Andrej Babiš v souvislosti s rozjezdem elektronické evidence tržeb zahájil turné po hospodách, aby si ověřil její fungování v praxi. Od odvážnějších majitelů slyší mnohá nepříjemná slova, která nechce slyšet. Reaguje mystifikacemi, dalšími sliby, dopouští se lží. Nespokojeným hospodským se podbízí a dokonce se je snaží „korumpovat“ vlastními penězi.
Ačkoli se ministr financí snaží působit dojmem, že se start EET povedl, realita pod povrchem není jednoznačná. V plné míře se projevuje absurdita celého on-line systému, o kterém jeho autor mylně vykládá, že jej používá téměř celá Evropa. Pravý opak je pravdou, ale to je jen jedna z mystifikací, která start balkánského experimentu doprovází.
Když Babiš zjistil, že start EET provází masivní odpor, vyhlásil, že navštíví ty hospody, které se dostanou do problémů. Jelikož jich zatím minimálně tisíc nahlásilo ukončení provozu a další budou následovat, měl by několik let co dělat. Proto lze jeho náhlý zájem o potíže malých podnikatelů hodnotit jen jako marketingový tah.
Samotné turné za účasti novinářů zatím příliš úspěšné není. Provází jej totiž kritika těch, kteří se nebojí hovořit otevřeně, mají s novým systémem problém nejen administrativní a finanční, ale především jim vadí, že z nich ministr financí vytvořil kastu zločinců, kterou je nutné potírat, a to za pomoci velmi nevybíravých prostředků.
[ctete]88621[/ctete]
Udávat je normální
Co se ministru financí skutečně podařilo, je vytvoření atmosféry nenávisti a závisti vůči živnostníkům a malým podnikatelům. Udavačský web se stává nejvýstižnějším symbolem zrůdnosti Babišova modelu EET, protože umožňuje anonymně udávat hostinské i v případě vydání účtenek (kontrola jejich správnosti), což povede ke zneužívání tohoto systému.
O tom, že brettschneiderovská tradice je u nás zakořeněná a prohloubil ji komunistický režim, není třeba pochybovat. Je smutnou ironií, že ve stejnou dobu jako EET začal platit zákon o prokazování původu majetku, taktéž z dílny ministerstva financí, který rovněž umožňuje anonymní udávání „zlodějů“ bez ohledu na to, zda majetek získali poctivě, či nikoli.
[ctete-foto]88010[/ctete-foto]
Znovuvytvoření klimatu „udávat je normální“ už Babišovi nikdo neodpáře a nepochybně je vedle rekordního nárůstu byrokracie a represe malého podnikání jedním z nejviditelnějších milníků, který po sobě zanechá. Jaká jsou další poučení ze startu EET?
První lež: „Nové výjimky se netýkají první etapy“
Jak informoval web iHNed.cz (4. 12. 2016), Andrej Babiš v průběhu svého turné čelil kritice hostinského v malé hospůdce na Havlíčskobrodsku. „EET je elektronická obnova nevolnictví, vždyť já se s jedním vytočeným sudem za týden nikdy nedostanu na takovou úroveň, abych platil daně, tak proč mám investovat do nějaké pokladny?“ tázal se hostinský ministra financí, aby zdůvodnil, proč si nepořídil EET.
Tento hostinský je mimochodem živoucím příkladem podnikatele, kterého by se týkala výjimka, navrhovaná Babišem krátce před startem první etapy EET. Ministr financí porušil koaliční dohody a na poslední chvíli plánuje vyjmout z EET nejmenší podnikatele s příjmy do 250 tisíc korun ročně. Tvrdil přitom rezolutně, že se tato změna první etapy, kam spadají pohostinské a ubytovací služby, netýká.
„Proto jsem chtěl zavést paušální daň, abyste nemuseli evidovat tržby. Ale to teprve přijde, zatím musíte evidovat tržby všichni. Nemohl bych vám na tu pokladnu přispět, abyste na mě nebyl naštvaný?“ nabídl hostinskému, což nelze hodnotit jinak než jako pokus o korupční jednání, dokonce za přítomnosti novinářů. Hospodský to však rázně odmítl s tím, že nechce být nikomu za nic vděčný.
Pokud dnes ministr financí tvrdí, že těm, kterých by se prosazení výjimky s paušální daní týkalo i v první etapě, uhradí náklady na pořízení EET, mělo by to být hodnoceno jako škoda státu s příslušným vyvozením osobní odpovědnosti.
