Před dvěma dny týdeník Euro uveřejnil informaci, že politik strany ANO na významném regionálním postu sloužil u Pohotovostního pluku VB a zasahoval proti demonstracím během Palachova týdne v lednu 1989, a vůbec nic se nestalo. To ticho je příznačné pro samu podstatu Babišova politického projektu. Pokud mu to projde i u jeho voličů, bude to vypovídat o míře úpadku české společnosti, který způsobil. To druhé je daleko horší.
Dva dny od chvíle, kdy vyšlo najevo, že nejen komunisté, ale i strana ANO má svou „mlátičku“, je stále ticho po pěšině. Nikdo z partajních kolegů hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise necítí potřebu se od účastníka zásahů Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti distancovat. Nepřekvapí to, ale zároveň jde o další potvrzení toho, co je hnutí ANO zač – parta s vysokou účastí bývalých komunistů a prospěchářů vedená někdejším spolupracovníkem StB.
Andrej Babiš svou soudně potvrzenou spolupráci s komunistickou tajnou bezpečností bagatelizuje poukazem na to, že se údajně týkala jen vyšetřování hospodářských deliktů, s tím, že na ochraně hospodářství není nic špatného. Tato jeho konstrukce je v případě tajné politické policie, plošně zneužité k prosazování mocenských zájmů totalitního režimu, od základu nesmyslná. Přesto však, pokud Andrej Babiš dál předstírá opak, jeho představení právě teď dostává další vážné trhliny.
Jestliže se Babiš brání, seč může, že by si s represivním komunistickým aparátem jakkoli zadal, jak to, že se ani neohradí proti tomu, že mu dělá hejtmana člověk, který byl příslušníkem Pohotovostního pluku VB? Jistě, bylo by to jen divadlo pro veřejnost, jako člověk s vazbami na komunistický represivní aparát tuto informaci nepochybně má už od začátku. Nicméně Kubisovým přesunem na méně viditelný post by projevil alespoň snahu o to hrát konzistentní představení pro zbytek naivní části svých voličů. Jenže, jak se zdá, možná už to nemá zapotřebí.
Ještě před dvěma, třemi lety by se Babiš alespoň pokusil věc zamluvit, například prohlášením v tom smyslu, že byl Kubis s pendrekem na demonstracích jen jako „hodná mlátička“. Tehdy se ovšem ještě snažil cílit i na voliče demokratických stran a i společnost byla jiná. Babišova ne-reakce prozrazuje nejen ubohou podstatu jeho samotného, ale dost možná leccos vypovídá i o dopadech jeho vládnutí na stav společnosti, kde informace o mlátičce na hejtmanském postu s velkou částí voličů ani nehne. Snad se tato obava u voleb nepotvrdí.