![Kauza Oleo Chemical u soudu. Společná práce Šlachtovy pravé ruky Marka Foglara a Lenky Bradáčové](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/129090/Oleo-Šlachta-1440x810-c.jpeg)
Kauza Oleo Chemical u soudu. Společná práce Šlachtovy pravé ruky Marka Foglara a Lenky Bradáčové FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Sněmovna schválila vznik vyšetřovací komise s cílem prověřit podezření z úniku policejního spisu do rukou Andreje Babiše. Šlachtovi lidé mezitím průběžně posilují ministerstva řízená hnutím ANO a spřízněná státní zastupitelství. Naposledy Lenka Bradáčová zaměstnala Šlachtovu bývalou pravou ruku Marka Foglara. Rozhodně to není náhoda.
Zřízení komise navrhla ČSSD a podpořily ji všechny poslanecké kluby s výjimkou hnutí ANO, části lidovců a bývalého Úsvitu. Bude hlavně zjišťovat, zda nebyl porušen zákon při manipulaci se živým spisem kauzy Beretta, jehož části měl předat redaktor Mladé fronty DNES Marek Přibil přímo svému zaměstnavateli Andreji Babišovi.
[ctete]103878[/ctete]
Sněmovna sice nemůže nahradit policejní vyšetřování, jedná se však o výbušné politikum prvního řádu. Pokud se prokáže, že místopředseda vlády měl neoprávněně v rukou živý spis, pravděpodobně by spáchal trestný čin. Aspoň v jiných podobných případech jsou úniky z trestních spisů stíhány a hnány k soudu. To by platilo i o zdrojích z bývalého Šlachtova ÚOOZ, o kterých se zmiňoval Přibil. Nejde o žádné překvapení. Už dříve bylo patrné, že Babišova média slouží jako průtokový ohřívač kauz, zásobovaný úniky z policie či státního zastupitelství.
Komise bude jistě prověřovat i vzkaz Roberta Šlachty Andreji Babišovi, že má výhledově zájem o post policejního prezidenta. Toto spojenectví, které v plné míře vyvřelo na povrch v boji o policejní reorganizaci, dokládá přesun řady Šlachtových spolupracovníků do resortů financí a spravedlnosti pod křídla spojeneckého hnutí ANO a ke špičkám státního zastupitelství, které se v tomto střetu postavily po jejich bok.
Šlachtova pravá ruka u Lenky Bradáčové
Čerstvou akvizicí tohoto neformálního společenství je Marek Foglar, klíčový Šlachtův spolupracovník. Koncem dubna odešel z Národní centrály proti organizovanému zločinu, která vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. Původně patřil mezi kritiky této operace, následně však přijal místo ředitele sekce organizovaného zločinu.
Nedávno však probleskla zpráva, že Foglar nastupuje jako analytik na Vrchní státní zastupitelství v Praze, což potvrdila samotná Lenka Bradáčová. „Považuji za dobrou zprávu, že tento bývalý zkušený policista bude i nadále pracovat ve prospěch státu, tedy bude i nadále zaměstnancem státní instituce, kde může uplatnit své dosavadní zkušenosti,“ uvedla.
Foglar důvody odchodu od policie neuvedl. V kuloárech se však hovoří o tom, že ve své nové funkci neměl dostatečný přehled o případech, které by jej mohly zajímat. Bradáčová ho přitom zná velmi dobře z vyšetřování sporné kauzy Oleo Chemical, kterou dozoruje. Majitelé této továrny na výrobu biopaliv druhé generace Kamil Jirounek a Michal Urbánek jsou kriminalizováni od té doby, co odmítli prodat svoji firmu Agrofertu.
Podivný rozvětvený případ, kde hrají jednu z hlavních rolí majitelé firmy Ravak z vlivového okruhu šéfa hnutí ANO, před několika lety nastartoval Janečkův Nadační fond proti korupci v čele s dodavatelem kompromitujících materiálů Karlem Randákem. Tento bývalý zpravodajec ostatně s Babišem rovněž v té době spolupracoval.
Foglar byl také hlavním vyšetřovatelem Nagygate, vedoucí k pádu pravicové vlády. Šlachta s Ištvanem tehdy po monumentální razii stovek policistů avizovali po zabavení 150 milionů korun a desítek kilogramů zlata odhalení z obří korupce , které se po téměř čtyřech letech nekoná.
