Česká demokracie prodělává velký test, jaký za posledních třicet let nezažila. Má vláda právo rozhodnout, že nájemníci nemusí platit nájem a majitelé nemovitostí budou bez příjmů?
Mnozí majitelé nemovitostí jsou zadlužení a musí splácet úvěry. Provoz činžovních domů stojí obrovské peníze. Majitel musí zaplatit za plyn pro celý dům, za vodu, za elektřinu, za údržbu výtahu, úklid, pojistné, správu atd. Provoz běžného činžovního domu může jít podle velikosti do statisíců za měsíc. Nájemníci platí ve svém nájmu i část, která slouží k úhradě provozu činžovního domu, a majitel nemovitosti tyto peníze pouze přeposílá dodavatelům tepla a energií či dalším subdodavatelům. Co se stane, když majitel bytu nebo činžovního domu nebude schopen platit plynárnám? Co se stane, když se rozbije výtah a oprava jde do stovek tisíc nebo když v nájemním bytě praskne voda? Kde vezme majitel bytu padesát tisíc na výměnu stoupačky?
Ústava je základním zákonem a byla psána právě proto, aby v dobách krize společnost věděla, kde jsou hranice demokracie, které nesmí být porušeny.
Neplatit nájem do konce června, jak navrhuje vláda pro ty, kteří jsou zasaženi současnou krizí, zní lákavě. ALE, je to protiústavní, protože se jedná o krádež. Ústava garantuje základní lidská práva a jedno z nich je právo vlastnické, které je nedotknutelné!
Jak postupuje vláda např. v sousedním Německu? Občané, kteří během krize mají potíže s příjmy, dostanou pomoc od státu. Vláda znemožnila lidem pracovat, vláda snížila lidem příjmy a vláda nese plnou zodpovědnost za své kroky a musí pomoci lidem v nouzi. Tuto povinnost nesmí přenášet na jednu skupinu obyvatel.
Diktatura přichází potichu a má kostým dobrých úmyslů. Vždy si vybere jednu část společnosti, kterou okrade, a druhá část společnosti z toho „profituje“. Stejným způsobem postupovali komunisté po roce 1945. Nejdříve okradli ty nejmajetnější, tedy bankéře, akcionáře, velké podnikatele a finančníky, a potom následovali všichni ostatní – živnostníci a drobní podnikatelé.
Když přestane platit Ústava, nacházíme se v diktatuře, a ta může být „dočasná“ na několik desítek let. Opozice musí připravit ústavní žalobu pro případ, že by vláda skutečně chtěla tento protiústavní zákon prosadit. A musí jednat rychle, nebo se probudíme do diktatury.
Autor je podnikatel, který působí v Německu a v České republice.