Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Pro rok 2018 počítá s deficitem 38,5 miliardy a pro rok 2019 18,5 miliardy korun. Babišovo ministerstvo přitom zároveň v materiálu, který v pondělí projedná vláda, upozorňuje na to, že výdaje je možné pro roky 2017 a 2018 zvýšit o 11,5 miliardy korun, tak aby byla dodržena dohoda koaličních stran. Ta počítá příští rok se schodkem 60 miliard a o rok později 50 miliard korun.
Podmínkou pro navýšení schodku je podle materiálu to, že se zvýší výdajové rámce na následující roky. Výdajové rámce bude vláda v pondělí také projednávat. Jejich zvýšení musí následně schválit Poslanecká sněmovna. Pro letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 70 miliard korun.
Hospodářský růst, běžné i skryté daně a peníze z EU
Ministerstvo v materiálu uvádí, že ve srovnání se schváleným výhledem očekává díky ekonomickému růstu a očekávanému růstu platů ve veřejné sféře zvýšení daňových příjmů a příjmů ze sociálního a zdravotního pojištění. Právě díky tomu prý může klesnout schodek rozpočtu.
Jako priority ohledně výdajů uvádí ministerstvo v dokumentu snížení schodku rozpočtu proti schválenému rozpočtu na letošní rok, který počítá se schodkem 70 miliard korun. Dále je to 23 miliard Kč jako dotace na obnovitelné zdroje energie, nárůst výdajů ministerstva obrany o čtyři miliardy Kč, zvýšení důchodů o zhruba 200 korun měsíčně, zvýšení výdajů na sport o 1,7 miliardy na šest miliard korun nebo zvýšení příspěvků na péči a výkon státní správy obcím.
Celkové výdaje státního rozpočtu v příštím roce by tak měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů podle návrhu Babišova ministerstva činit 1297,6 miliardy korun a příjmy 1249,1 miliardy korun. Příjmy z evropských fondů, takzvaných norských fondů a programu švýcarsko-české spolupráce by měly činit 116,2 miliardy korun.
Návrh rozpočtu byl upraven na základě dubnové makroekonomické předpovědi ministerstva financí, která letos počítá s růstem ekonomiky o 2,6 procenta a v letech 2018 a 2019 o 2,4 procenta. Deficit veřejných financí by tak měl v následujících letech činit 0,5 procenta hrubého domácího produktu.
Návrh rozpočtu na rok 2017 (v miliardách Kč)
* Nový návrh počítá se zvýšení výdajů o 11,5 miliardy korun.
Zdroj: Příprava státního rozpočtu na rok 2017, Ministrstvo financí ČR
Ministerstva a úřady budou mohutně utrácet
Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Tradičně téměř polovina výdajů rozpočtu půjde na vrub ministerstva práce a sociálních věcí, které by mělo získat na výdaje přes 554 miliard korun, tedy meziročně o 9,9 miliardy více ve srovnání se schváleným rozpočtem na letošní rok.
O 8,5 miliardy na 21,9 miliardy korun by měly vzrůst výdaje ministerstva pro místní rozvoj Babišovy ministryně Karly 3lechtové. O čtyři miliardy více by mělo získat ministerstvo obrany a jeho výdaje mají stoupnout na 51,9 miliardy korun. Bez započtení peněz z EU má ministerstvo obrany jeden z nejvyšších nárůstů výdajů. Rozpočet mimo jiné totiž počítá s růstem počtu vojáků o 1049.
Ministerstvu vnitra by mělo mít výdaje vyšší o 1,6 miliardy korun, z toho 1,1 miliardy je na posílení bezpečnosti a 250 milionů ročně jako investiční dotace pro jednotky dobrovolných hasičů.
Premiér Bohuslav Sobotka nedávno uvedl, že by měly stoupnout platby za státní pojištěnce o čtyři až pět miliard korun. Koalice se shodla s kraji a zástupci lékařů a odborů na desetiprocentním růstu platů v nemocnicích v roce 2017. Shoda není v tom, kde na to vzít. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček tvrdí, že stát musí přidat příští rok aspoň čtyři miliardy, aby růst platů nedopadl na pacienty.
Dále je třeba dořešit požadavek na zvýšení platů učitelů o deset procent a dalších státních zaměstnanců o pět procent. Vláda také musí dořešit opatření proti suchu a nedostatku vody, na které chce ministerstvo zemědělství dát v příštím roce 2,4 miliardy korun. Ministr financí Babiš na konci dubna uvedl, že požadavky ministerstev na příští rok převyšují o 40 miliard korun možnosti rozpočtu.
Naopak nižší o 2,1 miliardy by měly být ve srovnání se schválených rozpočtem na letošní rok výdaje ministerstva zemědělství. O 259 milionů korun méně by měl dostat Český telekomunikační úřad.