Případ zničené úrody farmáře Bohumíra Rady ze Znojemska má pokračování. Připomeňme, že Babišovi zaměstnanci tomuto podnikateli zničili jeho úrodu potravinářské pšenice na 270 hektarech polí, protože pan Rada se chtěl na Agrofertu právní cestou domoci svých práv hospodařit na písemně přislíbeném výměru polí.
Redakci Svobodného fóra oslovil včera majitel pozemků v okolí obce Jevišovic, že jeho pole obhospodařuje firma Andreje Babiše již tři roky načerno a že ví i o dalších podobných případech v okolí. Navrhl přitom uspořádání kampaně s heslem: „Vezmi svoje pole Babišovi.“ Sám se ale zatím obává útoků ze strany Agrofertu a chce se zveřejněním svého jména počkat. Skutečností je, že významná část polí, na nichž pěstuje Andrej Babiš zejména řepku olejnou, není jeho majetkem.
Redakce Svobodného fóra přitom již před půl rokem obdržela informaci, že majetkové poměry u zhruba deseti až dvanácti procent zemědělské půdy, na níž hospodaří firmy Andreje Babiše, jsou nejasné, případně, že majitelé svá vlastnická práva nevykonávají. Jedná se o široký pruh území z jihovýchodu země od Břeclavi směrem ku Praze, kterou Andrej Babiš nakupoval, či jiným způsobem ovládl v posledních patnácti letech. Jde o velké množství hektarů políček drobných restituentů a dřívějších majitelů, kteří při malém výměru o svůj pozemek ztratili zájem, často jsou v cizině a nebo se prostě z různých jiných příčin o svůj majetek nestarají. Firmy Andreje Babiše se proto snaží situaci napravit a nabízejí majitelům odkoupení pozemků. Jenže v mnoha případech je nemohou ani dohledat.
Andrej Babiš přitom podle vyjádření zemědělských expertů pobírá za hospodaření na těchto pozemcích s nevyjasněným právním statutem dotace z evropských fondů, což by mohlo být v rozporu s evropskými pravidly. Na jeden hektar půdy je to nyní ročně 6060 korun. Andrej Babiš přitom hospodaří na neuvěřitelných 57 tisících hektarů půdy. Kdyby se skutečně jednalo o zhruba 10 procent jeho pozemků, tak by Andrej Babiš musel vracet evropské dotace vyplacené na tyto polnosti za posledních deset let, tedy řádově i miliardy korun. U každého pozemku je však odlišná právní situace i rozdílná doba hospodaření, a tak lze dost těžko odhadnout, jaká výše dotací mohla být pobírána neoprávněně.
Redakce Svobodného fóra uvítá další informace od majitelů pozemků, na nichž hospodaří náš ministr financí. Prosíme, nebojte se ozvat.