Hrozí, že americký strojírenský, technologický a finanční koncern General Electric přehodnotí své plány a nepostaví v Česku nové centrum pro výrobu a vývoj turbovrtulových leteckých motorů. Američany podle zjištění serveru Neovlivní.cz znejistil postup Babišova ministerstva financí, kvůli kterému přípravy nabraly zpoždění. Američané nyní zvažují, že projekt přesunou do Polska nebo na Slovensko. O výstavbu nového centra se podle Neovlivní.cz ve středu rozhádala koaliční rada.
O výstavbě továrny jednal v březnu ve Spojených státech premiér Sobotka, který krátce předtím podepsal s americkou společností memorandum o spolupráci. Podle něj se počítalo nejpozději od roku 2020 s výrobou 500 motorů ročně.
Zástupci CzechInvestu, který je partnerem americké společnosti, se k situaci nechtějí vyjadřovat. „O konkrétní podobě avizovaného záměru se nyní intenzivně jedná. Podrobnosti proto nebudeme v tuto chvíli komentovat,“ uvedla mluvčí Pavla Menclová. Podle nejmenovaného státního úředníka se Američanům nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv a brzdí tak investiční pobídku.
Případ řešila ve středu koaliční rada vlády. Lidovecký místopředseda Jan Bartošek chtěl od ministra financí Babiše vysvětlení průtahů, ten však reagoval podle jednoho z účastníků schůzky velmi nedůtklivě. Podle informací Neovlivní.cz Babiš koaliční partnery opět vydíral ultimátem, že jeho ANO nemusí ve vládě vůbec pokračovat.
Z průběhu koaliční rady vyplynulo, že ČSSD a lidovci trvají na dodržení schválených smluv, zatímco Babišovo ANO má výhrady. Koaliční rada ovšem ve středu spor nevyřešila a přesunula jej na jednání předsedů všech tří vládních stran. Na dotazy serveru Neovlivní.cz ohledně výstavby továrny Babiš nereagoval.
Americká společnost General Electric původně plánovala, že bude v České republice vyvíjet a vyrábět turbovrtulové motory pro menší a střední letadla. Česko by tak posílilo svoji roli významného evropského výrobce v leteckém průmyslu. Výroba se podle původních plánů měla spustit v roce 2020. Jako první měly přijít na řadu moderní turbovrtulové motory ATP (Advanced Turboprop) pohánějící nový jednomotorový letoun americké společnosti Textron Aviation, který byl představen v listopadu 2015.