Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) je dnes považována za premiérovu nejbližší poradkyni přes Evropu. Tvrdí, že Andreje Babiše unijní agenda baví a má v sobě potenciál hodný rozvoje. V jeho trestním stíhání nevidí takový problém jako jiní čeští europoslanci.
[ctete postid=“217617″ title=“Vondráčkova ruská mise překonává družbu šéfa komunistů Vojtěcha Filipa“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Vondráček-Filip-385×230.jpeg“ excerpt=“Předseda sněmovny Radek Vondráček navštívil ruskou Státní dumu a jednal s nejvyššími “ permalink=“http://forum24.cz/vondrackova-ruska-mise-prekonava-druzbu-sefa-komunistu-vojtecha-filipa/“]217617[/ctete]
Dita Charanzová je spolu s Martinou Dlabajovou jednou ze dvou zástupkyň ANO v Evropském parlamentu, které zůstaly v hnutí poté, co jej kvůli názorovým rozepřím opustili Pavel Telička a Petr Ježek. Poskytla exkluzivní rozhovor Hospodářským novinám (19. 10. 2018), kde se svěřuje se svými pohledy nejen na dění v Evropské unii, ale i na Andreje Babiše.
Nejbližší poradkyně pro Evropu
Charanzová je vykreslována jako člověk, který má dnes na premiéra v evropských otázkách největší vliv, ačkoli to na domácí půdě není příliš znát. Na kandidátku ji přivedl tehdejší lídr ANO do Evropského parlamentu Pavel Telička, který se s Babišem rozešel právě kvůli rozdílným pohledům na unijní i domácí politiku.
Naposledy se projevily při hlasování o výzvě, aby EU zahájila řízení s Maďarskem kvůli porušování právního státu. Všichni čtyři současní či bývalí europoslanci ANO výzvu podpořili, zatímco Babiš byl proti. Teličku a Ježka poté označil za „zrádce“, s Charanzovou a Dlabajovou si prý jen promluvil.
To bylo ve vypjaté době před obecními a senátními volbami, kdy se premiér doma prezentoval jako politik evropského formátu, který vyřeší migraci, bojuje za národní zájmy tvrdou kritikou evropského rozpočtu (zejména zastropování dotací pro velké zemědělské podniky v čele s Agrofertem) a nápadně cílící ostrou protimigrační rétorikou na voliče SPD.
Těžko říci, nakolik byla s touto strategií srozuměna „nejbližší premiérova poradkyně“, jelikož její postoje jsou blízké spíše Teličkovi. Charanzová přesto v rozhovoru Babiše obhajuje, nasazuje mu masku proevropského politika a bagatelizuje jejich odlišné názory. Chce se jen zalíbit, nebo jde o změnu strategie?
Příkladná loajalita
U programově neukotveného šéfa hnutí ANO, oportunisticky měnícího názory podle situace, nemůže změna kurzu překvapit. Babiš je v zahraničním směřování schopen balancovat na škále od následování politiky Václava Havla, kam se ho snažil vmanévrovat Telička, po radikálně populistický přístup Okamury.
Je po volbách, tak je zřejmě možné ubrat plyn. Navíc si český premiér se svojí pověstí i kvůli vlastním obchodním aktivitám nemůže dovolit nadělat v Evropě víc nepřátel, než je nezbytně nutné. Charanzová přitom na rozdíl od Teličky projevuje příkladnou loajalitu.
Kandidatury za hnutí ANO nelituje. „Vnímala jsem to jako strašně zajímavý projekt na české politické scéně, který nestaví na ideologii, ale na praktickém řešení problémů. A zdůrazňoval velký český problém, tedy boj proti korupci,“ tvrdí, přičemž kauza Čapí hnízdo ji paradoxně nechává v klidu.
„Upřímně, na toto se mě fakt nikdo neptal. Já ctím presumpci neviny. Nedělala bych z toho takové drama jako jiní čeští europoslanci,“ reagovala na dotaz, zda premiéra nelimituje v ambicích na evropské úrovni fakt, že je trestně stíhán, navíc ještě kvůli podvodu s evropskými dotacemi.
Charanzová je považována za odbornici na otázky Evropské unie a za jednu z nejvlivnějších europoslankyň. O to více překvapuje způsob, jakým bagatelizuje závěry vyšetřování Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) a propírání střetu zájmů českého premiéra v evropských orgánech.
Sporné úspěchy
Popravdě řečeno jsou zpochybnitelné i tzv. úspěchy, kterých Andrej Babiš podle svých slov na unijní půdě dosáhl. Pokud se dnes chlubí, že jeho zásluhou padly povinné kvóty, pomíjí podíl dalších zemí i skutečnost, že šlo o dlouhodobý proces, započatý už před jeho nástupem do funkce premiéra.
Chválou na premiérovu adresu nešetří ani Charanzová. „To, že teď slavil úspěch a Česko konečně dostalo možnost zavést reverse charge, posiluje jeho kredit a měl by v tom pokračovat,“ říká k prosazení změny výběru DPH, kdy se povinnost její platby přenáší z prodávajícího na kupujícího. Podle Babiše má tento mechanismus omezit daňové úniky.
Pravicová opozice a ekonomičtí experti už tak optimističtí nejsou a dramatický lék na daňové úniky v této věci nevidí. Naopak může dotčeným podnikatelům přinést další, už tak bující byrokracii.
[ctete postid=“217893″ title=“Povolební spory v ANO pokračují. Nejen o Radmilu Kleslovou“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/02/profimedia-0208085315.jpg“ excerpt=“Výsledky voleb vyvolaly neklid nejen v ČSSD a KSČM, ale i v dosud monolitním ANO. Do “ permalink=“http://forum24.cz/povolebni-spory-v-ano-pokracuji-nejen-o-radmilu-kleslovou/“]217893[/ctete]
Dále upozorňují, že reverse charge byla Evropskou komisí odsouhlasena v podobě, kterou Babiš ještě jako ministr financí považoval za nepřijatelnou. Po definitivním schválení Evropským parlamentem v příštím roce bude platit pouze rok a půl, jelikož se od roku 2022 chystá další změna daňového systému. Šéf ANO dříve namítal, že období, za které se mohou dostavit průkazné výsledky, musí být minimálně desetileté.
Proto je velmi zvláštní, když dnes tolik velebí dílo, které původně považoval za nefunkční. Co z toho podle kritiků vyplývá? Díky tomuto „úspěchu“ jen zbytečně naroste administrativa, která se bude v krátké době měnit, aniž by nový systém stačil prokázat, zda má vůbec smysl.
To však europoslankyni Ditu Charanzovou, která si rozhovorem v Hospodářských novinách říká o vedení kandidátky ANO ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce, příliš nezatěžuje. Stejně jako trestní stíhání jejího šéfa.