Ministr financí Andrej Babiš našel inspiraci v potírání šedé ekonomiky v Chorvatsku. Systém elektronické evidence tržeb, který chce zavést v České republice, v takové podobě funguje jenom v této balkánské zemi. Máme si skutečně brát z Chorvatska vzor?
Chorvatsko je nepochybně krásná země s lákavým přírodním bohatstvím, což dokládá jeho oblíbenost mezi zahraničními turisty, českou veřejnost nevyjímaje. Současně však nabízí jiný obrázek, než se jeví turistům na plážích Jadranu nebo u Plitvických jezer. A tento obrázek je méně úchvatný, méně inspirativní.
Šest let hospodářské recese
Když v roce 2011 převzala vládu koalice levicových stran v čele s premiérem Zoranem Milanovičem, slibovala zavedení bolestivých, ale nezbytných reforem. Z těchto slibů nezůstalo téměř nic a dnes se vláda potýká s citelným poklesem popularity. To se projevilo porážkou koalice v loňských volbách do Evropského parlamentu i v letošních prezidentských volbách, které vyhrála kandidátka opozičního pravicového Chorvatského demokratického společenství Kolinda Grabarová Kitarovičová.
Jedním z důvodů byla špatná hospodářská situace. Chorvatská ekonomika se od roku 2008 potýkala s recesí a dnes je nejpomaleji rostoucí zemí Evropské unie. „Naši ekonomiku zasáhla v minulých šesti letech krize. Tisíce mladých lidí opouštějí Chorvatsko, mnoho firem zkrachovalo. Musíme prosadit změny, které nesnesou odkladu. Musíme skoncovat s životem na dluh, na úkor budoucích generací,“ uvedla v únoru v inauguračním projevu prezidentka Kitarovičová.
Rozhodně to nebude snadné. Loni v červenci napsal vlivný týdeník The Economist, že churavějící Chorvatsko je novým problémem Evropské unie. Přinesl mimo jiné vyjádření Emila Tedeschiho, šéfa společnosti Atlantic Grupa, jedné z mála velkých chorvatských firem, která stále expanduje. Zemi podle něj chybí řídící schopnosti, je tu příliš vysoká daňová zátěž a vládě chybí odvaha. Potýká se s příliš mnoha problémy.
Vliv zavedení EET na snížení šedé ekonomiky se nepotvrdil
Chorvatsko má třetí největší šedou ekonomiku v Evropské unii, hned po Bulharsku a Rumunsku. Milanovičova vláda zavedla elektronickou evidenci tržeb v prosinci 2012, přičemž v roce 2011 tu činil rozsah šedé ekonomiky 29,5 procenta HDP. V letošním roce klesl na 27,7 procenta, což je po dvou letech fungování EET zcela zanedbatelné.
V České republice je šedá ekonomika dvakrát menší. V roce 2011 dosahovala 16,4 procenta HDP. Letos se její rozsah snížil na 15,1 procenta, což je pokles srovnatelný s chorvatským, ovšem bez využití EET. Nachází se tak pod průměrem EU (18 procent), zhruba na úrovni zemí, jako jsou Belgie, Norsko nebo Švédsko. Šedá ekonomika se přitom u nás stále zmenšuje, v roce 2003 dosahovala za vlád ČSSD 19,5 procenta.
Zadlužení je dvojnásobné
Chorvatsko je proti České republice dvojnásobně zadlužené. Dosahuje rozpočtových schodků kolem 5 procent HDP. Vyšší schodek v Unii mají dnes jen Kypr a Slovinsko. Evropská komise chorvatskou vládu kritizuje, že neplní její doporučení pro snížení nadměrných deficitů a nemá podrobný plán řešení hospodářské situace. Dále vidí problém v souvislosti s hromaděním dluhů ve zdravotnictví, školství a dopravě a v přebujelé administrativě.
Nezaměstnanost stoupá
V Chorvatsku je třetí nejvyšší nezaměstnanost v Evropské unii. Podle statistik Eurostatu se v březnu 2015 v Unii nezaměstnanost meziročně snížila o 0,6 procenta. V České republice poklesla na 5,8 procenta. Chorvatsko patřilo mezi pět zemí EU, kde nezaměstnanost meziročně stoupla, a to poměrně výrazně ze 17,3 procenta na 18,2 procenta. U mladých lidí je téměř padesátiprocentní. Zavedení EET tu znamenalo konec podnikání pro desítky tisíc živnostníků, zejména nejchudších trhovců, a tisíce firem. U nás lze očekávat podobný vývoj.
Výběr daní se nezvyšuje
Zavedení EET se v Chorvatsku na zlepšení výběru DPH neprojevilo, vybírá se stále zhruba stejně. Jelikož česká vláda chystá snížení DPH pro restaurační služby podobně jako Chorvati, hodlá přijmout 450 nových úředníků a celníků a bude platit provoz EET ve výši zhruba půl miliardy korun ročně, je její představa zlepšit výběr DPH o 10 miliard korun ročně chimérická.
Shrňme to
Andrej Babiš hledá inspiraci v předlužené zemi s obří šedou ekonomikou, vysokou nezaměstnaností a slabou rozpočtovou disciplínou, kde se zavedení EET na lepším výběru daní nepotvrdilo. Zato se potvrdila hrozba šmírování typu Velkého bratra, šikany v podobě zavření podniků a vysokých pokut kvůli drobnému nesouladu hotovosti v pokladně a citelný pokles počtu živnostníků a firem. Proto by se měla Česká republika otáčet spíše k vyspělým západním zemím než na východ.