Druhá lež: „Paušální daň pomůže podnikatelům“
Nabídka možnosti paušální daně po dohodě s finančním úřadem je pokryteckou mystifikací. Týkala by se těch nejmenších podnikatelů, kteří díky uplatnění výdajových paušálů a odečitatelných položek zcela legálně daně platit nemusejí. Teď budou muset (v případě, že Babišův návrh projde), pokud si nechtějí pořídit EET, které jim zvýší náklady o několik tisíc korun ročně. Nejmenší podnikatelé si tedy tak jako tak pohorší a není divu, že tisíce z nich ukončí svoji činnost.
Třetí lež: „Narovnání podnikatelského prostředí“
Další z výtek, které musí ministr financí čelit, je lživá mystifikace o narovnání podnikatelského prostředí. I ti hostinští, kteří veřejně nepřiznají větší problémy kvůli zavedení EET, jsou vůči šéfovi hnutí ANO kritičtí. „Ministr Babiš by se měl zamyslet hlavně nad tím, jaké mají daňové úlevy miliardáři a ne nejmenší hospodští, i když jak se říká: halíře dělají talíře,“ řekl majitel hostince v Lipnici nad Sázavou.
Na tom je jistě mnoho pravdy i z toho důvodu, pokud se ministr financí chlubí tím, že letos finanční úřady doměřily „jen“ miliardu daňových úniků, zatímco ze živnostníků hodlá vyždímat 18 miliard. Naopak navrhuje zrušit zdanění dividend, na čemž by Agrofert vydělal 4,5 miliardy korun.
Čtvrtá lež: „Není důvod zdražovat“
Andreje Babiše zjevně zaskočilo, že v den startu EET plošně a masivně zdražovaly hospody po celé republice i o desítky korun za hlavní jídla. Neopomněl je nařknout z podvodů a zatajování tržeb, ačkoli důvodů pro zdražování bylo víc. Zejména růst byrokracie a nových povinností v podnikání za současné vlády, které po roce 1989 nemají obdoby.
Ministr financí se diví, proč tolik hospod končí a mnoho dalších zdražuje, když prosadil snížení DPH u jídel a nealkoholických nápojů. Přitom problémy mají zejména venkovská pohostinství, kterých se DPH netýká, jelikož platí pro roční obrat nad jeden milion korun. Proto je nezajímají ani další sliby ministra financí, že prosadí sníženou DPH na pivo.
Když Andrej Babiš teprve po startu EET pochopil, že pro stovky či tisíce malých hospod může jeho projekt znamenat krach, přichází s neotřelým řešením. „Když je ve vesnici jedna hospoda, budu to řešit se starostou tak, aby ta hospoda nezavřela,“ reagoval. Podle něj by se malé hospody na vesnici měla v takovém případě ujmout přímo obec. Tyto improvizované nápady nelze hodnotit jinak, než jako podporu tzv. obecního socialismu a likvidaci soukromého podnikání, tedy znovu krok zpět.
Pátá lež: „18 miliard kvůli EET navíc“
V médiích běží už řadu týdnů masivní kampaň, která má vytvořit dojem, že zavedení EET přinese 18 miliard korun navíc. Sugestivně je líčeno, co se za tuto sumu dá pořídit, čímž si Andrej Babiš za desítky milionů korun z peněz daňových poplatníků pořizuje osobní propagaci, aniž by „hlídací psi“ demokracie vytvořili masivní tlak na nepřijatelnost takového chování.
Na druhou stranu zcela mediálně zapadlo, že v polovině listopadu ministerstvo financí zpřesnilo odhadované příjmy, které by státní pokladna mohla díky zavedení EET získat. V příštím roce by to nově mělo být 3,4 miliardy a v roce 2018 po náběhu celého systému 10 miliard korun. Tedy téměř dvakrát méně, než prezentuje zjevně lživá kampaň ministerstva financí.
Je jen smutným průvodním znakem současných poměrů, že předseda vlády nezakročí a minimálně nepožaduje po ministru financí vysvětlení. Klamavá reklama by měla být okamžitě stažena a vzniklá škoda státu za její pořízení nahrazena. Chaos, nekompetence a zavádění prvků totalitního režimu jsou potom důvodem ke zrušení celého projektu.
[ctete]88812[/ctete]