O Foglarovi se traduje, že v minulosti udržoval styky s Andrejem Babišem. Magazín Reportér už předloni zveřejnil informace, že majitel Agrofertu byl napojený na detektivy ÚOOZ ještě před nástupem bývalého ředitele Roberta Šlachty. Babiš spolupracoval s vyšetřovateli v čele s Markem Foglarem minimálně od roku 2006, když jim donášel informace z prostředí podnikatelské konkurence, zejména záhadně zavražděného Františka Mrázka a Tomáše Pitra, se kterými v té době válčil o podnik Setuza.
Spolupráce s Foglarem se Babišovi osvědčila při ovládnutí Čepra svými lidmi poté, co byl v éře Stanislava Grosse z jeho vedení odstraněn tehdejší ředitel Tomáš Kadlec kvůli údajně podvodnému kontraktu mezi firmou Loricus a Čeprem. Nakonec se ukázalo, že škoda státu nemohla vzniknout. Nicméně spolupráce s Foglarem pokračovala, přičemž Babiš se scházel i se Šlachtou. Podle těchto zdrojů i nedlouho před razií na úřadu vlády v době, kdy již byli odposloucháváni její aktéři.
Bratrstvo drží pohromadě
Foglar však zdaleka není jediný Šlachtův člověk, který se octl v neformálním policejně-justičním společenství zájmové sféry Andreje Babiše. Už dříve nastoupil jako bezpečnostní ředitel Státní tiskárny cenin, spadající pod ministerstvo financí, Ivan Černík. Rukama bývalého náměstka ředitele ÚOOZ rovněž procházely spisy případu razie na Úřadu vlády.
Zřetelnější vlna nastala po odchodu Roberta Šlachty z řad policie po konfliktu s vedením Policejního prezidia, i když zdaleka nebyla tak masivní, jak jím bylo avizováno. Andrej Babiš mu zajistil místo náměstka ředitele Celní správy, kde dostal k dispozici špičkovou vyšetřovací techniku včetně dodávky Agáty, umožňující prostorové odposlechy.
Do Celní správy Šlachtu brzy následovali další detektivové bývalého ÚOOZ. Jaroslav Pelc se stal zástupcem ředitele odboru pátrání a Tomáš Sochr nyní dělá náměstka pro trestní řízení pod Šlachtou. Na tiskovém oddělení Celní správy pracuje bývalý mluvčí útvaru Pavel Hanták.
Do resortu financí směřuje i bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, který proslul nepravdivým nařčením policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního vynášení informací“. Jeho nástup na finanční správu, kde má mít na starosti koordinaci daňové Kobry, však komplikuje trestní stíhání, kvůli kterému přišel o výsluhy.
Někdejší Šlachtův druhý zástupce Karel Mikuláš, zase zakotvil na ministerstvu spravedlnosti, kde zastává funkci bezpečnostního ředitele odboru bezpečnosti a krizového řízení. Ministr Robert Pelikán (ANO) je nejhlasitějším stoupencem nového zákona o státním zastupitelství, posilujícímu vliv úzké skupiny státních zástupců v čele s Lenkou Bradáčovou. Naopak odmítl reagovat na výzvu poslanecké sněmovny, která jej požádala o vyvození osobní odpovědnosti nestandardně si počínajících olomouckých žalobců a o posílení nezávislosti vyšetřování trestných činů státních zástupců.
[ctete]121499[/ctete]
Marek Foglar zároveň nebyl jediný vyšetřovatel ze Šlachtova ÚOOZ, který zakotvil u vlivných žalobců. Bývalý první Šlachtův náměstek Stanislav Růžička dnes pracuje jako analytik u Pavla Zemana na Nejvyšším státním zastupitelství. Na ostravskou pobočku Ištvanova Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nastoupil Vlastimil Swierczyna, někdejší podřízený a dobrý známý Jiřího Komárka.
Policejně-justiční společenství symbioticky propojené s hnutím ANO drží pohromadě. O tom svědčí narůstající počet trafik neformálního bratrstva. Kauzy, v nichž figuruje oligarcha, se zatím příliš nehýbají z místa. Toto pevné souručenství může být výbornou devizou i do budoucna, pokud ANO ještě posílí svůj vliv. S modifikovaným heslem „Pomáhat sami sobě, chránit Babiše“.