Bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht upadl v nemilost Andreje Babiše. Ten jej považuje za hybatele kauzy Čapí hnízdo a podezírá ho, že je autorem anonymního trestního oznámení. Wagenknecht to sice odmítá, nicméně připojil se k důrazným kritikům projektu. A dnes mu hrozí trestní stíhání kvůli údajné dvoumiliónové škodě. Je to jen náhoda?
[ctete]57361[/ctete]
Babišův auditorský jestřáb
Když si ministr financí v únoru 2014 přivedl na post svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta, předcházela mu pověst protikorupční celebrity, známé mimo jiné z odhalení nesrovnalostí v Regionálním operačním programu Severozápad, auditů zakázek v ústecké Krajské zdravotní nebo pražského metra.
Babiš, který se před volbami označoval za bojovníka proti „Palermu“, chtěl prokázat, že to myslí vážně. Oslovil tehdy řadu protikorupčních aktivistů, jestli by s ním nešli do toho. Ostatně s částí z nich spolupracoval už před volbami. A někteří z nich s ním „do toho“ skutečně šli.
Patřil mezi ně i Wagenknecht, který se stal ministrovým trumfovým esem, jehož úkolem bylo posílit interní audity v rezortu. „Nejde jen o evropské peníze, ale o veřejné rozpočty vůbec. Ty tady pořádně nekontroluje nikdo,“ tvrdil tehdy šéf hnutí ANO.
Wagenknechtův nástup byl přijat takřka obřadně a s velkým očekáváním. Lidové noviny na titulní straně v článku „Babišův auditorský jestřáb“ (6. 2. 2014) hlásaly, že na ministerstvo přichází workoholik a jeden z nejvlivnějších úředníků současnosti.
Prorocky poznamenaly, že by mohl kvůli svému buldočímu přístupu narazit. „Vzhledem k tomu, jakým způsobem se Lukáš do dané práce vždy zakousne, obávám se, že na něho velmi brzy začnou hledat špínu, aby ho sundali,“ citoval deník Wagenknechtova kolegu, který si nepřál být jmenován. Tehdy ovšem ještě nikdo netušil, že workoholik narazí právě na svého šéfa.
Babiš: Vyšetřeme korupční aféry čerpání evropských fondů
Ještě koncem března téhož roku bylo vše v naprostém pořádku. Ministr financí si v médiích svoji pravou ruku pochvaloval. V rozhovoru pro Frekvenci 1 (30. 3. 2014) poznamenal k pozastavení čerpání peněz z evropských fondů: „S mým náměstkem panem Wagenknechtem děláme maximum pro to, aby Česká republika získala ty peníze. Samozřejmě vždycky byly tyhle strukturální fondy spojené s korupcí. Udělejme parlamentní komisi a vyšetřeme všechny ty korupční aféry v rámci čerpání strukturálních fondů.“ Jak se však s odstupem času ukázalo, měl na mysli jen některé aféry.
O rok později se začaly objevovat signály o „hasnoucí hvězdě“, kdy vycházelo najevo, že ministr financí je s prací svého náměstka nespokojen. Spory mezi oběma muži měly gradovat kvůli tendru na supervizi elektronických pokladen. Wagenknecht odmítl podepsat zakázku s firmou BDO IT bez výběrového řízení s tím, že se nenechá zavřít.
Krátce nato se rozhořel divoký konflikt mezi ním a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (ANO) kvůli monitorovacímu systému, sledujícímu čerpání dotací z evropských fondů. Náměstkův audit odhalil závažná pochybení v tendru, jehož výběrovou komisi tehdy vedl současný Babišův státní tajemník Jan Sixta. Tendr dodnes vyšetřuje policie.
Wagenknecht odeslal výsledky auditu proti vůli Šlechtové Evropské komisi, což může ve svém důsledku znamenat, že stát přijde o stovky miliónů korun. To byla zjevně poslední kapka. Ministr svého „auditorského jestřába“ o několik týdnů později odvolal.
Nejdříve Kleslová, potom Čapí hnízdo
Wagenknecht však z povědomí veřejnosti nezmizel. Nejdříve přispěl k pádu Babišovy dlouholeté souputnice Radmily Kleslové, když zveřejnil její odměny v dozorčí radě ČEZ. A letos v březnu se připojil k těm, kdo udělení padesátimiliónové dotace pro Čapí hnízdo považují za protiprávní.
Ve svém blogu zdůraznil, že společnost Farma Čapí hnízdo vůbec neměla dotaci dostat. „Smyslem evropských dotací pro malé a střední podniky je poskytnout jim finanční prostředky na projekty, na které by jinak nedosáhly. Jestliže malý či střední podnik má prostředky či možnosti, aby na svůj projekt získal standardní úvěr od banky, nebo pokud má strategického partnera, který mu může pomoci projekt financovat, pak nemá nárok na dotaci,“ napsal Wagenknecht s tím, že přesně to byl případ luxusní farmy.
Babiš následně Wagenknechta osočil, že stojí za pozadím celé kauzy. Ten to důrazně odmítl. Popravdě řečeno je jeho autorství trestního oznámení kvůli Čapímu hnízdu velmi nepravděpodobné. Musí za ním stát lidé, kteří měli k Babišovi velmi blízko a přesně věděli, jak celý mechanismus kolem jím vymyšleného projektu fungoval.
Babišův nepřítel číslo 1
Rozruch kolem bývalého náměstka však neustává. Hospodářské noviny přinesly zprávu (2. 5. 2016), kterou mimochodem žádná média nepřevzala, že po „Babišově nepříteli číslo 1“ jde policie kvůli jeho působení na ministerstvu financí.
Nedlouho po odeslání anonymního udání Čapího hnízda do Bruselu dorazilo poslancům sněmovního kontrolního výboru trestní oznámení na „neznámého pachatele“. Detailně se v něm popisuje, proč ministerstvo financí údajně zbytečně promrhalo peníze.
V éře Lukáše Wagenknechta nastoupil do funkce ředitele auditního orgánu jeho známý Evžen Mrázek, který vyhrál výběrové řízení, ale nesplňoval podmínku předepsané úrovně angličtiny. Pro bývalého náměstka to byl důležitý spojenec, jelikož jeho útvar měl pod sebou kontrolu využití miliardových evropských dotací. Kvůli jeho nezávislosti je také placený z evropských peněz.
Když Mrázkův handicap zjistili úředníci Evropské komise, přestali mu proplácet plat, který tak musel být hrazen z rozpočtu ministerstva. Státu tak údajně vznikla škoda ve výši 1,8 miliónu korun.
Wagenknecht namítá, že Mrázek v angličtině bez problémů jednal i s úředníky Evropské komise, ale neměl certifikát, který uznává česká státní správa. Policejní vyšetřování považuje za odvetu za jeho vystupování proti Babišovi. „Jestli to souvisí s mojí kritikou Čapího hnízda? To víte, že mi to tak připadá,“ potvrzuje. A Mrázek nakonec stejně musel funkci opustit.
Komu to slouží?
Ať už jsou motivy trestního oznámení jakékoli, vyšetřování z vnějšího pohledu banálního případu, zjevně mířícího proti bývalému náměstkovi, se kterým se jeho šéf rozešel ve zlém, vyvolává otazníky. Majitel Agrofertu je známý tím, že nezapomíná. I v jiných případech veřejně napadá ty, se kterými se dříve dostal do konfliktu. A někteří z nich jsou „shodou okolností“ kriminalizováni. Je to i tento případ?
[ctete]54727[/ctete]