Už se zdálo, že dění na pražském magistrátu pod vedením Adriany Krnáčové nemůže po všech peripetiích nikoho překvapit. Hluboký omyl. Prozatímní vyvrcholení děje a způsob, jakým koalice potopila čtyři vlastní radní, už poskytuje minimálně námět na novou hru Divadla Járy Cimrmana. Co všechno toho vyplývá?
Smír Krnáčová – Stropnický dlouho netrval
Převrat na Mariánském náměstí především znamená fiasko Andreje Babiše. Příliš mnoho energie věnoval tomu, aby u moci udržel primátorku Adrianu Krnáčovou proti vůli většiny koalice a dokonce i většiny poslaneckého klubu ANO.
Babiš šel kvůli tomu dokonce do střetu se svojí dlouholetou souputnicí Radmilou Kleslovou, se kterou ho z minulosti pojí angažmá nejen v totalitních tajných službách (ať už vědomé, či nevědomé), ale především při budování impéria Agrofertu. Šel tak daleko, že se scházel s dlouhodobě hlavním adeptem na odstřel Matějem Stropnickým, který prosazoval svou nezřídka proti vůli většiny pražské koalice.
Sotva se Babišovi podařilo silou vyvolat zdánlivý smír za tu cenu, že se ze dvou největších oponentů Krnáčové a Stropnického, kteří si předtím šli po krku, stali největší spojenci, přišel z vnějšího pohledu nečekaný krach. Babišovo upřímné doznání, že o vývoji na magistrátu nebyl předem informován, jen svědčí o jeho ponižujícím neúspěchu.
[ctete]28936[/ctete]
Animozity přesáhly únosnou mez
Andrej Babiš zcela podcenil situaci, kdy animozity drtivé většiny pražské koalice vůči neřízené střele Matěji Stropnickému přesáhly únosnou mez a dostaly se do nevratné polohy. Určitě nebyl jediným důvodem jeho odvolání spor o pražské stavební předpisy. Komicky působí vysvětlení Stropnického, že jej povalila „stará parta“ v režii Kleslová (ANO) – Březina (ČSSD). Samozřejmě že to tak působí, ale nikdo idealistického aktivistu nenutil do této konstelace vstupovat a držet se v ní zuby nehty.
Skutečnost, že Stropnického odstřelil kompletní klub ČSSD a dvanáct ze sedmnácti členů klubu ANO, svědčí o výrazné nespokojenosti s jeho prací, ať už jsou důvody jakékoli. Proto nebudou úvahy o pomstě Radmily Kleslové, které se přímo nabízejí, jediným důvodem tohoto kroku. Zvláště když se situace poté vymkla kontrole a v odvetě byla z Rady odvolána i prodloužená ruka Radmily Kleslové, předseda klubu ANO Michal Hašek.
Vzpoura pražského ANO proti Babišovi
Je přitom zjevné, že se jednalo nejen o vzpouru proti Stropnickému, který začal vadit i některým členům Trojkoalice, ale nepřímo i o vzpouru „protikrnáčovské“ většiny klubu ANO proti Andreji Babišovi, který si tento vývoj rozhodně nepřál. Všem koaličním aktérům, kteří hlasovali pro konec Stropnického v Radě, přece muselo být jasné, že jeho odvolání bude znamenat vypovězení koaličních dohod.
Poté, co byla Kleslová Babišem donucena vzdát se angažmá v městských dozorčích radách a ČEZ, jsou jejich vztahy na bodu mrazu. Kleslová takto může dávat najevo, že se s ní ještě musí počítat, jinak bude destruktivní působení ANO na magistrátu pokračovat, možná až do rozpadu tohoto klubu.
Po Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a Mostu pod vedením ANO se tak rozpadá koalice v Praze, přičemž děje na pražském magistrátu měly vždy celostátní přesah. Babiš si je vědom, že vedení Prahy je výkladní skříní působení ANO v regionech. Se všemi plusy i minusy. A nyní se ukazuje, že nováčci ANO, kteří měli „makat“ a chovat se jinak než politici, se politikům nejen vyrovnají, ale dokonce je v politikaření i předčí.
Neexistuje plán B
Problémem nastalé situace je zjevný fakt, že její aktéři spáchali sebevražedný atentát a neměli připravený plán B. Dojednat novou sestavu, která by byla jen o kousek stabilnější než dosavadní, bude velmi obtížné. Do hry vstupuje mnoho zájmů a osobních ambicí. Andrej Babiš už vyloučil koalici s TOP 09.
Pro pravicovou opozici by bylo velmi netaktické do této konstelace přímo vstupovat, protože by se mohla snadno zapojit do dalšího dějství této frašky o mnoha dějstvích, jejíž zápletky se vytvářejí nevypočitatelně a za pochodu.
Nejsmutnější na tom je, že pokračuje roční paralýza pražského magistrátu, jakou nikdo nepamatuje. Rada není schopna přijímat zásadnější rozhodnutí, do této doby se zabývala pouhými margináliemi, téměř vůbec se neinvestuje, ale o to více na úřadě narostla byrokracie. Tato zjevná neschopnost se obrací proti obyvatelům hlavního města, což dokládají reakce většiny pražských starostů.
Jediný výsledek koalice: Rozdělení křesel v dozorčích radách
A tak jediné hmatatelné, co zatím zůstalo po ročním působení nové pražské koalice ANO – ČSSD – Trojkoalice, která měla dát nový směr a svěží vítr, je důsledné obsazení dozorčích rad pražských městských firem. Sedí v nich 27 ze 65 magistrátních zastupitelů. Suverénně nejvíce zástupců v nich má hnutí ANO, a to čtrnáct. Členství v dozorčích radách je přitom v některých firmách placené.
„Za ANO jsou tam opravdu odborníci. Ve většině případů tam sedí lidé, kteří ve svém oboru něco dokázali a případně jsou i odborně zdatní v dané problematice,“ uvedl na obhajobu dnes už bývalý radní pro majetek Michal Hašek (ANO), pod něhož podíly Prahy ve firmách spadají. Stejně ovšem argumentovali i jeho „političtí“ předchůdci.
Ostatně na stejném pražském zastupitelstvu, kde došlo k několikanásobnému vnitrokoaličnímu puči, se mělo rozebírat působení pražské předsedkyně ANO Radmily Kleslové ve dvou městských firmách, Pražské teplárenské a Pražské energetice, kde podle Pirátů pobírala odměny ve výši 360 tisíc korun měsíčně. Na tento bod už nedošlo, i když následně se Kleslová pozic v těchto firmách vzdala. To všechno může být jen shoda okolností. Anebo také ne.
[ctete]21221[/ctete]