Další měsíc uběhl, a na vás tak od zítřka bude v trafikách a dalších obchodech, kde se prodávají tiskoviny, čekat další číslo měsíčníku FORUM 24+. Věrni naší tradici i tentokráte jsme pro vás připravili pestrý mix zajímavých textů, informací, fotografií a mnoha dalšího. Samozřejmě nechybí ani největší křížovka v České republice, to kdybyste si třeba chtěli zkrátit čekání na další číslo našeho měsíčníku.
Dnes otvíráme tématem, jež hýbe republikou. Tedy aspoň podle některých lidí je to stejně důležité, jako jsou například parlamentní či prezidentské volby. Ano, máme na mysli cenu másla, která se tradičně vrací jako mastný bumerang vždy v době před vánočními svátky, kdy je po něm největší poptávka a výrobci i obchodníci pravidelně zvyšují cenu. Jedním z těch, kteří o ceně másla hodně nahlas vykřikují, je Andrej Babiš. Jen jaksi zapomíná, že sám má jako dominantní hráč (i když samozřejmě vždy tvrdí, že Agrofert už není jeho) na potravinářském trhu na hlavě asi tunu másla, a to másla skutečného, ne nějaké náhražkové šmakulády, jimiž jsou jeho podniky proslulé.
Tak jsme majiteli ANO i za pomoci AI tak trochu připomněli, že je to v první řadě on, kdo by mohl cenu výrazně snížit. Tedy kdyby chtěl. Ale on samozřejmě nechce. Pomáhá mu to nejen hospodářsky, ale hlavně má k dispozici důvod, jak vládě okopávat kotníky. Je to vlastně takové politické perpetuum mobile – vyrobím problém a pak za něj kritizuji vládu. Takřka dokonalý marketing, když na něj slyší přibližně 30 procent voličů. Takže se začtěte do úvodníku, který napsal šéfredaktor Pavel Šafr, a pak hned nalistujte stranu 2 a dejte si analytický text Máslo na hlavě, jehož autorem je Jan Pánik.
Dalším tématem, jemuž jsme se nemohli a ani nechtěli vyhnout, jsou samozřejmě americké prezidentské volby. Jiří Pondělíček se zamýšlí „Co nás čeká s Trumpem?“, a Karel Dolejší nad tím, jak se volba Američanů projeví v Evropě.
Na světové politické scéně pak zůstáváme i v dalším analytickém textu od Františka Kalendy, jenž se podíval na novou „osu zla“, která v poslední době podle všeho velmi posiluje.
Třetím neopomenutelným tématem je s ohledem na půlkulaté výročí 17. listopad. Nejen o tehdejších událostech, ale i o tom, zda se měla zakázat komunistická strana a jak přistupovat k archivním materiálům, si s poslancem a historikem Pavlem Žáčkem povídal v hlavním rozhovoru tohoto čísla Pavel Šmejkal.
K výročí 17. 11. 1989 se váže i anketa a stručná časová osa doplněná o nejvýraznější události tehdejších dnů.
Další výročí, byť nepříliš optimistické, přichází z východu. Na Ukrajině se totiž třídenní Putinova speciální vojenská operace přehoupla již do druhé tisícovky dní kruté a krvavé války. Jak vypadá současná situace, zmapoval Martin Skýpala a Pavel Šmejkal připojil deset výrazných milníků brutálních bojů.
A k Ukrajině ještě jednou. Vojtěch Laštůvka si o ní povídal s britským spisovatelem a analytikem Keirem Gilesem. A není to příliš optimistické čtení, Západ z něj rozhodně neční jako schopný stratég.
V rubrice „O kom se mluví“ se Jan Jandourek podíval na gurua všech otužilců Wima Hofa. Je to skutečně „ledový muž a guru, nebo násilník?“
V „kulturním“ rozhovoru si povídal Milan Tesař s hercem a zpěvákem Vojtou Dykem o hudbě, o otci a samozřejmě i o herectví.
Neméně zajímavý je další z řady rozhovorů, v němž Marie Kolajová hovořila s Michalem Malátným, zakladatelem a zpěvákem kapely Chinaski, která v příštím roce oslaví třicet let od vydání prvního alba.
150 let uplyne na konci měsíce od narození jednoho z nejvýznamnějších světových státníků v dějinách lidstva. 30. listopadu 1874 totiž přišel na svět Winston Churchill. Jeho život přibližuje v rubrice Portrét Jiří Pondělíček.
Další výrazné výročí – tentokráte 35 let od kanonizace svaté Anežky České – připomíná Petr Hlaváček v Nové orientaci. Tenhle text si rozhodně nenechte ujít.
Rubrika Historie vám pak nabízí vhled do života dalšího známého člověka. Geniální básník i komunistický zaprodanec v jednom. To všechno byl Vítězslav Nezval, jak jej představuje Karolína Němcová.
V rámci tradičních procházek z rubriky Cestování vás tentokráte Markéta Mitrofanovová zve na Křivoklátsko. Podzimní výlety v sobě skrývají nespočet možností spatřit krajinu jinak než v turistické sezóně, třeba s minimem lidí. Takže neváhejte a vyrazte. Skryjská jezírka, Čerchov či Čertova skála rozhodně stojí za návštěvu.
Nad tím, zda je umělá inteligence ve školách příležitostí, nebo hrozbou, se zamyslela Dominika Machová. A abychom jen neteoretizovali, promluvil si Pavel Šafr s AI o filozofii, o Shakespearovi i o tom, zda ho má ráda. Je to fakt zajímavé, byť možná i trochu děsivé, co se za fenoménem AI skrývá.
Již tradiční Ping-pong si s námi zahrála zpěvačka Bára Basiková.