Politici Babišova ANO skutečně makají. Teď se jim podařilo v regionech ovládnout Smart Cities, což je projekt rozšířený v západních městech a usnadňuje lidem život a umožňuje lepší správu a rozvoj měst. Má to samozřejmě naše „špecifíka“, jak říkali bratři Slováci.
Zprávu přinesl server neovlivni.cz. (Celý text ZDE.)
O co jde? Je to systém, který lidem umožňuje najít volné místo k parkování nebo si najít výhodné spojení při použití městské hromadné dopravy a další služby. Zavést něco takového samozřejmě vyžaduje značné množství peněz.
O projektu se dlouho nemluvilo. Rozjel se po komunálních volbách v roce 2014 a to ve městech, kde ANO získalo funkci primátora nebo významné postavení v koalici, například v Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích.
Server neovlivni.cz uvádí: „Mechanismus je skoro vždycky stejný. Hnutí ANO dosadí na klíčové pozice na magistrátech a radnicích své nominanty, čímž má zajištěné politické krytí projektu. Jde například o vedení komisí pro Smart Cities či funkce spojené s kontrolou využívaných peněz. Na druhé straně mimo radnici stojí uskupení (firma, platforma či spolek), které v praxi projekt řídí a má tak vliv na to, kam půjdou veřejné stamiliony. I tato uskupení ovládají lidé přímo či nepřímo propojení s hnutím ANO. Nebo jsou napojení rovnou na lídra hnutí Andreje Babiše, s nímž se potkali ještě za komunismu v Petrimexu, nebo pak pro něj pracovali v jeho firmách.“
Podporu akce v regionech pak provádějí ministři ANO, třeba ministr dopravy Dan Ťok v Pardubicích.
Tam za město deklaraci podepsal primátor Martin Charvát (ANO), za Smart City Point ředitel Tomáš Krátký, bývalý regionální manažer ANO. Pak se primátor Charvát a jeho náměstek Jan Řehounek (ANO) na nějakou dobu stali i členy správní rady Smart City Point.
Aniž to veřejnost nějak registrovala, radní v Praze před několika týdny rozhodli, že na Smart Cities se vynaloží příští dva roky 700 milionů korun. Peníze nebude spravovat magistrát, ale městská společnost Operátor ICT. Předsedou představenstva Operátor ICT je Michal Fišer, zastupitel Prahy 8 za ANO. Řízením projektu Smart Cities je ve firmě pověřen Robert Králíček, zástupce starosty Prahy 12 – taktéž za ANO. Všude kolem celého dění se to politiky ANO jen hemží. Předsedou dozorčí rady je pražský zastupitel za ANO Radomír Nepil, předsedou magistrátního výboru pro Smart Cities je člen ANO Jaroslav Štěpánek. Vedoucím pracovní skupiny Rozpočty a analýzy je Milan Rusnák, který se s Babišem zná ještě z dob komunismu z podniku Petrimex. Radil Babišovi na ministerstvu už při budování IT systému pro EET.
Ondřej Profant (Pirátská strana) pro server Lupa.cz řekl: „Na realizaci projektů v následujících dvou letech dostane Operátor ICT na každý rok 300 milionů korun. Do toho má ještě náklady na projektové kanceláře ročně 43 milionů. A k tomu se ještě připočítává suma, kterou Operátor ICT získal ještě v roce 2016. To jsou velké peníze. Těch 300 milionů je zhruba rozpočet Institutu plánování a rozvoje, který připravuje územní plán, řeší práci s mapovými podklady a tak dále. Tyto peníze jsou jakýsi přímý grant na chytrá řešení, ovšem v podstatě neproběhla žádná debata, jestli taková řešení potřebujeme.“
Česká pobočka Transparency International tvrdí, že podmínky spolupráce s Operátorem ICT jsou nevýhodné: „Smlouva se dle jejího znění uzavírá na dobu neurčitou, ale její trvání je ohraničeno koncem roku 2018, pokud nebude uzavřen dodatek (sic!). Rámec fungování je tedy zatím jasný na následující dva roky. Za každý rok dostane Operátor ICT až 300 milionů korun na přípravu projektů a 43 milionů na mzdy svých zaměstnanců. Do konce roku 2016 má pak za 5,5 milionu především budovat své kapacity, navrhnout implementační plán celého procesu, vybrat první projekty a začít s tvorbou projektové a zadávací dokumentace. A to ve chvíli, kdy není ještě ani dokončená fáze mapování. V dalších letech se pak budou realizovat konkrétní projekty.
Kromě toho, že forma příkazní smlouvy je v tomto případě nevhodná a zřejmě se jedná jen o jinak pojmenovanou smlouvu o dílo (či více děl), jsou další konkrétní ustanovení buď právním vtipem jako z oblíbené série komiksů Právnické zkazky, nebo jsou z pohledu dobré praxe ve veřejné správě značně problematická.“ Systém nastavený v Praze neumožňuje dostatečnou kontrolu nad vynaloženými penězi.
David Ondračka z TA k tomu říká: „Rada města nemůže v reálném čase zasahovat do toho, jak je společnost vedená. Radě pak zbude jen role hasiče požáru, který může představenstvo založit. Když se například představenstvo rozhodne udělit na první pohled předraženou zakázku spřízněné firmě, rada nebude mít žádnou možnost, jak takovou zakázku zrušit či donutit svou společnost, aby vybrala jiného dodavatele.“
Rozhodně se nedá popřít, že ANO a jeho činovníci skutečně makají a ostatní jen bezmocně přihlížejí.