné politice už nadále nebudou prodlužovat.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán měl před sebou velkou vládní budoucnost. Když nahradil v úřadu Lidovými novinami vyhozenou Helenu Válkovou, zdálo se, že ministr, jezdící do úřadu na kole, aby zlepšil svůj mediální obraz, vydrží dlouho. To by se asi také stalo, protože jeho oddanost Babišovi byla příkladná a mnozí ho označovali za korunního prince hnutí ANO. Pelikán si však nechtěl připustit, že kromě svého šéfa musí brát zřetel i na zájmy prezidenta Zemana.
Když tedy několikrát kritizoval hradní proruskou politiku a navíc hackera Nikulina nechal vydat do Spojených států, bylo jasné, že se nad jeho dalším působením na ministerstvu spravedlnosti bude muset Babiš zamyslet. Za několik týdnů bylo vyřešeno a Pelikán v dubnu 2018 ohlásil konec v politice. Jako důvody uvedl názorové rozdíly s kolegy v hnutí a rovněž se rozhodl, že nedá šanci Miloši Zemanovi, aby odmítl ho jmenovat do nové vlády.
[ctete postid=“243358″ title=“Klaus ml. obhajoval Robinsona a Bartoše nazval feťákem. Uzemnil ho Přibáň“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/klaus-ml-385×230.jpg“ excerpt=“Na konferenci Rodina a její práva v 21. století, která se měla v pátek uskutečnit ve “ permalink=“https://forum24.cz/klaus-ml-obhajoval-robinsona-a-bartose-nazval-fetakem-uzemnil-ho-priban/“]243358[/ctete]
Martin Stropnický byl klukem z plakátu. Známou tváří, která v první fázi frontálního útoku hnutí ANO na veřejnost z billboardů „vyprávěl“, že by chtěl, „aby se za nás naše děti nestyděly“. Známý herec po boku neznámého miliardáře, konstrukt, který zafungoval na výbornou. Někteří voliči Stropnického znali i jako bývalého velvyslance v Itálii, Portugalsku a Vatikánu. Někdo zase nezapomněl, že už byl půl roku ministrem kultury v Tošovského vládě. Pro mnohé tedy muž, který „nemá zapotřebí“ se zaprodat a má zkušenosti.
Stropnický nepochopitelně usedl do čela ministerstva obrany, až v Babišově první vládě se stal šéfem české diplomacie, na což měl daleko lepší kvalifikaci. Po půl roce a před jmenováním druhé vlády majitele hnutí ANO ovšem oznámil, že v české politice končí a přesunuje se na velvyslanectví v Izraeli. Tedy dost daleko na to, aby novináři neměli tendenci ho nějak aktivně zpovídat. Sejde z očí, sejde z mysli v praxi.
Zvláštní výjimku mezi zapovězenými ministry z hnutí ANO tvoří žena, která se jako jediná nepodvolila, nikam se „neschovala“ a dokonce stále sedí v lavicích poslanecké sněmovny. Karla Šlechtová, stejně jako Stropnický „odbornice“ hned na dva rezorty, bývalá šéfa ministerstev pro místní rozvoj a obrany.
Podobně jako Robert Pelikán se ovšem Šlechtová stala personou non grata na Hradě. Přestože její vztah s hlavou státu byl z počátku její politické dráhy naprosto bezproblémový a Zeman ji často chválil, poté, co se ministryně začala až moc zajímat o armádní zakázky, na nichž měli zájem lidé z prezidentova okolí, ochladl. Šlechtová dokonce ani nedostala pozvání na loňský ceremoniál při příležitosti předávání státních vyznamenání 28. října.
Bývalá ministryně se jednou za čas proti politice Hradu a premiéra vymezí na sociálních sítích, ale jinak velmi dobře pochopila, co znamená být bývalým zaměstnancem Andreje Babiše. Ačkoliv je tedy stále na očích, zdá se vesměs neviditelnou.
[ctete postid=“243464″ title=“Sedm důsledků Babišovy vlády. SPECIÁL FORUM mapuje, co oligarcha udělal s Českem“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/profimedia-0331074892-385×230.jpg“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 a Revue FORUM připravuje jedinečný SPECIÁL FORUM, který vyjde “ permalink=“https://forum24.cz/sedm-dusledku-babisovy-vlady-special-forum-mapuje-co-oligarcha-udelal-s-ceskem/“]243464[/ctete]
Stejně patrně dopadne i Dan Ťok. Ministr, který si svůj mandát evidentně protrpěl a svůj konec ve funkci bere určitě jako velkou úlevu. Největší amatér v Babišově vládním týmu, muž, kterému nemohli přijít na jméno všichni řidiči. Přitom patrně pouhá loutka, kterou si na ministerstvu držel i prezident Zeman, věčný advokát chybujícího Ťoka. Vždyť právě tento politik vedl úřad, díky kterému si firma Petra Kellnera přijde kvůli mýtnému tendru na téměř deset miliard. A zájmy majitele PPF jsou na Hradě vnímány velmi citlivě.
Babišova „parta“ se rozpadá a její dříve nenahraditelní členové se „uklízejí“ do pozadí. Na jejich místa nastupují menší „profíci“, kteří jsou ovšem důkladněji proškoleni v tom, na čí zájmy se má hledět, když se o něčem rozhoduje. Už to nejsou kluci z plakátu, ani „kámoši“ ze selfíčka, ale prostě zaměstnanci Andreje Babiše, kteří mají pouze plnit úkoly a neptat se.