Podle průzkumu agentury Median, pokud by se volby konaly v dubnu, získala by koalice Piráti – STAN 27,5 procenta. Vládní ANO Andreje Babiše je s 21 procenty na druhé pozici, oproti březnu ale ztratilo tři procentní body. Třetí je nadále koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.
Je jasné, že předvolební průzkum pouze ukazuje, co v daný moment respondenti říkají. Jde také o průzkum jedné agentury. Výzkumy preferencí a modelů nejsou věštby. Nicméně jedna věc je v posledních měsících patrná: je to trend oslabování zatím nejsilnější politické strany. Přichází mnohem později, než by se za normálních demokratických poměrů dalo očekávat. Je téměř neskutečné, co všechno dokázali Babiš a jeho lidé přežít. Žádné velké výkony ve vládnutí ani od ANO, ani od vládního partnera sociální demokracie. Neukázali nic moc ani v klidných dobách, a potom přišla pandemie.
Koronakrize na jednu stranu pomohla některé problémy maskovat, především pokud jde o rostoucí deficit státního rozpočtu, na druhou stranu amatérismus zvládání krize odhalil, že Babiš není schopný manažer, a už vůbec ne krizový manažer.
Babišovou výhodou jistě je, že teď není mnoho prostoru na to, aby se posvítilo na všechno, co jeho vláda nesplnila. Všechny ty dálnice, které se tu už měly táhnout od obzoru k obzoru, nějak nejsou vidět.
Zatím nejsilnější koalice a také druhá koalice demokratických stran SPOLU teď budou čelit řadě útoků, které v duchu doby budou výrazně podpásové. Piráti to už ostatně zakoušejí, protože zrovna na ně se valí celá záplava všelijaký hoaxů a dezinformací, které – i když jsou vyvráceny – dále kolují po sociálních sítích a v řetězových mailech. Vyvrátit se dají, ale z praktického hlediska záleží na tom, jak velké prostředky někdo bude mít na to, aby v této vytrvalé střelbě pokračoval. Důležité je, aby zůstal celkový dojem a sdělení se vrylo do spodních vrstev mysli, nezáleží tolik na nějakých jednotlivostech.
Takhle Babiš ostatně jedná od začátku svého působení, když se mu nějaká kritika nelíbí. Zahltí oponenta a veškeré publikum svými výkřiky a vypustí dostatečně hustou mlhu, za kterou jeho slabost a neschopnost nebude tolik vidět. Věrnost posledních příslušníků pevného jádra Babišových voličů je založena na jakési slepé víře v čistého Spasitele. S tím nepohne žádná racionální argumentace. Babiš si vybudoval určitý vzájemný osobní vztah se svými stoupenci, kteří mu pak všechno prominou. No co, řeknou si, vždyť ostatní jsou stejní nebo ještě horší. Je to jako ve Farmě zvířat, kde prasata jakoukoli stížnost umlčela voláním: „Chcete, aby se vrátil pan Jones?“
Můžeme čekat, že volební kampaň bude mimořádně špinavá, a to už jsme zvyklí na ledacos. V jejím rámci bude také probíhat snaha způsobit co největší hádky mezi demokratickými stranami. Některé triky z Babišovy ideologické dílny už jsme spatřili. Piráti jsou líčeni jako noví a bezohlední komunisté, kteří by lidem znárodnili snad i koťátka. Trojkoalice bude v tomto představení ukazována jako staré síly temnoty a zla, které budou chtít nastolit bezohledný kapitalismus, kde budou nekonečně trpět staří, nemocní a chudí. („Chcete, aby se vrátil pan Jones?“)
Prorok Andrej Babiš svým mečivě naléhavým hlasem oznámí, že ráj sice ještě nepřišel (protože objektivní důvody), ale už je to na spadnutí.
Svou roli v tomto představení si ještě bude chtít z posledních sil zahrát Miloš Zeman, hlavně aby uplatnil své vlastní zájmy i zájmy cizí. Když necháme stranou jeho osobní zálibu v pomstě, tak bude třeba pokračovat v posluhování moskevskému a čínskému režimu. Zřejmě už musí, i kdyby nechtěl. Rosatom je Rosatom. A Vladimir Vladimirovič nemá rád kolísavé služebníky.
Čeká nás zřejmě přinejmenším ještě několik měsíců úžasu a sledování značně nechutných výjevů. Zápas v bahně.
Pokud jde o poslední průzkum, je dobré si uvědomit, jaká otázka byla respondentům položena: Kdyby se volby konaly v dubnu… Jenže ony se v dubnu nekonaly a ještě se toho může hodně stát. Kdo by si před pár týdny pomyslel, že se bude najednou tolik mluvit o nějakých Vrběticích.