Frakce europarlamentu ALDE a samozřejmě i dvě její členky z hnutí ANO, Martina Dlabajová a Dita Charanzová, brání svého šéfa Andreje Babiše. Vůbec se jim nelíbí, že má Evropský parlament jednat a přijímat usneseník jeho problému se střetem zájmů. Před časem přitom obě podpořily směrnici, kterou současná situace českého předsedy vlády porušuje.
[ctete postid=“220378″ title=“Nová kniha: Obrana před Babišem a příběh českých médií podle Pavla Šafra“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/nova-kniha-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-podle-pavla-safra/“]220378[/ctete]
Nařízení z pera šéfky výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Gräßleové prošla hlasováním 5. července 2018. Žádný český europoslanec nebyl proti, tedy ani europoslankyně z ANO. Důležitou součástí nařízení je změna, která má zabránit zásadnímu střetu zájmů vysoce postavených politiků, kteří čerpají evropské dotace. Babiš se problému snažl vyhnout tím, že svůj podnik Agrofert převedl do svěřenského fondu, ale i to je problém, a proto o něm právě ve středu europoslanci mají jednat.
Obě europoslankyně se již v červenci vyjádřily pro deník FORUM 24. „Je třeba upozornit na to, že jakýkoliv politik může legálně čerpat dotace. Je však nutné toto odlišovat od střetu zájmu, který představuje aktivní podíl na vytváření podmínek pro vlastní prospěch. Takové jednání samozřejmě možné není,“ napsala Dlabajová, která v pondělí hlasovala proti tomu, aby Evropský parlament přijímal usnesení.
Dita Charanzová také přiznala, že hlasovala pro, ale nemyslí si, že by se tím něco změnilo. „Zmíněné usnesení EP jsem podpořila. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že se týká všech evropských politiků, kteří čerpají dotace, jakkoli si nemyslím, že by přinášelo nějaké významné změny oproti dnešnímu stavu,“ sdělila.
Jak se ovšem ukázalo, Charanzová se spletla – a Evropský parlament bude v této věci jednat. Jenomže to už se europoslankyním nelíbí, ostatně stejně jako celé jejich frakci, na kterou členství hnutí ANO vrhá nepříjemný stín. Šéf ALDE Guy Verhofstadt se tím ale podle předchozích vyjádření zjevně příliš nechystá zabývat.